Scenariusz piosenki do rysowania „Kto to?”
Temat: Piosenka do rysowania „Kto to?” - rysowanie wzoru.
Metoda: metoda dobrego startu.
Formy pracy: z cała grupa, w małym zespole, indywidualnie.
Grupa - 5 - letnia.
Środki dydaktyczne: płyta z piosenkami: „Zima” (U. Nachtman - Smoczyńska), „Kto to ?”
(sł. H.Ożogowska, muz. I. Osyczka; płyta MAC Nasze przedszkole cz.I; 5-l ), ilustracja zimy, gwiazdki
z białego kartonu, kartka z wzorem dla każdego dziecka, woreczki, niebieskie mazaki lub kredki,bałwanki.
Cele dydaktyczne:
Rozwijanie integracji percepcyjno - motorycznej,
Budzenie wiary we własne siły,
Rozwijanie słuchu fonematycznego.
Cele operacyjne:
Dziecko śpiewa piosenkę,
Dziecko wystukuje rytm,
Dziecko wskazuje prawą stronę,
Dziecko potrafi narysować zimowy rysunek.
Przebieg zajęć
Zajęcia wprowadzające
Zabawa powitalna przy śpiewie piosenki „Wszyscy są” (Klanza) - podczas śpiewu wskazywanie palcem na siebie i innych kolegów.
Następnie dzieci poruszają się w rytm piosenki „Zima” i witają się prawymi uszami, kolanami i stopami.
Zajęcia właściwe
Nauczycielka zadaje zagadkę:
Twarz okrągła, nos kartofel,
oczy dwa węgielki,
szyi nie ma, nóg nie widać,
a jak beczka wielki. (bałwan)
Dzieci słuchają piosenki „Kto to taki?” - omawiają jej treść.
Wskazywanie na przygotowanej ilustracji elementów przedstawiajacych zimę.
Wyodrębnienie głosek i sylab w wyrazie - zima.
Łączenie głosek, wypowiedzianych przez nauczycielkę w wyraz:
s-a-n-k-i, b-a-ł-w-a-n, z-a-s-p-a
Dzieci szukają ukrytych bałwanków w sali i wspólnie je przeliczają.
Ćwiczenia ruchowo - słuchowe
dzieci wystukują rytm piosenki rękami o kolana, nogami o podłogę,
wystukiwanie rytmu na woreczkach od lewej do prawej, brzegiem ręki prawej.
Ćwiczenia ruchowo - słuchowo - wzrokowe
pokaz wzoru przez nauczycielkę
śpiewanie piosenki przez nauczycielkę i wodzenie palcem po wzorze
Na podwórku /już od rana Twarz okrągła/ nos kartofel
dziwny gość/zawitał oczy dwa/węgielki
Nie rusza się/ nic nie mówi Szyi nie ma/nóg nie widać
o nic się/ nie pyta a jak beczka/wielki
Koszyk stary/jak kapelusz
ma na czubku/głowy
Któż to taki?/czy już wiecie?
To bałwan/ śniegowy
Każdy wers piosenki pozwala na narysowanie wzoru bałwana złożonego z dwóch kół.
nauczycielka śpiewa piosenkę wraz z dziećmi wodząc palcem po wzorze.
nauczycielka śpiewa piosenkę, a dzieci wodzą palcem po swoim wzorze.
dzieci próbują śpiewać piosenkę rysując jednocześnie wzór niebieską kredką po kartce białego papieru
Zajęcia końcowe
Dzieci dobierają się parami i naśladują ciągnięcie sanek do muzyki „Zima”
Uwagi końcowe
Na każdym stoliku rozłożone są 2 woreczki, kartka z wzorem i biała karteczka z niebieską kredką lub mazakiem dla każdego dziecka.
Kartkę z wzorem dwóch kół dzieci uzupełniają rysując bałwana w zimowej scenerii, w III części dnia.
Opracowała: Anna Dziarmaga