Małgorzata Drożdżewska
nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie
w Gimnazjum nr 1 w Brześciu Kujawskim
HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA
NA LEKCJI WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM
Scenariusz lekcji diagnozującej umiejętność
efektywnego współdziałania w zespole
TEMAT LEKCJI: Samorząd lokalny - powtórzenie materiału
CEL GŁÓWNY LEKCJI: uczeń potrafi efektywnie współdziałać w zespole
CELE SZCZEGÓŁOWE LEKCJI:
OBSZAR WYMAGAŃ |
WYMAGANIA - UCZEŃ: |
WIEDZA |
• wie, jakie role można pełnić w grupie • rozpoznaje różne role grupowe • zna zasady pracy i współpracy w grupie • rozumie sens pracy grupowej |
UMIEJĘTNOŚCI CZĄSTKOWE |
• sprawnie łączy się w zespoły zadaniowe • potrafi wywiązać się z różnych ról w grupie • umie zorganizować pracę w zespole • efektywnie komunikuje się z innymi członkami grupy • dokonuje samooceny własnego wkładu pracy w zespole oraz jego jakości pracy i współpracy |
POSTAWY |
• jest zaangażowany w pracę grupy • postrzega siebie jako członka grupy • jest odpowiedzialny za pracę w zespole • identyfikuje się z celami grupy |
CELE PRZEDMIOTOWE LEKCJI:
uczeń potrafi:
• operować poznanymi pojęciami: gmina, powiat, województwo, rada gminy, radny, wójt,
burmistrz, prezydent miasta, władza uchwałodawcza i wykonawcza, sesja, urząd gminy,
wybory samorządowe, kampania wyborcza, sztab wyborczy
• narysować i zaprezentować schemat władz gminy, powiatu, województwa, Polski
• wymienić kilka przykładów zadań realizowanych przez władze gminy, w której mieszka
• podać, gdzie mieszczą się urzędy gminy, powiatu i województwa oraz przykłady spraw,
które można tam załatwić
PRZYGOTOWANIE DO LEKCJI:
kilka dni przed lekcją każda grupa przygotowuje:
a) plakaty ilustrujące następujące zadania władz gminy:
• dostarczanie wody
• dostarczanie energii cieplnej, elektrycznej oraz gazu
• ochrona porządku publicznego
• ochrona środowiska
• prowadzenie i utrzymywanie przedszkoli oraz szkół podstawowych i gimnazjów
• dbanie o zieleń miejską i o parki
• utrzymywanie komunikacji miejskiej
• usuwanie i składowanie odpadów
• utrzymywanie stadionów i innych obiektów sportowych
• finansowanie działalności domów kultury, bibliotek i innych placówek kulturalnych
b) scenki rozgrywające się w urzędzie gminy, urzędzie powiatu i urzędzie województwa
c) zestaw pytań, które zada pozostałym grupom
d) poza tym każda grupa wysyła swoich przedstawicieli do Urzędu Gminy Brześć Kujawski
aby uzyskali dokładne informacje o sposobie załatwiania następujących spraw:
grupa 1 - wyrobienie dowodu osobistego
grupa 2 - zameldowanie się na pobyt stały
grupa 3 - uzyskanie zgody na prowadzenie działalności gospodarczej
grupa 4 - uzyskanie wyciągu z aktu urodzenia
Uczniom można także wyznaczyć następujące sprawy:
→ zameldowanie się na pobyt czasowy
→ wymeldowanie się
→ uzyskanie zgody na budowę domu jednorodzinnego
→ zawarcie związku małżeńskiego
Uczniowie mają się dowiedzieć:
∗ który wydział urzędu gminy załatwia tą sprawę
∗ jakie dokumenty należy złożyć, żeby sprawę załatwić pozytywnie
MATERIAŁY: szary papier, markery, magnesy, karteczki z numerami plakatów,
tabliczki z nazwami urzędów
METODY NAUCZANIA: praca w grupach pod kierunkiem nauczyciela
PRZEBIEG LEKCJI:
FAZA WSTĘPNA:
• nauczyciel wita się z uczniami
• informuje uczniów o celach zajęć
• zapoznaje uczniów z zasadami, na jakich będzie przebiegała lekcja. Będzie ona miała formę
konkursu. Uczniowie są podzieleni na 4 grupy, które będą ze sobą rywalizowały. Wszystkie
osoby należące do grupy, która zdobędzie najwięcej punktów otrzymają ocenę bardzo dobrą.
FAZA REALIZACJI:
I KONKURENCJA → SCHEMAT WŁADZ
Przedstawiciele grup podchodzą kolejno do nauczyciela i losują karteczki z numerami
schematów:
1. Na dużym arkuszu papieru narysuj schemat władz gminy Brześć Kujawski
GMINA BRZEŚĆ KUJAWSKI
↓
rada gminy burmistrz gminy
↓
radni gminy
2. Na dużym arkuszu papieru narysuj schemat władz powiatu włocławskiego
POWIAT WŁOCŁAWSKI
↓ ↓
rada powiatu zarząd powiatu
↓ ↓
radni powiatu przewodniczący zarządu →
starosta
3. Na dużym arkuszu papieru narysuj schemat władz województwa kujawsko - pomorskiego
WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO - POMORSKIE
↓ ↓
sejmik województwa zarząd województwa
↓
przewodniczący zarządu →
marszałek
4. Na dużym arkuszu papieru narysuj schemat władz Rzeczypospolitej Polskiej
RZECZPOSPOLITA POLSKA
↓ ↓ ↓
władza ustawodawcza wykonawcza sądownicza
↓ ↓ ↓ ↓ ↓
sejm senat prezydent rząd sądy
Uczniowie mają 10 minut na narysowanie schematu. Następnie przewodniczący wyznacza
osobę, która w imieniu grupy zaprezentuje schemat reszcie klasy i nauczycielowi.
II KONKURENCJA → PLAKATY
Do nauczyciela podchodzą 2 reprezentanci każdej grupy i losują po 2 karteczki z numerami
plakatów ilustrujących zadania władz gminy. Następnie podchodzą do wylosowanych plakatów i odpowiadają na pytanie: jakie zadanie władz gminy zostało zilustrowane na
plakacie.
III KONKURENCJA → SCENKI
Każda grupa prezentuje przygotowaną wcześniej przez siebie kilkuminutową scenkę.
Pozostałe grupy muszą zgadnąć w jakim urzędzie ona się rozgrywa.
Scenka I - zawarcie związku małżeńskiego
Scenka II - zarejestrowanie kupionego właśnie samochodu
Scenka III - uzyskanie zgody na publiczną zbiórkę pieniędzy na terenie województwa
Scenka IV - wyrobienie dowodu osobistego
IV KONKURENCJA → PYTANIA
Każda grupa zadaje pozostałym przygotowane wcześniej przez siebie pytania.
Przykładowe zestawy pytań przygotowane przez grupy biorące udział w lekcji:
GRUPA I
1. Jak nazwalibyście prowadzone przez kandydatów na radnych działania, mające na celu
pozyskanie głosów wyborców?
2. W jakim województwie leży nasza gmina?
3. Gdzie należy się zgłosić, żeby uzyskać zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej?
GRUPA II
1. W jakim powiecie leży nasza gmina?
2. Gdzie należy się zgłosić, żeby otrzymać prawo jazdy?
3. Jak nazwalibyście osoby związane z kandydatem na radnego, wspierające go w
pozyskiwaniu głosów wyborców?
GRUPA III
1. Wymieńcie przynajmniej 2 zabytki, które warto zobaczyć w naszym mieście
2. Wymieńcie szczeble samorządu terytorialnego
3. Jak nazywa się burmistrz naszej gminy?
GRUPA IV
1. Co to znaczy, że wybory do rady gminy są bezpośrednie?
2. Kto wyznacza datę wyborów samorządowych na terenie całego kraju?
3. Wymieńcie przynajmniej jeden podstawowy obowiązek radnego
V KONKURENCJA → WIZYTA W URZĘDZIE
Grupy prezentują kolejno efekty swojej wizyty w Urzędzie Gminy Brześć Kujawski.
VI KONKURENCJA → KRZYŻÓWKA
Grupy otrzymują od nauczyciela krzyżówkę do rozwiązania. Najwięcej punktów dostaje grupa,
która rozwiąże ją szybko i bezbłędnie.
H
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Święty, którego postać widnieje w herbie Brześcia Kujawskiego.
Jeden z patronów naszego miasta.
Pismo zawierające prośbę zwykle zbiorową, skierowane do władz
lub do osób na wyższym stanowisku.
Rada gminy powołuje je, aby skuteczniej zorganizować swoją pracę.
Przedstawiciel rządu w województwie; powołuje go premier.
Osoba biorąca czynny udział w wyborach.
Miasto, w którym znajduje się siedziba województwa kujawsko - pomorskiego.
Jeden z organów władzy wykonawczej w Polsce.
Osoba, która wchodzi w skład rady gminy.
FAZA PODSUMOWANIA I EWALUACJI:
nauczyciel prosi uczniów aby odpowiedzieli na pytanie: za co chciałbyś sobie i grupie
podziękować po dzisiejszej lekcji?
LITERATURA
Kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej. Podręcznik i ćwiczenia dla uczniów gimnazjum - wersja rozszerzona. Część I.