Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4 letnich
Temat: Spotkanie z panem leśniczym
Cele operacyjne:
- dzieci wiedzą, czym zajmuje się pan leśniczy;
- potrafią rozpoznać leśniczego po jego stroju;
- potrafią w skupieniu słuchać opowieści o lesie i zwierzętach;
- wiedzą, jakie zwierzęta mieszkają w lesie;
Przebieg:
Dzieci próbują rozwiązać zagadkę:
Kto to jest: Ma zielony mundur, dba o las i zwierzęta mieszkające w lesie?
Dzieci odpowiadają: pan leśniczy.
Nauczycielka wprowadza do sali zaproszonego wcześniej pana leśniczego. Dzieci wstają i śpiewają piosenkę (na melodię „Panie Janie”):
Witamy pana, witamy pana
Dzień dobry, dzień dobry.
Bardzo się cieszymy, bardzo się cieszymy.
Witamy, witamy.
Słuchanie opowieści gościa na temat jego pracy, zwierząt i lasu.
Oglądanie ilustracji ze zwierzętami.
Oglądanie atrybutów związanych z leśniczym i lasem: lornetka, strzelba,
trąbka, kły dzika, bobra, poroże jelenia.
Zabawa ruchowa z udziałem pana leśniczego: „Stary niedźwiedź mocno śpi”
Zabawa naśladowcza - naśladowanie przez dzieci ruchów zwierząt mieszkających w lesie, o których opowiadał pan leśniczy (zając, wiewiórka, sarna, sowa) pomoce: obrazki przedstawiające zwierzęta.
Słuchanie bajki „Czerwony Kapturek” w wykonaniu pana leśniczego.
Zabawa ruchowa z elementami rzutu „Rzucamy szyszkami do celu”
Dzieci szukają „w lesie” szyszek, po znalezieniu próbują trafić do celu (kosz).
Odpoczynek - dzieci leżą na dywanie, słuchają z taśmy głosów lasu (szum wiatru, szelest liści, śpiew ptaków).
Zebranie zdobytych wiadomości na temat życia w lesie - umówienie się na następne spotkanie w lesie z leśniczym.
Pożegnanie pana leśniczego piosenką z bajki „Czerwony Kapturek” (…przez lasy, przez dąbrowy wędruje gajowy …).
Opracowanie: Bogumiła Pawłowska