Konspekt zajęć pokazowych w klasie pierwszej integracyjnej w dniu 25.03.2009
w ramach konferencji szkoleniowej dla pedagogów szkół podstawowych
i gimnazjalnych miasta Rzeszowa
Temat: Turniej klasowy „Cztery pory roku”
Klasa: 1a
Prowadzący: mgr Joanna Trybka, mgr Katarzyna Kiełbicka
Cel ogólny:
powtórzenie i utrwalenie wiadomości na temat czterech pór roku
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia charakterystyczne cechy pór roku,
wymienia w kolejności nazwy miesięcy i przyporządkowuje je do odpowiedniej pory roku,
doskonali umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem,
rozwiązuje zagadki,
dodaje i odejmuje w zakresie 20,
ćwiczy spostrzegawczość w odnajdywaniu różnic na obrazkach,
doskonali dużą i małą motorykę,
umie rozwiązywać krzyżówki,
ćwiczy pamięć wzrokową,
aktywnie uczestniczy w proponowanych zajęciach grupowych i zabawie ruchowej,
zgodnie współpracuje z innymi dziećmi,
czerpie radość ze wspólnej zabawy
Uczeń o szczególnych potrzebach edukacyjnych:
wie jakie są pory roku, zna ich kolejność,
potrafi wymienić charakterystyczne cechy pór roku,
kojarzy kolor z daną porą roku,
rozwiązuje zagadki po przeczytaniu tekstu przez nauczyciela,
zna litery drukowane,
dodaje na konkretach w zakresie 10,
ćwiczy spostrzegawczość w odnajdywaniu różnic na obrazkach,
doskonali dużą i małą motorykę,
umie rozwiązywać proste krzyżówki obrazkowe,
ćwiczy pamięć wzrokową,
rozwija wiarę we własne możliwości,
aktywnie uczestniczy w proponowanych zajęciach grupowych i zabawie ruchowej,
zgodnie współpracuje z innymi dziećmi, czerpie radość ze wspólnej zabawy.
Cel terapeutyczny :
dostosowanie tempa pracy do stopnia męczliwości uczniów niepełnosprawncych poprzez zapewnienie im odpowiednich warunków pracy umysłowej (liczba ćwiczeń i jakość dostosowana do indywidualnych możliwości uczniów), rozładowanie napięcia emocjonalnego i psychicznego poprzez zadbanie o higienę pracy umysłowej ( ćwiczenia ruchowe)
Metody pracy:
Słowna: rozmowa, czytanie zagadek, instrukcje i objaśnienia nauczycielki;
Oglądowa: ilustracja, pokaz;
Czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania, samodzielne doświadczenia;
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna (zróżnicowana w grupach)
Środki dydaktyczne:
emblematy symbolizujące pory roku, napisy z nazwami pór roku, zagadki, tabelka z nazwami pór roku, rozsypanka zdaniowa, puzzle obrazkowe, matematyczne karty pracy, emblematy do zabawy „Cztery pory roku”, krzyżówki, obrazki „Znajdź różnice”, ilustracje przedstawiające pory roku, mandale, płyta CD, dyplomy, książeczki do kolorowania, „buźki” do ewaluacji zajęć
PRZEBIEG:
I Powitanie
II Zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”
III Turniej klasowy „Cztery pory roku”
Zadanie 1. Praca indywidualna.
Indywidualne rozwiązywanie zagadek tematycznych. Odszukanie przez dzieci swojej grupy zgodnie
z rozwiązaniem zagadki.
Przypomnienie zasad pracy w grupie.
• wybór lidera grupy,
• podział ról (pisarz, prezenter)
Zadanie 2. Praca grupowa i indywidualna.
Rozwiązywanie krzyżówki wyrazowej i obrazkowej.
Zadanie 3. Praca grupowa.
Kolorowanie diagramu kołowego - przyporządkowanie miesięcy do odpowiednich pór roku.
Zabawa ruchowa „Cztery pory roku”
Zadanie 4. Praca indywidualna i grupowa.
Rozsypanka zdaniowa. Dobieranie cech charakterystycznych do danej pory roku. Puzzle obrazkowe - kolorowanie i wklejanie rysunków do odpowiedniej pory roku.
Zadanie 5. Praca indywidualna i grupowa.
Matematyczne karty pracy:
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.
Przyporządkowanie liter do wyników i odczytanie hasła.
Zadanie 6. Praca indywidualna.
Odnajdywanie różnic na obrazkach.
Zadanie 7. Praca grupowa.
Zapamiętanie jak największej liczby cech charakterystycznych dla danej pory roku w określonym czasie.
Za aktywny udział w zajęciach, dzieci otrzymują pamiątkowe dyplomy, książeczki i mandale do kolorowania.
Ewaluacja zajęć:
Dzieci wybierają „buźkę” w zależności od stopnia zainteresowania i atrakcyjności zajęć.