Scenariusz zajęć w dniu 07.05.2009
w grupie VI 6 - latki
Ranek
”Moja bajka” w małych zespołach wymyślanie swojej własnej bajki. „Calineczka” zabawa ruchowa. Utrwalenie zasad prawidłowego mycia rąk.
ZAJĘCIA GŁÓWNE:
BLOK TEMETYCZNY : „Książka naszym Przyjacielem”
TEMAT DNIA : „Mały czytelnik”
CELE GŁÓWNE :
rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci;
kształtowanie motywacji do samodzielnego czytania;
wdrażanie do poszanowania książek.
CELE OPERACYJNE :
Dziecko -
wypowiada się na temat książek;
wie, że należy szanować książki,
uzasadnia potrzebę szanowania książek;
rozumie potrzebę obcowania z książką;
zna wybrane bajki i ich bohaterów;
wie, że można w książkach znaleźć zarówno rozrywkę jak i potrzebne informacje;
prawidłowo rozwiązuje zagadki;
potrafi współpracować i współdziałać z innymi dziećmi.
chętnie uczestniczy w zabawach z elementami współzawodnictwa;
METODY PRACY :
czynne- zadań stawianych do wykonania,
słowne - objaśnienie, instrukcja słowna, zagadki.
FORMY PRACY:
zbiorowa,
indywidualna,
grupowa zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kolorowe paski z tytułami bajek do utworzenia 4 drużyn i wizytówki drużyn czyli 4 obrazki przedstawiające bohaterów bajek: Kot w Butach, Calineczka, Pinokio, Jaś i Małgosia, 4 jajka niespodzianki z rebusami; 4 komplety puzzli ( 4 obrazki pocięte na 10 części, każdy z obrazków przedstawia inną bajkę ); 4 komplety rozsypanki wyrazowo- obrazkowej ( 4 tytuły bajek i obrazki pasujące do ich treści); 4 rozsypanki sylabowe z wyrazem biblioteka, dyplom „małego czytelnika”
Przebieg :
Powitanie. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Witajcie w naszej bajce”
Prezentacja wiersza „Idzie bajka”
Idzie, idzie bajka w świat
W czarodziejskiej szacie
Przyjrzyjcie się dobrze -
Może ją poznacie?...”
„Turniej wiedzy o książkach”
Podział dzieci na zespoły: każde dziecko losuje kolorowy pasek z tytułem bajki, który określa do jakiej drużyny przynależy, odczytuje go i przechodzi na wyznaczone miejsce, w którym znajduje się obrazek bohatera bajki.
Zadanie 1.
„Coś nie tak” - Znajdź błędne słowa, zamieńcie je na właściwe.
Każda drużyna losuje po 2 tytuły i ma do zdobycia 2 pkt.
„Pies w butach”
„Dziewczynka z malinami”
„Czerwony fartuszek”
„Brzydkie małpiątko”
„Królewna Śmieszka”
„Jaś i Marysia”
„Ziewająca królewna”
„O krasnoludkach i sierotce Krysi”
Zadanie 2.
Rozwiązywanie zagadek (każda drużyna rozwiązuje 2 zagadki i znów do zdobycia 2 pkt):
Jestem królewną, lecz nie mieszkam w pałacu. Moje imię podobne jest do śniegowego płatka.
Kto je odgadnie - ten dobry koleżka. Nazywam się królewna ................ (Śnieżka)
Z jakiej wyszliśmy bajki? To my - brat i siostrzyczka. Znaleźliśmy w lesie „słodką” chatkę.
I zjedliśmy z jej dachu pierniczka. Nie mamy na imię Staś i Zosia, bo my jesteśmy ................. (Jaś i Małgosia)
Mała jak paluszek w płatkach róży spała. Gdy spadła do ogrodu żaba ją porwała.
Czy wiesz jak na imię ta panienka miała? Tak, ona się …………………..nazywała (Calineczka)
Szła do chorej babci, wilka się nie bała. Czerwoną czapeczkę na głowie miała................... (Czerwony Kapturek)
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek. (Kopciuszek)
Każda królewna, a tym bardziej ona, uważać powinna na wrzeciona (Śpiąca Królewna)
Bardzo wiele przygód, miała drewniana chłopczyna zanim z ojcem się spotkała w brzuchu u rekina. (Pinokio)
Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspomnicie. Chodziłem tam w butach, miałem lżejsze życie. (Kot w butach)
Zadanie 3
Po odgadnięciu zagadek, narysuj rekwizyt (przedmiot), który kojarzy ci się z bajką i jej bohaterem. (pkt 1)
Zadanie 4.
Rozwiązywanie rebusów, każda drużyna losuje jajko niespodziankę, w którym znajduje się kartka z rebusem do rozwiązania. (1pkt)
Zadanie 5.
Dokończenie cytatów , zespoły mają do dokończenia 3 cytaty pochodzące ze znanych utworów dla dzieci. (3 pkt)
Żeby kózka nie skakała………….
Był sobie słoń, wielki jak słoń, zwał się ten słoń ……………..
A w trzecim siedzą same grubasy siedzą i jedzą ……………...
Pan kotek był chory i ……………..
Nad rzeczką opodal krzaczka ………………
Entliczek - pentliczek ……………………..
Abecadło ……………………….
Pewna żaba była ……………….
Zasadził dziadek …………………
Płacze pani ……………………………
Murzynek Bambo …………………….
Biega, krzyczy pan Hilary ……………..
Zadanie 6.
Układanie puzzli „Jaka to bajka”
Każda drużyna otrzymuje obrazek pocięty na 10 części. Po ułożeniu obrazka drużyna podaje tytuł książki, której on dotyczy. (1 pkt)
Zadanie 7.
Odczytanie 6 tytułów bajek i ułożenie obrazków pasujących do ich treści. ( 6 pkt)
Zadanie 8.
Ułożenie hasła z rozsypanki sylabowej - biblioteka . (1 pkt)
bi blio te ka
Podliczenie punktacji - wyłonienie drużyny zwycięskiej
Złożenie przysięgi - „Małego Czytelnika”;
Praca plastyczna - kolorowanie obrazka swojej drużyny.
Wręczenie wszystkim dzieciom dyplomów Małego Czytelnika.
Podziękowanie za udział w zajęciach. Pochwała dzieci. Ankieta ewaluacyjna dla rodziców.
Ankieta ewaluacyjna dla rodziców.
Celem ankiety jest zebranie informacji na temat obejrzanych zajęć otwartych, które odbyły się w dniu 6.05.2009r. Proszę o zaznaczenie odpowiedzi na osi (na podobieństwo ocen szkolnych). Serdecznie dziękuję za wypełnienie ankiety.
Wychowawca grupy
………………………………….
Czy podobały się Państwu zajęcia?
1 2 3 4 5 6
Jak oceniają Państwo pracę dzieci na zajęciach?
1 2 3 4 5 6
Jak oceniają Państwo pracę nauczyciela na zajęciach?
1 2 3 4 5 6
Inne spostrzeżenia i uwagi:
……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………….
DYPLOM CZYTELNIKA
DLA
My przedszkolaki klasy zerowej
Tobie, książko, przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
przestrzegać będziemy pilnie
i z Twych rad i z Twych mądrości
korzystać od dziś usilnie !
7