KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E
Data: 23 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Przygody szlachcica Don Kichota.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna postać Miguela de Cervantesa
- uczeń zna postać Don Kichota
- zna pojęcie groteska
Poziom umiejętności:
- uczeń ze zrozumieniem czyta tekst kultury
- potrafi opowiedzieć o wydarzeniach opisanych we fragmencie tekstu
- wskazuje groteskowe fragmenty tekstu
Poziom postaw:
- szanuje europejskie dziedzictwo kulturowe
MATERIAŁ:
Bobiński W., Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, Warszawa, 2001.
METODY:
- podająca
FORMY PRACY:
- zbiorowa
Etapy pracy |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na poprzednich lekcjach. Zapisuje temat lekcji na tablicy. |
Uważnie słucha. |
Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń). |
|
Badanie |
Nauczyciel opowiada o życiu Miguela de Cervantesa. Mówi o okolicznościach powstania powieści. Prosi uczniów, by zapoznali się z fragmentem. |
Czyta teksty kultury. |
Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury. |
|
Prezentacja |
Nauczyciel prosi uczniów, by wskazali postaci, jakie pojawiają się we fragmencie oraz opowiedzieli w skrócie ich dzieje. |
Odpowiada na pytania nauczyciela. |
Wyszukiwanie informacji w tekście. |
|
Przekształcanie |
Nauczyciel pyta uczniów, jakie uczucia budzi w nich odczytywanie tej opowieści i dlaczego takie. Wprowadza pojęcie groteski i prosi, by uczniowie zapisali sobie jego definicję do zeszytu. |
Odpowiada na pytania nauczyciela.
|
Umiejętność prowadzenia dyskusji. |
Groteska to kategoria estetyczna, która charakteryzuje się przedstawianiem świata w sposób zniekształcony, zdeformowany. Wszystko w utworze groteskowym jest przerysowane i karykaturalne, na scenie sąsiadują ze sobą komizm, tragizm, absurd. |
Podsumowanie |
Nauczyciel prosi uczniów, by wskazali w tekście wydarzenia i postaci groteskowe. Prosi, by na następną lekcję uczniowie przygotowali fragmenty dotyczące postaci Don Kichota i Sanczo Pansy. |
Wybiera groteskowe fragmenty tekstu. |
Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury. |
|
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|