Scania 8 50, ppoż, KONSPEKTY PSP


Zatwierdził:

…………….

KONSPEKT ZAJĘĆ

I. Przedmiot: Wyposażenie techniczne

II. Temat: Parametry taktyczne i techniczne GCBA 8/50

. Czas trwania zajęć: 1 x 45 minut zajęcia teoretyczne 1 x 45 minut zajęcia praktyczne.

IV. Metoda nauczania: 1. nauczanie teoretyczne:

- wykład

- pogadanka

- dyskusja

- opis

- opowiadanie

- wyjaśnienie

2. nauczanie praktyczne:

- rozwijanie umiejętności

- pokaz

- ćwiczenie

- instruktaż

- inscenizacja

V. Typ lekcji

1. obejmująca kilka momentów procesu dydaktycznego

2. poświęcona podaniu nowego materiału

3. problemowa

4. poświęcona powtórzeniu wiadomości

5. obejmująca ćwiczenia praktyczne

6. poświęcona sprawdzeniu wiadomości i umiejętności

VI. Format zajęć

  1. system klasowo - lekcyjny

  2. praca grupowa

  3. zapoznanie z obiektami, urządzeniami i instalacjami

  4. zajęcia praktyczne - ćwiczenia praktyczne ze sprzętem

VII. Miejsce zajęć

  1. sala wykładowa

  2. plac ćwiczeń

  3. stanowisko ćwiczebne

  4. zakład produkcyjny lub inne obiekty

VIII. Cel ogólny:

POZNAWCZY -

KSZTAŁCĄCY -

WYCHOWAWCZY -

IX. Pomoce dydaktyczne (wykaz sprzętu)

- foliogramy

- rzutnik

- filmy

- monitory + magnetowid

- tablica lekcyjna

- makiety

- przekroje

- programy multimedialne

- komputer

- PN

- zdjęcia

- inne

GCBA 8/50

X. Zagadnienia do zajęć:

1. Możliwości taktyczno - techniczne pojazdu GCBA 8/50

XI. Literatura do zajęć:

Instrukcja Obsługi Samochodu Scania P380 CB 6x6 EHZ

XII Plan zajęć:

Lp.

Treść zajęć

Czas

Uwagi

1.

1. Część wstępna:

2. Czynności organizacyjno - porządkowe.

- przyjęcie meldunku

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu i przygotowanie odpowiednich pomocy

dydaktycznych.

2

2.

3. Część zasadnicza:

Samochód GCBA 8/50 parametry:

  • silnik typ DC 12 13 380 Euro 4,

  • moc znamionowa 380 KM/ 1800 obr/min,

  • max moment obrotowy 1900 Nm przy 1100 - 1350 obr/min,

  • poj. zbiornika paliwa 300 l,

  • umiejscowienie silnika z przodu,

  • hamulec roboczy pneumatyczny, dwuobwodowy, bębnowy ze wspomaganiem z ABS,

  • kabina załogi stalowa, dwudrzwiowa, trzymiejscowa, wyposażona w dwa siedzenia w tym siedzenie kierowcy z regulacją położenia siedziska i oparcia, wyposażone w bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa,

  • nadwozie sprzętowe wykonane z kompozytu GRP, skrytki sprzętowe 4 po lewej i 3 po prawej stronie,

  • schowki zamykane drzwiami żaluzjowymi, wyposażonymi w mechaniczne układy regulujące, z możliwością zamykania na klucz, wyłączniki krańcowe włączające oświetlenie skrytek po otwarciu, skrytki dolne dostępne po otwarciu podestów,

  • dach zabudowy użytkowy,

  • bok i tył nadwozia wyposażone w lampy oświetlające pole pracy, włączane z przedziału pompowego,

  • przedział pompowy w tylnej części nadwozia, zamykany żaluzją, ogrzewany urządzeniem niezależnym od pracy silnika,

  • zbiornik wodny wykonany z tworzywa sztucznego izolowany termicznie pojemność 8500 l,

  • zbiornik środka pianotwórczego wykonany z tworzywa sztucznego pojemność 850 l,

  • zbiorniki wyposażone w elektroniczne wskaźniki poziomu,

  • pompa Ruberg R-2-280-20, napędzana z przystawki odbioru mocy za pośrednictwem wału przegubowego, jednozakresowa (niskie ciśnienie), wykonana z materiałów umożliwiających użycie podczas akcji gaśniczej wody morskiej, wydajność pompy 5000 l/min przy ciśnieniu 8 bar podczas ssania na wys. 1,5 m,

  • automatyczny dozownik środka pianotwórczego,

  • urządzenia szybkiego natarcia: jedno zwijadło z linią z węża gumowego o długości 40 m zakończony prądownicą umieszczony w tylnej części po prawej stronie,

  • dł. pojazdu 9152 mm, szer. 2550 mm, wys. 3130 mm,

  • dopuszczalna masa całkowita 26000 kg, masa własna 14395 kg,

  • maszt oświetleniowy 2x1000 W z elektrycznie sterowanym obrotem i pochyleniem, zamocowany bezpośrednio za kabiną pojazdu, obok koła zapasowego, wysokość w stanie rozłożonym 6m,

35

3.

4. Synteza materiału:

- powtórzenie najważniejszych części podanego materiału

- kontrola efektów nauczania, pytania do odpowiedzi ustnej

lub pisemnej:

5

4.

5. Zakończenie zajęć:

- podsumowanie zajęć

- podanie literatury do zajęć

3

XIII. Uwagi i wskazówki prowadzącego zajęcia.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


