konspekt Dbam o zdrowie


Temat dnia: Czystość to zdrowie.

Cele ogólne:

- zachęcanie do dbania o zęby,

- rozwijanie poczucia rytmu.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- chętni myje żeby,

- porusza się rytmicznie przy piosence.

Środki dydaktyczne: wiersz W. Chotomskiej Kino w łazience, sylwety bohaterów wiersza, gazety, opakowania, pojemniki po kosmetykach, rysunki kubków, szarfy, skakanki, krązki, piosenka Kot jest czysty.

Przebieg dnia

1. Zabawa muzyczna Muzyczne ugniatanki

Każde dziecko dostaje fragment gazety. Dostosowuje ruchy dłoni (ugniatanie gazety) do tempa słyszanej muzyki.

2. Zorganizowanie Kacika czyściocha.

Segregowanie przygotowanych przedmiotów (opakowania, pojemniczki po kosmetykach…) na te, które potrzebne są podczas mycia ciała, zębów, włosów…Układanie ich na półeczkach.

3. Ćwiczenia poranne - zestaw XXI.

- Berek na czworakach

Każde dziecko dostaje szarfę, którą wkłada za pasek lub pod kołnierzyk. Dziecko -berek zabiera szarfy dzieciom, które tak jak ono poruszają się na kolanach, uciekając przed nim.

- Powitanie się wybranymi częściami ciała

Dzieci w parach dotykają sobie wzajemnie wymienionych przez nauczyciela części ciała.

- Jestem silny.

Wzajemne ciągnięcie się po podłodze za nogi.

- Relaks.

Jedno dziecko siada pomiędzy nogami drugiego, które je obejmuje i delikatnie kołysze. Potem następuje zmiana.

- Marsz po kole przy śpiewie nauczyciela.

4. Słuchanie wiersza W. Chotomskiej Kino w łazience inscenizowanego sylwetami przez nauczyciela.

Najpierw nauczyciel przedstawia bohaterów wiersza: szczotkę do mycia zębów, tubę z pastą do zębów, kubek.

Szczotka: Jestem szczotka.

Tuba: Jestem tuba.

Szczotka: Pani tuba jest za gruba.

Tuba: Jestem grupa, ale schudnę, bo to wcale nie jest trudne.

Szczotka: Buzia sama się otwiera-

Mycie zębów będzie teraz.

Będę myła zęby póty,

Aż umyję - w dwie minuty!

Kubek: Teraz pora na mój występ-

Dam Ci trochę wody czystej.

Wypłucz buzię, umyj szczotkę

I piosenki zanuć zwrotkę.

(Na melodię Szła dzieweczka do laseczka).

Szła szczoteczka do kubeczka,

Do kubeczka szła, do kubeczka szła.

I cieszyła się wraz ze mną

Jak piosenka ta.

Kto zawsze, kto zawsze o żeby dba,

Ten uśmiech wesoły na twarzy ma.

5. Rozmowa na temat wiersza

- Kto występował w wierszu?

- O czym był wiersz?

- Jak wygląda uśmiech osoby, która myje zęby?

- Dlaczego należy dbać o zęby?

6 Czytanie całościowe wyrazu kubek.

7. Swobodna improwizacja wiersza przy użyciu sylwet.

8. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Marsz z krążkiem na głowie

Nauczyciel za pomocą skakanek wyznacza dróżkę, po której będą chodzić dzieci trzymające krążki na głowach. Muszą iść wyprostowane, z lekko uniesioną głową, żeby krążki nie spadły.

9. Słuchanie piosenki Kot jest czysty.

I. Kot się myje przed śniadaniem,

Kot się myje przed obiadem,

przed kolacją i przed spaniem,

taką kocią ma zasadę.

Ref: Kot jest czysty i my też,

spójrz na ręce, jeśli chcesz!

Po co mają krążyć plotki,

Że czyściejsze od nas kotki.

II. Kot mydełka nie używa,

bez ręcznika się obywa.

Ja w łazience kran odkręcę,

Mydłem wyszoruję ręce.

Ref: Kot jest…

10. Rozmowa na temat piosenki.

- Z ilu zwrotek składa się piosenka? Czy ma refren?

- Kiedy kot się myje?

- Dlaczego powinniśmy się myć?

- Jak się myje kot, a jak robicie to wy?

11.Zabawy przy piosence Kot jest czysty.

I i II zwrotkę dzieci inscenizują, naśladując czynności dziecka i kota. Podczas refrenu stają i rytmicznie klaszczą.

12. Zabawa Usłyszane, zobaczone - wywąchane, dotknięte (według I. Fleming, J. Fritz

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel opowiada historyjkę . Za każdym razem, kiedy pojawi się w niej coś z zakresu spostrzegania, uczestnicy pokazują to w formie pantomimy.

Np.,:

- słyszeć - przystawiają dłonie do ucha,

- widzieć - przystawiają dłonie do oczu,

- wąchać - zatykają nos,

- dotykać - opuszkami palców dotykają policzków.

- rozpoznaje osła wśród zwierząt,

- wykonuje określone kształty z tektury falistej.

13. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Marsz z krążkiem na głowie.

14. Zabawy w Kąciku czyściocha.

Temat dnia: Pamiętamy o chorym koledze, chorej koleżance.

Cele ogólne:

- zachęcanie do rozwiązywania zagadek,

- wykonanie form użytkowych..

Cele operacyjne:

Dziecko:

- rozwiązuje różne zagadki

- obrysowuje szablon.

Środki dydaktyczne: wiersz D. Gellner Na zdrowie, ilustracje do wiersza, obrazki przedstawiające termometr, syrop, tabletki, kartki z kropkami, podzielone na sześć pól, duża kostka do gry, szablony żabki, nożyczki, zielony karton, kartoniki z imionami, kilka przedmiotów (dezodorant, mydło, pasta do zębów, szampon), opaski do zasłonięcia oczy, skakanki, krążki, klej, obrazki do ćwiczeń słuchowych, Bawię się i uczę, cz. 3, s. 14, 15, 16.

Przebieg dnia

1. Ćwiczenie klasyfikacyjne.

Czytanie całościowe wyrazów tak, nie, odszukiwanie ich we wkładce i naklejanie przy odpowiednich zdjęciach (tak - gdy zdjęcia przedstawiają chłopca, kiedy dba o zdrowie, nie - kiedy szkodzi swojemu zdrowiu): omówienie zdjęć z uzasadnieniem wyboru odpowiedniego wyrazu - Bawię się i uczę, cz. 3, s. 14.

2. Rozmowa na temat szkodliwości oglądania przez dzieci programów przeznaczonych dla dorosłych, nadawanych późnym wieczorem i zwrócenie uwagi na znaczki pojawiające się w lewym górnym rogu ekranu telewizora.

3. Ćwiczenia poranne - zestaw XXI (j.w.).

4. Rozwiązywanie zagadek o tematyce zdrowotnej.

- Rozwijanie zmysłów węchu (zagadki węchowe)

Dzieci wąchają 4-5 różnych przedmiotów: mydło, dezodorant, pastę do zębów perfumy, szampon.

Następnie chętne dzieci z zasłoniętymi oczami wąchają przedmioty wybrane przez nauczyciela spośród pięciu wcześniej wąchanych. Ich zadaniem jest rozpoznać po zapachu co to za przedmioty - podać ich nazwy.

- Zagadki obrazkowe.

Nauczyciel zasłania pociętymi na części kartkami obrazki przedstawiające termometr, syrop, tabletki. Każda część kartki zaznaczona jest kropkami (od jeden do sześciu).

Nauczyciel przygotowuje kostkę do gry. Dzieci rzucają nią i odsłaniają odpowiednie pola na wybranym przez siebie obrazku. Kto pierwszy rozpozna, co znajduje się na obrazku (jednym z trzech), nagradzany jest oklaskami.

- Zagadki pantomimiczne

Chętne dzieci gestem, miną, ruchem naśladują czynności wykonywane przez dentystę, lekarza, aptekarza. Nauczyciel podpowiada, sugerując określone zachowania.

5. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Marsz z krążkiem na głowie.

6. Słuchanie wiersza D. Gellner Na zdrowie

Nie bądź taki chory!

Dam ci łódkę z kory.

Popłyniemy łódką w świat:

ty i ja - twój brat.

Nie bądź taki zły!

Dam ci moje sny!

Dam bajkę zaspaną,

oddasz mi ją rano.

Rozśmieszymy smutne dni:

tobie - ja,

a mnie - ty.

7. Rozmowa na temat wiersza.

- O kim jest mowa w wierszu?

- Jak chłopiec chciał pocieszyć swojego brata?

- Co chciał mu dać?

- Czy dobrze jest być chorym?

- Jak się wtedy czujemy?

8. Wykonanie żabek dla chorego kolegi lub chorej koleżanki.

- Odrysowanie szablonu żabki na zielonym kartonie.

- Wycięcie wzoru, dorysowanie oczu, buzi, obrysowanie palców.

- Przyklejenie z drugiej strony żabki kartonika ze swoim imieniem (wybranego spośród kartoników z imionami).

9. Ćwiczenia słuchowe - określanie głoski w śródgłosie.

Nauczyciel pokazuje obrazki, dzieci określają pierwszą i ostatnią głoskę, a potem próbuję wspólnie z nim określić środkową głoskę. Obrazki : dom, dym, ser, sok, las, ule, oko, koc, nos, osa, pas, rak, mak.

10. Zabawa rozwijająca umiejętność określania położenia przedmiotów w przestrzeni Ciepło-zimno.

11. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Marsz z krążkiem na głowie.

12. Ćwiczenia wzmacniające pierścień zwierający gardło.

- Masaż podbródka.

- Naśladowanie chrapania.

- Naśladowanie ziewania.

- Dmuchanie przy zatkanym nosie…

13. Odszukanie i zaznaczenie siedmiu różnic pomiędzy obrazkami - Bawię się i uczę, cz. 3, s. 16.

Temat dnia: Nasze czyste dłonie.

Cele ogólne:

- rozwijanie umiejętności dodawania,

- zapoznanie z nową techniką plastyczną..

Cele operacyjne:

Dziecko:

- dodaje w zakresie dziesięciu

- wykonuje oddruk naturalny.

Środki dydaktyczne: klocki i przedmioty i obrazki do zabawy w różnice i podobieństwa, farby plakatowe, skakanki, krążki, wizytówki z imionami dzieci, klej, Bawię się i uczę, cz. 3, s. 17, Karta pracy nr 27.

Przebieg dnia.

1. Kolorowanie rysunków przedstawiających produkty, których spożywanie jest korzystne dla zdrowia - Karta pracy nr 27.

2. Ćwiczenia poranne - zestaw XXI (j.w.)

3. Manipulowanie przedmiotami i ustalenie wyniku dodawania.

Dzieci siedzą w kole, w środku koła znajdują się klocki.

- Zabawa palcami.

Pokażcie mi trzy palce prawej ręki. Pokażcie mi cztery palce lewej ręki. Ile razem macie wystawionych palców?

Pokażcie mi pięć palców prawej reki. Pokażcie mi cztery palce lewej reki. Ile razem macie wystawionych palców? Itd.

- Zabawa klockami

zabierzcie pięć klocków. Teraz dodajcie jeszcze dwa klocki. Ile macie razem klocków? Itd.

- Zabawa z dziećmi

Niech stanie przede mną pięcioro dzieci. Teraz niech dojdzie jeszcze czworo. Ile razem dzieci stoi przede mną. Itd.

- Zabawa z krzesełkami

Ustawiam sześć krzesełek. Dosuwam jeszcze dwa. Ile jest razem krzesełek? Itd.

4. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Marsz z krążkiem na głowie. (j.w.).

5. Wykonanie oddruku naturalnego

Oglądanie własnych dłoni (przeliczanie palców, wzajemne dotykanie dłoni z zamkniętymi oczami, zwrócenie uwagi na linie papilarne)

Wykonanie pracy:

Dzieci moczą dłonie w farbie plakatowej. Następnie obijają je w dowolnym układzie na kartce. Po wyschnięciu prac każde dziecko odszukuje swoją wizytówkę z imieniem i przykleja ją na dole pracy.

6. Ćwiczenia gimnastyczne - zestaw VII (j.w.).

7. Skreślanie w każdym szeregu zdjęcia, które nie pasuje do pozostałych. Wyjaśnienie, dlaczego - Bawię się i uczę, cz. 3, s. 17

8. Zabawa przy piosence Kot jest czysty. (j.w.).

9. Zabawa Czym się różni - w czym jest podobne?

Nauczyciel demonstruje dzieciom dwa przedmioty, dwoje dzieci lub dwa obrazki, posiadające wspólne cechy i różniące je. Dzieci najpierw wnikliwie obserwują podany do porównania przedmiot, a następnie udzielają odpowiedzi, wskazując różnice i podobieństwa. Przykłady przedmiotów: kredka, piłka itp.

Temat dnia: Jemy surówki.

Cele ogólne:

- zachęcanie do zdrowego odżywiania się,

- zachęcanie do wykonania prostych potraw..

Cele operacyjne:

Dziecko:

- wie, co należy robić, aby zdrowo żyć

- wykonuje sałatkę, surówkę..

Środki dydaktyczne: kartoniki z obrazkami przedstawiającymi uśmiechnięte i smutne buzie dzieci, klej, kartki, marchew, kiwi, cytryny, banany, pomarańcze, mandarynki, jabłka, gruszki, salaterki, łyżki, cukier, fartuszki, nakrycia głowy, pędzle, krążki, skakanki, tarka, farby, kartki formatu A3, Bawię się uczę, cz.3, s. 18, Karty pracy nr 28.

Przebieg dnia:

1. Ćwiczenia utrwalające artykulację dzwięków mowy.

- Zabawa Echo

Nauczyciel podaje dzwięki mowy. Dziecko jest echem powtarzającym głoski. Potem dziecko podaje dzwięki, a nauczyciel jest echem, które je powtarza.

- Dalszy ciąg zabawy echo polega na powtarzaniu sylab zawierających ćwiczone głoski.

Najpierw ćwiczymy z dzwiękiem na początku sylaby,

np. sa, se, su, so, sy,

potem w srodku:

asa, ese, ysy, oso, usu,

i na końcu:

as, es, ys, os, us,

- Potem łączymy sylaby, tworząc logatomy. Możemy się bawić w szyfrowanie, posługiwanie się dziwnym jezykiem. Układamy rózne połączenia ćwiczonej głoski z innymi dzwiękami mowy, które dzieci wymawiają prawidłowo.

Przykłady:

saso sesy sosu sysa

sta spa sky itp.

2. Ćwiczenia poranne - zestaw XXI. (j.w.).

3. Rozwiązywanie testu Czy zdrowo żyję?

Dzieci dostają dwa rodzaje kartoników z uśmiechniętą twarzą dziecka i ze smutną oraz kartkę i klej. Nauczyciel zadaje pytania, a dzieci naklejają kartoniki z uśmiechniętą twarzą, jeżeli odpowiedz jest twierdząca, lub ze smutną, jeżeli odpowiedz jest przecząca.

Pytania:

- Czy kładziesz się spać zaraz po bajce na dobranoc?

- Czy myjesz zęby rano i wieczorem?

- Czy kąpiesz się przed snem?

- Czy często myjesz ręce, zwłaszcza przed posiłkiem?

- Czy chodzisz na spacery?

- Czy oglądasz w telewizji tylko programy przeznaczone dla dzieci?

- Czy jesz śniadanie przed pójściem do przedszkola?

- Czy jesz owoce (lub pijesz soki)?

- Czy codziennie zmieniasz bieliznę?

- Czy pijesz mleko?

- Czy jesz sery?

- Czy bawisz się na podwórku?

- Czy jesz mało słodyczy?

Po rozwiązaniu testu nauczyciel podlicza każdemu dziecku uśmiechnięte, a potem smutne buzie, zapisuje wynik. Następnie wyjaśnia dzieciom, że im więcej uśmiechniętych buzi, tym zdrowiej dana osoba żyje. Dzieci, które mają najwięcej uśmiechniętych buzi, nagradzane są brawami.

4. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Marsz z krążkiem na głowie. (j.w.).

5. Wykonanie surówki i sałatek.

Nauczyciel przygotował różne owoce oraz marchew.

- Nazywanie przygotowanych owoców oraz marchwi.

- Rytmiczny podział nazw owoców

- Określenie ostatniej głoski w nazwie każdego owocu

- Podział na głoski słów: owoce, banan, ananas, cytryna.

- Zapoznanie ze sposobem wykonania prac (umycie rąk, włożenie fartuszków i nakryć głowy)

- Podział na grupy:

Grupa I wykonuje surówkę z marchewki i jabłka,

Grupy II, III, IV: dzieci obierają pomarańcze, banany, mandarynki i inne, mieszają podzielone owoce ,

- wspólna degustacja otrzymanych sałatek i surówki

6. Malowanie na kartce w dużym formacie linii pionowych, poziomych, ukośnych

7. Zabawa przy piosence Kot jest czysty. (j.w.).

8. Ćwiczenie grafomotoryczne: kalkowanie przygotowanych wzorów.

Temat dnia: Wiemy, co jemy rano, w południe i wieczorem.

Cele ogólne:

rozwiązuje różne zagadki

- łączenie nazw posiłków z określonymi porami dnia.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- uświadamia sobie, że niektóre dzieci są chore,

- nazywa posiłki spożywane w określonych porach dnia.

Środki dydaktyczne: opowiadanie D. Niewoli Serduszko, ilustracje do opowiadania, papierowe serduszka, kolorowe kartki do wykonania kubka, rysunki serduszka, szablon głowy tygryska, klej, żółty karton, nożyczki, krążki, skakanki, Bawię się i uczę cz. 3, s. 19.

Przebieg dnia:

1. Wykonanie kredki tygryska

- Obrysowanie głowy tygryska (2 razy) na żółtym kartonie,

- Wycięcie wzoru,

- Dorysowanie buzi, oczu, noska, i czarnych pręg (na obu częściach)

- Sklejenie obu części razem, włożenie do środka kredki

2. Wycinanie serduszek narysowanych no kolorowym papierze.

3. Ćwiczenia poranne - zestaw Xxi

4. Wyklaskiwanie rytmu ułożonego z papierowych serduszek.

5. Słuchanie opowiadania D. Niewoli Serduszko.

- Ja też chcę posłuchać, jak bije serduszko - szeptał miś.

- Przecież ty jesteś pluszowy - odparowała Petronela.

- Ale serduszko mam - upierał się Krzyś- Czuję, jak bije. O! Teraz puka mocniej.

Posłuchaj, Nosalu…

Pewno dziwicie się, skąd u misia to ogromne zainteresowanie się serduszkiem?

Opowiem wam.

Pani przyniosła dziś stetoskop. Zwyczajny, zupełnie taki sam jak u lekarza.

A później dzieciaki słuchały, jak biją ich serca.

- Moje stuka szybko, puk, puk, puk, puk - mówił Seweryn

- Bije tak głośno - stwierdziła Paulinka.

Pani roześmiała się, bo przedszkolaki koniecznie chciały dowiedzieć się, czy też ma serce.

I wiecie, co się okazało? Na pewno się domyślacie.

Otóż serduszko miał każdy. Wszystkie przedszkolaki, pani Ela i nawet pani Halinka, która przynosi obiady.

Potem nauczycielka opowiadała o dzieciach, które mają chore serce.

- Niektóre z nich długo nie mogą chodzić do przedszkola - mówiła. - I dlatego zdarza się, ze znają mniej piosenek, wolniej biegają lub rysują nie tak ładnie jak wy, Jednak wszystkiego mogą się uczyć, gdy tylko im pomożemy.

6. Rozmowa na temat opowiadania.

- Do czego służy stetoskop?

- Czy wszyscy ludzie mają serca?

- Czy wszyscy mają zdrowe serca?

7. Zabawa Czy czujesz swoje serce?

Dzieci wykonują rózne ruchy (mogą biegać, podskakiwać, turlać się po podłodze…), a potem słuchają bicia serca kolegi (lub koleżanki). Następnie kolega/koleżanka słucha bicia ich serca.

8. Kolorowanie rysunku przedstawiające serduszko.

9. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Marsz z krążkiem na głowie. (j.w.).

10. Zabawa dydaktyczna Co jemy, rano, w południe, po południu i wieczorem?

Próby przyporządkowania posiłków do określonej części dnia.

Rano - śniadanie, …

11. Rysowanie produktów, które dzieci jedzą i piją na śniadanie, na obiad, podwieczorek, kolację - Bawię się i uczę, cz. 3, s. 19.

12. Ćwiczenia gimnastyczne - zestaw VIII (j.w.).

13. Dzielenie na głoski nazw produktów, które podał nauczyciel

14. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Marsz z krążkiem na głowie. (j.w.).

15. Wykonanie kubka (orgiami).

- Wycinanie z kartki figury (kwadratu) o boku 18 cm. Składanie jej na pół, łacząc dwa przeciwległe wierzchołki.

- Składanie na prawo jednego wierzchołka otrzymanej figury (trójkąta), Potem odwracanie całości.

- Składanie na prawo także drugiego wierzchołka.

- Składanie pozostałych wierzchołków wystających z przedniego i tylnego grzbietu do przodu i do tyłu tak daleko, jak tylko jest to możliwe

- Ozdabianie kubka według własnego pomysłu.


