dbam o zdrowie, Scenariusze


Konspekt zajęć prowadzonych Metodą Ośrodków Pracy w klasie specjalnej

(klasa I)

I Temat ośrodka tygodniowego: Ja i mój charakter.

II Data:

III Miejsce:

IV Klasa: 1, uczniowie z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu lekkim

V Imię i nazwisko prowadzącego:

VI Liczba godzin: 4

VII Temat ośrodka dziennego: Dbam o zdrowie.

VIII Cele ogólne:

  1. poznawcze:

- zdobycie wiedzy o zdrowym trybie życią

- świadomość konieczności dbania o higienę, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, sen

- zdobycie wiedzy na temat zdrowego odżywiania

- poznanie ćwiczeń fizycznych

b) kształcące

- ćwiczenie umiejętności przeliczania w zakresie 1-9

- kształtowanie umiejętności układania historyjek obrazkowych

c) wychowawcze:

- dbanie o higienę

- dbanie o zdrowe odżywianie

- dbanie o czystość w miejscu zabawy, pracy

- umiejętność dokonania oceny co jest zdrowe

d) rewalidacyjne:

- ćwiczenie sprawności manualnych

- wdrażanie do uważnego słuchania ze zrozumieniem

- ćwiczenie koncentracji uwagi

- ćwiczenie samodzielnego wypowiadania się

IX Cele szczegółowe:

- uczeń wie kto jest obecny i nieobecny w klasie, samodzielnie przelicza uczniów obecnych

- wie, jaki jest obecnie dzień tygodnia

- wie, jaka jest aktualnie pogoda

- samodzielnie wypowiada się na zadany temat

- słucha uważnie bajki

- odpowiada na pytania do tekstu

- samodzielnie wypowiada się na temat przyczyn chorób

- potrafi wymieniać elementy zdrowego stylu życia

- zna znaczenie ćwiczeń fizycznych, dbania o czystość i higienę, odpoczynku, zdrowego odżywiania

- wykonuje ćwiczenia gimnastyczne

- układa historyjkę obrazkową we właściwej kolejności

- układa zdrowy jadłospis

- wykonuje zadanie matematyczne

X Metody pracy:

a) oparte na obserwacji: pokaz

b) oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka

c) oparte na działalności praktycznej: ćwiczenia gimnastyczne,

XI Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa

XII Środki dydaktyczne: rysunki z przykładami elementów zdrowego i niezdrowego tryby życia, karta do edukacji matematycznej, tekst bajki, zestaw ćwiczeń gimnastycznych, podręcznik Wesoła szkoła sześciolatka cz.5

XIII Przebieg zajęć:

Etap zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

I. Zajęcia wstępne

II. Obserwacja

III Kojarzenie

0x08 graphic

IV Ekspresja

0x08 graphic

V Zajęcia końcowe

1. Wzajemne powitanie.

2. Sprawdzenie obecności.

Nauczyciel zaprasza uczniów do tablicy obecności i pyta uczniów podając imię każdego:

Czy jest dzisiaj…?

Następnie prowadząca prosi kilku uczniów o przeliczenie wszystkich osób obecnych w klasie.

Ilu jest chłopców w klasie?

Ile dziewczynek przyszło dziś do szkoły?

Ilu uczniów mamy w klasie?

Ilu uczniów jest nieobecnych?

Kto jest nieobecny?

3. Ustalenie dnia tygodnia.

Nauczyciel prosi uczniów o podanie nazwy nazwę dzisiejszego dnia tygodnia oraz przypomnienie wszystkich dni tygodnia. Zapisanie na tablicy dnia

4. Ustalenie stanu pogody. Prowadząca prosi uczniów o podejście do okna. Obserwacja pogody przez okno, opisanie stanu pogody, zamieszczenie właściwego symbolu pogody na tablicy.

5. Praca w zeszytach.

Prowadząca zapisuje uczniom w zeszytach dzień tygodnia oraz pomagają narysować symbol pogody.

Sprawdzenie zadania domowego.

1. Rozmowa z uczniami Prowadząca pyta uczniów kto jest dziś nieobecny oraz dlaczego.

Kogo nie ma dziś w szkole?

Jak myślicie, dlaczego?

Następnie pyta uczniów

A kto z was był kiedyś chory?

Co wtedy robiliście?

2.Opowiedzenie bajeczki S. Jachowicza pt. Chory kotek.

Prowadząca opowiada bajkę a następnie zadaje pytania na zrozumienie tekstu:

Jakie zwierzątko występowało w bajce?

Co się z nim stało?

Dlaczego kotek był chory?

Kto do niego przyszedł?

Co powiedział pan doktor? itp.

3. Rozmowa na temat przyczyn chorób.

Prowadząca pyta uczniów:

Dlaczego chorujemy?

4. Elementy zdrowego stylu życia - rozmowa.

Prowadząca pyta uczniów co trzeba zrobić, aby być zdrowym. Uczniowie powinni uwzględnić takie czynniki jak:

- zdrowe odżywianie

- aktywność fizyczna

- dbanie o higienę i czystość

- sen

Co należy robić żeby być zdrowym?

Kiedy myjemy rączki, ząbki?

Które jedzenie jest zdrowe? Czy cukierki są zdrowe?

Co jest zdrowsze - oglądanie telewizji czy granie w piłkę? Itp.

5. Ćwiczenia fizyczne.

Wykonanie następujących ćwiczeń fizycznych:

-zabawa w berka

- skłony

- przysiady

- brzuszki

- krążenia ramion

- krążenia bioder

1. Praca w zeszytach.

- uczniowie poproszeni są a wykonanie recepty na zdrowie ze str. 26. Wesołej Szkoły oraz ułożenie historyjki obrazkowej z podręcznika

2 Zadanie matematyczne.

1. Ułożenie zdrowego jadłospisu.

Układanie zdrowego jadłospisu - podr. Wesoła szkoła str. 27. z elementów zawartych w wyklejance.

2. Omówienie jadłospisów.

1. Podsumowanie wiadomości zdobytych w ciągu dnia.

Nauczycielka pokazuje plansze zawierające elementy zdrowego i niezdrowego trybu życia - uczniowie mają za zadanie dokonać ich oceny.

2. Pożegnanie.

Uczniowie zaznaczają kolorowym magnesem swoją obecność na tablicy obecności.

Uczniowie liczą oraz odpowiadają na pytania.

Uczniowie starają się ustalić z nauczycielem dzień tygodnia, odpowiadają na pytania prowadzącego.

Uczniowie obserwują pogodę za oknem, opisują stan pogody, jedna osoba zamieszcza właściwy symbol pogody na tablicy.

Uczniowie piszą po śladzie dzień tygodnia oraz kolorują symbol pogody.

Uczniowie samodzielnego opowiadania, odpowiadają na pytania.

Uczniowie uważnie słuchają bajki.

Uczniowie odpowiadają na pytania.

Uczniowie odpowiadają na pytanie.

Uczniowie odpowiadają na pytania, starają się samodzielnie opowiadać.

Uczniowie wykonują ćwiczenia.

Uczniowie wykonują zadania.

Uczniowie układają samodzielnie zdrowy jadłospis wklejając produkty na poszczególne posiłki „na talerze”.

Uczniowie wskazują czynniki sprzyjające zdrowemu stylowi życia.

Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem uczniów podczas wykonywania ćwiczeń, sam prezentuje najpierw dane ćwiczenie.

Prowadząca nadzoruje pracę uczniów

Prowadząca nadzoruje pracę uczniów

Stanisław Jachowicz

Chory kotek

Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku,
I przyszedł pan doktor: „Jak się masz, koteczku”!
— „Źle bardzo...” — i łapkę wyciągnął do niego.
Wziął za puls pan doktor poważnie chorego,
I dziwy mu śpiewa: — „Zanadto się jadło,
Co gorsza, nie myszki, lecz szynki i sadło;
Źle bardzo... gorączka! źle bardzo, koteczku!
Oj! długo ty, długo poleżysz w łóżeczku,
I nic jeść nie będziesz, kleiczek i basta:
Broń Boże kiełbaski, słoninki lub ciasta!”
— „A myszki nie można? — zapyta koteczek —
Lub z ptaszka małego choć z parę udeczek?"
— „Broń Boże! Pijawki i dieta ścisła!
Od tego pomyślność w leczeniu zawisła”.
I leżał koteczek; kiełbaski i kiszki
Nie tknięte, z daleka pachniały mu myszki.
Patrzcie, jak złe łakomstwo! Kotek przebrał miarę;
Musiał więc nieboraczek srogą ponieść karę.
Tak się i z wami dziateczki stać może;
Od łakomstwa strzeż was Boże!

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych:

-zabawa w berka

- skłony

- przysiady

- brzuszki

- krążenia bioder

- krążenia ramion


