Konspekt lekcji dla klasy VI szkoły podstawowej.
Temat: Poznajemy fragment podania o Popielu.
Cele:
Cel ogólny:
Uczeń zapoznaje się z treścią podania o Popielu.
Cele szczegółowe:
*dotyczące wiedzy:
1) Uczeń poznaje definicję pojęcia podanie.
2) Uczeń wie, jakie cechy zawiera w sobie podanie.
*dotyczące umiejętności:
1) Uczeń dzieli wydarzenia zawarte w tekście na rzeczywiste i fantastyczne.
2) Uczeń tworzy plan wydarzeń podania o Popielu.
3) Uczeń poprawnie dobiera pytania do poszczególnych akapitów tekstu, które stanowią odpowiedzi.
Metody: heureza, rozmowa wstępna, metoda słów kluczy.
Środki dydaktyczne: Podręcznik „Między nami” do klasy VI
Formy organizacji pracy: praca indywidualna
Faza: |
Czynności nauczyciela: |
Czynności ucznia: |
Uwagi: |
Faza wstępna. |
Wykonanie czynności organizacyjnych - witam się z uczniami, sprawdzam obecność. Zapisuję temat na tablicy.
Pytam uczniów, czy wiedzą coś na temat Popiela.
Na bocznej tablicy, w formie słoneczka, zapisuję imię „POPOIEL” i proszę jednego z uczniów, aby zapisał przy nazwie to, o czym przed chwilą mówiliśmy.
Uczniowie nie znają bardziej szczegółowych informacji na temat historii Popiela, przechodzimy więc do czytania utworu pod tytułem „Podanie o Popielu”, którego autorką jest C. Niewiadomska. |
Uczniowie przepisują temat do zeszytów.
Uczniowie wiedzą, że Popiel to legendarny władca, którego, za karę, zjadło stado gryzoni - myszy.
Uczeń dopisuje dwa słowa klucze -„legendarny władca” oraz „zjedzony przez myszy”. |
|
Faza właściwa. |
Proszę uczniów o otwarcie podręcznika i kolejno wyznaczam uczniów, którzy czytają głośno tekst.
Po przeczytania utworu proszę uczniów o to, by jeszcze raz przyjrzeli się podaniu i zadali pytania, których odpowiedziami będą kolejne akapity. Do jednego akapitu - minimum jedno pytanie.
Pytam uczniów, jakie wydarzenia wydają im się nieprawdopodobne, fantastyczne?
Na tablicy tworzymy tabelkę do której uczniowie przypiszą wydarzenia rzeczywiste i fantastyczne.
Uczeń, który zgłosi się, zapisuje swoją propozycję ( jeśli jest poprawna ) do tabeli na tablicy.
Proszę uczniów, by uzupełnili „słoneczko”, informacjami, które zyskali dzięki przeczytaniu utworu.
Pytam uczniów, gdzie jak dotąd spotkali się z przeplataniem się wydarzeń rzeczywistych z fantastycznymi.
|
Wytypowani uczniowie czytają głośno tekst podania, reszta klasy słucha śledząc tekst.
Uczniowie zauważają, że tekst zawiera siedem akapitów.
Pytania do każdego z nich to:
I akapit „Gdzie mieszkał książę Popiel?”
II akapit „Jak nazywała się rada złożona z kmieci?”, „W jakim celu zwoływano radę starszych kmieci?”
III akapit „Dlaczego kmiecie chcieli odebrać władzę Popielcowi?”
IV akapit „Czego obawiał się Popiel?”
V akapit „Jakim podstępem Popiel zabił stryjów?” „Gdzie wyrzucono zwłoki stryjów?”
VI akapit „Jak zbrodnia Popiela została ukarana?”
VII akapit „Co stało się z Popielem?”
Uczniowie przepisują.
Uczniowie mówią, że niemożliwe jest wylęgnięcie się z ciał stryjów myszy oraz zjedzenie przez nie Popiela.
Wydarzenia rzeczywiste:
Wydarzenia:
Uczniowie dopisują - zły władca, morderstwo ze strachu przed utratą władzy, zemsta.
Uczniowie wskazują na balladę oraz legendę ( z obydwoma gatunkami spotkaliśmy się na poprzednich zajęciach ). |
|
Faza końcowa. |
Pytam uczniów, czym w takim razie jest podanie? Czym różni się właśnie ten gatunek od ballady, czy legendy?
Tworzymy i zapisujemy swoją definicję podania.
W domu:
W kilku/kilkunastu zdaniach napisz, jaki Twoim zdaniem powinien być idealny władca. Czy będzie posiadał jakieś cechy Popiela? Dlaczego? |
Podanie - opowieść ludowa związana z jakimiś historycznymi lub legendarnymi wydarzeniami, postaciami, miejscami. Może zawierać elementy fantastyczne, jednak w podaniu ilość wydarzeń historycznych widocznie przeważa. |
|