Andrzej Śliwka
I rok USM
Scenariusz lekcji geografii w II klasie liceum
Temat: Biedni i bogaci współczesnego świata.
Cele lekcji:
Ogólny:
Uświadomienie podziału świata na „Bogatą Północ” i „Biedne Południe”.
Szczegółowe:
Przybliżenie grupy państw najbardziej uprzemysłowionych,
Wyjaśnienie genezy zróżnicowania państw pod względem rozwoju,
Wskazanie na mapie państw „północy” i „południa”,
Scharakteryzowanie państw o różnym poziomie rozwoju.
Metody: pogadanka, praca z tekstem, praca z mapą.
Formy pracy: praca w grupach, praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne: mapki z podręcznika, atlas geograficzny.
Przebieg lekcji:
I Faza wstępna
sprawy organizacyjne.
wprowadzenie do bieżącej lekcji:
Widoczny jest na świecie wyraźny podział państw ze względu na poziom ich rozwoju. Najbogatsi poprzez tworzenie organizacji i stowarzyszeń wspierają swoje interesy często zapominając o obowiązku wspierania słabiej rozwiniętych państw.
II Faza wykonawcza
Uczniowie analizują ryc.53.3 (Zróżnicowanie społeczno-gospodarcze świata) odpowiadając na następujące pytania:
Czy podział krajów na „Bogatą Północ” i „Biedne Południe” jest zgodny z ich położeniem geograficznym?
Jakie państwa są przykładem odstępstwa od geograficznego położenia i z czego to wynika?
Dlaczego państwa takie jak Libia, Kuwejt, Arabia Saudyjska nie należą do „Bogatej Północy”? (przy pomocy ryc.53.2)
Nauczyciel rozpoczyna pogadankę na temat Grupy 7/ Grupy 8. Jakie państwa do niej należą, dlaczego ostatnio mówi się o G8, które państwo powinno znaleźć się w jej składzie. Następnie uczniowie przedstawią krótką charakterystykę państw z G8.
Nauczyciel rozpoczyna dyskusję o genezie bogactwa i rozwoju potęg gospodarczych. Uczniowie dokonują podziału przyczyn znacznego rozwoju państw najbogatszych (np. historyczne, społeczne, ekonomiczne).
Na podstawie tekstu z podręcznika uczniowie prezentują sytuację w krajach rozwijających się. Następnie wprowadzone zostają pojęcia:
Kraje Trzeciego Świata,
Tygrysy Wschodu,
Smoki Wschodu.
Nauczyciel zadaje pytanie czy wszystkie kraje na świecie zostały zaklasyfikowane do omówionych grup. Następnie rozpoczyna pogadankę o krajach Czwartego Świata - państwach w skrajnych przypadkach cofających się w rozwoju. Nauczyciel rozpoczyna pogadankę jakie są przyczyny takiego stanu oraz w jaki sposób można wspierać najbiedniejsze państwa.
III Faza podsumowująca
Nauczyciel pyta uczniów jakie państwa w niedalekiej przyszłości mogą dołączyć do państw wysoko rozwiniętych? Które kraje mogą zdecydowanie poprawić swoją sytuację? Czy kraje biedne są skazane na pozostanie biednymi?
Praca domowa
Napisz w punktach jakie działania mogą podjąć państwa najbogatsze w celu wsparcia krajów biednych.
Po ukończeniu lekcji uczeń potrafi:
Wyjaśnić podział świata na „Bogatą Północ” i „Biedne Południe” ,
Wyjaśnić genezę takiego podziału świata,
Wymienić charakterystyczne państwa „północy” i „południa”,
Wyjaśnić skrót G8,
Scharakteryzować państwa Trzeciego i Czwartego Świata.
2