KONSPEKT ZAJĘĆ DLA 6 LATKÓW
GRUPA VI „NIEZAPOMINAJKI”
Temat: „Jesienne skarby” - zabawy matematyczne
Cele ogólne:
doskonalenie zdolności porównywania liczebności zbiorów
doskonalenie sprawności ruchowej i manualnej
rozwijanie umiejętności swobodnego wypowiadania się
Cele szczegółowe:
Dziecko:
chętnie uczestniczy w zabawach
samodzielnie rozbiera i ubiera garderobę
swobodnie wypowiada się na dany temat
Metody:
czynna
zabawowo naśladowcza
słowna
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne: kasztany, żołędzie, bębenek, karta pracy, płyta CD, odtwarzacz CD
Przebieg zajęć
Zajęcia poranne:
Kolorowanie rysunku wg. wzoru (karta pracy nr 23)
Ćwiczenia słuchowo - rytmiczne:
Nauczyciel wystukuje na bębenku pewien rytm. Dzieci przedstawiają go za pomocą kasztanów (każdemu uderzeniu odpowiada położony jeden kasztan, pauzy to przerwy między nimi).
Ćwiczenie równowagi: „Idziemy po opadłych liściach”- marsz z wysokim unoszeniem kolan.
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych: „Robimy bukiety z liści”- Dzieci spacerują po sali, naśladują zbieranie liści i układanie z nich bukietów.
Czworakowanie: „Wiewiórki w parku”- Dzieci maszerują na czworakach w różnych kierunkach, co pewien czas wykonują przysiad.
Zajęcia główne:
Nauczycielka dzieli wszystkie dary jesieni na kilka zbiorów, mniejszych i większych. Dzieci nie licząc, szacują gdzie znajduje się najwięcej, a gdzie najmniej przedmiotów, potem przeliczając sprawdzają czy miały rację.
Każde dziecko dostaje siedem kasztanów. Nauczycielka opowiada krótką historyjkę, np. „Pewnego dnia była wielka wichura, która spowodowała, że z drzewa spadły 2 kasztany” itp., zadaniem dzieci jest odłożenie określonej ilości kasztanów. Na koniec zabawy dzieci przeliczają ile kasztanów im zostało. Wskazują kasztana pierwszego, ostatniego.
Układanie figur geometrycznych z kasztanów.
„Taniec liści”- dzieci zmieniają się w liście, kołyszą się, opadają, wzbijają się do góry przy muzyce.
„Jakie znamy drzewa?” - wyklaskujemy podane przez dzieci nazwy drzew.
„Jesienne harce”- ćwiczenia gimnastyczne metodą Labana
Rodzaj ćwiczenia |
Treść, organizacja |
Ćwiczenie orientacyjno porządkowe „Drzewa w parku” |
Dzieci maszerują i biegają w różnych kierunkach przy dźwiękach tamburynu. Gdy muzyka cichnie, zatrzymują się, wyciągają ręce do góry, zastygają w bezruchu jak drzewa. |
Zabawa ożywiająca „Kałuże” |
Dzieci biegają swobodnie, między szarfami „kałużami” uważając, by do żadnej nie „wpaść” |
Ćwiczeni wyczucia własnego ciała |
Każde dziecko trzyma w prawej ręce kasztana. Dotyka kasztanem poszczególnych części ciała zaczynając od głowy. |
Ćwiczenie wyczucia przestrzeni |
Z rozbiegu wyskok w górę, z dotknięciem kasztana na wysokiej gałęzi. |
Ćwiczenie wyczucia ciężaru ciała „Robimy zapasy” |
Przenoszenie wyimaginowanych przedmiotów. |
Ćwiczenie płynności ruchu „Jesienny wiatr” |
Dowolne poruszanie chustką w różnych kierunkach. |
Współpraca z partnerem |
Jedno dziecko jest zwalonym drzewem, drugie dziecko bawi się przy drzewie (przeskoki, przeplatanie między gałęziami) |
Ćwiczenia oddechowe |
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na dywanie. Każde dziecko dmucha na trzymany oburącz liść. |