Nasze jesienne zbiory. Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci 5 - letnich
Tytuł bloku: W moim ogródeczku
Temat dnia: Nasze jesienne zbiory
Cele:
ogólne:
• Poznanie wyglądu i charakterystycznych cech owoców i warzyw
• Doskonalenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów
• Zachęcenie do współdziałania w zabawie
operacyjne:
dziecko:
• Rozpoznaje i nazywa wybrane owoce i warzywa
• Zna ich kształt, kolor
• Segreguje zbiory wg wybranego kryterium
• Doskonali sprawności umysłowe: analizy, syntezy, porównania
• Ilustruje ruchem opowiadanie N.
• Aktywnie uczestniczy w zajęciach
METODA: słowna, opowieści ruchowej, oglądowa, praktycznego działania,
FORMA: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
POMOCE: owoce i warzywa przyniesione z ogrodu, zagadki, kartoniki z napisami „owoce, warzywa”, koszyki, znaczki do podziału na grupy (jabłuszka i gruszki), ksiązki dla każdego dziecka „Wesołe przedszkole 5-latka”, odtwarzacz CD, płyta z nagraniem piosenki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa ruchowa: Dz. spacerują po sali na sygnał zatrzymują się, słuchają i wykonują polecenie N.
• Jabłko, gruszka i daktyle klaśnij w ręce razy tyle (2 razy)
• I kapusta i ogórek, tyle razy podskocz w górę (4 razy)
• Marchewka, pietruszka i bób, tyle razy przysiad zrób (klaszcze 3 razy)
• Kalarepka i mak, za uszy się złap
2. Tworzenie zbioru owoców i warzyw.
Dzieci siadają w kręgu. Na środku N. rozkłada przyniesione warzywa i owoce
• Pomórzcie mi uporządkować moje zbiory. Jak mam je ułożyć w dwóch koszykach (dzielenie zbioru na owoce i warzywa, przyporządkowanie kartoników z napisem, opisywanie ich wyglądu-kształtu, koloru-włożenie do odpowiedniego koszyka)
3. Zabawa ruchowa „Praca w ogrodzie”. N. opowiada dzieciom historyjkę. Zadaniem dzieci jest ruchowa ilustracja opowiadania.
Wiosną słoneczko zaczęło mocniej przygrzewać. Czasami padał drobny deszczyk (dz. uderzają lekko o podłogę), czasami wiał lekki wiaterek (dz. poruszają lekko uniesionymi ramionami). Pan ogrodnik przyszedł do ogrodu, skopał i zagrabił grządki (z. naśladują kopanie i grabienie). Później zasiał na grządkach różne warzywa: marchewkę, pietruszkę, groch (dz. naśladują sianie warzyw). Często chodził do ogrodu, by sprawdzić, czy warzywa dobrze rosną (dz. spacerują i przyglądają się grządkom), podlewał i wyrywał chwasty. Jesienią gdy warzywa już wyrosły i dojrzały, przyniósł wielki kosz, zebrał warzywa i zaniósł do spiżarni(dz. naśladują wyrywanie marchewek, zbieranie pomidorów, dźwiganie wielkiego kosza). Przez całą zimę ogrodnik będzie jadł i cieszył się smakiem owoców i warzyw(dz. zjadają owoce i warzywa)
4. Zagadki owocowo-warzywne. N. dzieli dz. na 2 grupy. Każda otrzymuje kosz. Dz. słuchają zagadek, zgłaszają się do odpowiedzi. Dz., które udzieliło poprawnej odpowiedzi wybiera odgadnięty owoc lub warzywo i wkłada je do koszyka swojej grupy.
5. Przeliczanie elementów w zbiorach (ile punktów zebrała każda grupa, w którym koszyku jest więcej, w którym mniej)
6. Zabawa ruchowa: „Ogrodnicy”
Dz. swobodnie biegają po sali. Na sygnał zatrzymują się i pokazują zadaną czynność (wykopujemy marchewkę, zrywamy jabłka, przekopujemy grządki)
7. Praca z książką.
• Odszukaj w wyklejance odpowiednie owoce i warzywa. Nalep je we właściwym miejscu. Nazwij owoce i warzywa, połącz je z odpowiednim koszem
• Wymyśl swój własny wzorek
8. Ocena pracy.
9. Wspólne śpiewanie piosenki „W sadzie”