Lublin, 28.05.2015r.
Sylwia Wieczerzak
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat lekcji: Czego pragnie deszczyk? Rozpoznajemy uosobienie na podstawie wiersza Juliana Tuwima pod tytułem: „Deszczyk”.
Czas: 45 minut
Cele
Ogólne:
identyfikuje wypowiedź jako tekst literacki,
wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio,
wyciąga wnioski wynikające z przesłanek zawartych w tekście;
Operacyjne:
uczeń charakteryzuje bohaterów,
uczeń poznaje pojęcie: uosobienie,
uczeń potrafi wykorzystać w teorii i praktyce nowo poznane pojęcie,
uczeń redaguje wypowiedź pisemną;
Metoda: podająca, poszukująca;
Formy organizacyjne: indywidualne/zbiorowe;
Pomoce dydaktyczne: podręcznik do kl. 5: „Między nami. Język polski 5” str. 84-86., karty pracy, karteczki z definicją.
Planowany przebieg lekcji:
Etapy |
Czas:
|
Czynności nauczyciela: |
Czynności ucznia: |
Uwagi: |
1.Czynności organizacyjne: |
5 min |
Nauczyciel wita uczniów. N sprawdza listę obecności. N sprawdza pracę domową. Ocenia pracę domową. |
Uczniowie witają się z nauczycielem. |
|
2.Zapisanie tematu i zapoznanie się z celami lekcji: |
5 min |
N zapisuje temat dzisiejszej lekcji na tablicy. Podaje cele lekcji. |
U przez chwilę analizują temat i cele lekcji. Przepisują do zeszytu. |
|
3.Sytuacja motywacyjno-problemowa: |
5 min |
N prosi uczniów o otworzenie podręcznika „Między nami” na stronie 84. N głośni czyta wiersz Juliana Tuwima pt. „Deszczyk”. |
U wysłuchują czytanego wiersza przez Nauczyciela. |
|
4.Gromadzenie materiału: |
5 min
|
N prosi o wykonanie zadania nr 1 na stronie 85 w podręczniku dotyczącego charakterystyki bohatera wiersza.
|
U wykonują polecenie. Po wykonaniu polecenia chętnie zgłaszają się i podają swoje odpowiedzi. Mogą być one zróżnicowane, ale mogą się też powtarzać.
|
Praca indywidualna. Zgłaszanie odpowiedzi poprzez podniesienie ręki.
|
|
3 min
|
N wprowadza pojęcie: „uosobienie”. N rozdaje karteczkę z definicją
|
U wklejają karteczkę z definicją do zeszytu. |
|
|
6 min |
Nauczyciel wraz z uczniami wykonują zadanie 6 z podręcznika na stronie 86. Prosi o wskazanie uosobienia w podanych fragmentach tekstów literackich zapisanych wierszem lub prozą. |
U wraz z nauczycielem wykonują zadanie. Wykazują się dużą aktywnością.
|
Praca zbiorowa |
5.Praca w indywidualna: |
6 min |
N prosi o zredagowanie wypowiedzi, 3 zdań w imieniu wybranego bohatera lub wybranych bohaterów zawierającą uosobienie. |
U redagują wypowiedź. Zgłaszają się do odpowiedzi. |
Praca indywidualna |
6. Podsumowanie zajęć: |
7 min |
Na zakończenie Nauczyciel wspólnie z uczniami redagują notatkę będącą podsumowaniem lekcji. Odpowiadają na pytanie zawarte w temacie lekcji. |
Uczniowie tworzą notatkę z nauczycielem i zapisują ją do zeszytu. |
Wypowiedzi uczniów są swoistym podsumowaniem lekcji. |
7. Zakończenie: |
3 min |
N zadaje pracę domową, która znajduje się na specjalnie przygotowanych wcześniej kartach pracy przez nauczyciela : Zadanie 1. Wyobraź sobie, że jesteś dowolnym (swoim ulubionym) uosobionym kwiatem. Napisz wypowiedź, w której zawrzesz myśli i pragnienia wybranego kwiatu w formie opowiadania lub dialogu. Do wyboru Zadanie 2. Stwórz komiks, w którym znajdzie się uosobienie: rzeczy, rośliny, zwierzęcia lub zjawiska atmosferycznego.
N dziękuje uczniom za lekcję. Nagradza uczniów plusami za aktywność, żegna się z nimi.
|
Uczniowie zapisują pracę domową. U żegnają się z nauczycielem. |
|