KONSPEKT LEKCJI
1.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa
2. Poziom nauczania: IV klasa (3 godziny tygodniowo)
3. Liczba uczniów: 24
4. Data: 25.11.2008 r.
5. Imię i nazwisko nauczyciela: Martyna Fiuk
6. Czas trwania lekcji: 45 minut
7. Temat lekcji: This is his book.-possessive adjectives.
8. Cele ogólne jednostki lekcyjnej:
Wprowadzenie materiału gramatycznego dotyczącego zaimków dzierżawczych
9. Cele operacyjne jednostki lekcyjnej:
Uczeń poznaje nowe zagadnienie gramatyczne
Poprzez wykonywanie ćwiczeń uczeń powtarza i utrwala poznany problem gramatyczny.
10. Pomoce, materiały, środki dydaktyczne
Karty pracy
Kartki z zagadnieniem gramatycznym
11. Metody pracy
Zadawanie pytań i odpowiadanie na nie
Rozumienie ze słuchu
Wykonywanie ćwiczeń
12. Formy pracy
Praca indywidualna
Praca z całą klasą
PRZEBIEG LEKCJI
Wstęp
Zapisanie na tablicy tematu lekcji.
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji poprzez zadawanie pytań z użyciem zaimków dzierżawczych.
Prezentacja
Nauczyciel zawiesza na tablicy listę z zaimkami osobowymi oraz kartki z zaimkami dzierżawczymi. Zadaniem uczniów jest połączyć je w pary.
Gdy zadanie jest wykonane uczniowie przepisują materiał do zeszytów. Nauczyciel podaje dodatkowo wymowę.
Faza główna
Uczniowie dwukrotnie wysłuchują nagrania. Uczniowie mogą porównać odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel sprawdza z całą klasą.
Na kartach pracy uczniowie wykonują różnorodne ćwiczenia gramatyczne, takie jak:
wybór właściwego zaimka w zdaniu,
Układanie zdań z rozsypanych wyrazów,
Uzupełnianie zdań zaimkami.
Zakończenie
Praca domowa-Ćwiczenie utrwalające poznane zagadnienie gramatyczne.