jesienne ptaki, Studia Pedagogiczne, scenariusze


jesienne ptaki

Będziesz potrzebował:
- kasztany z łupinkami
- jarzębinę
- żołędzie
- liście itp. dary jesieni
- tekturowe pudełko po butach
- kartka z bloku
- kredki lub farbki
- włóczki

Wykonanie:
Na kartce rysujemy panoramę np. gór i wklejamy kartkę na dno pudełka. Stawiamy pudełko na jednej z bocznych ścianek tworząc coś w rodzaju sceny. Ozdabiamy "podłogę" sceny tak, by wyglądała jak ziemia pod lecącymi ptakami.

Tułów ptaszków robimy z kasztanów, skrzydła z łupinek kasztanowych nabitych na wykałaczki, główki z jarzębiny nabitej na wykałaczkę.

Gotowe ptaszki zawieszamy na sznureczkach na suficie naszego teatrzyku.

0x01 graphic
0x01 graphic

IV - WIOSENNE ODGŁOSY

 

Lp.

Tematyka - cel

Przebieg zajęcia

1.

Ptaki do gniazd

- zabawa orientacyjno - porządkowa.

Dzieci - ptaki siedzą w gniazdach (obręczach), na sygnał nauczycielki wylatują z gniazd, krążą w różnych kierunkach. Na hasło - ptaki do gniazd, wracają na swoje miejsca.

2.

Wiosenne zamieszanie

- ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach: ko, gę, kwi, kwa.

Nauczycielka przedstawia treść utworu, umieszczając na tablicy flanelowej kolejno wymieniane sylwety postaci.

- na podwórku Zuzy gwar panuje duży (sylweta dziewczynki), ko, ko - kura dzieci woła i rozgląda się dookoła (sylweta kury).

Za nią idzie kaczuszka (sylweta kaczuszki).

Gąska gęga gę, gę, dziś gąski wysiąde (sylweta gąski).

Świnka przy korytku swoje dzieci liczy kwi, kwi, gdzie jest trzecie? Czy nie wiecie dzieci? (sylweta świnki).

Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie - jakie zwierzęta były na podwórku?

Pokazuje zwierzęta a dzieci naśladują ich mowę

3.

Podaj piórko

-ćwiczenie prawidłowego oddechu

Dzieci w pozycji klęczącej, ustawione naprzeciw siebie, po dwie osoby - podają sobie piórko dmuchając na nie.

4.

Czyj to głos?

- ćwiczenia słuchowe

Nauczycielka rozkłada obrazki przedstawiające zwierzęta (kura, kaczka, gęś, świnka), włącza nagranie z odgłosami zwierząt. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie, nazwanie zwierzęcia i odszukaniem go wśród innych obrazków zawieszonych na tablicy.

5.

Trzy kurki - zabawa ruchowa w oparciu o piosenkę

Dzieci z nauczycielką śpiewają piosenkę i naśladują ruchy nauczycielki maszerując za nią, jedno za drugim

Temat: Kto mieszka na drzewie?

Cel wiodący: rozpoznawanie i nazywanie głoski (g) oraz poznanie wyglądu litery; zachęcanie do dłuższych wypowiedzi na temat mieszkańców drzewa; doskonalenie techniki czytania.

Forma organizacyjna: zajęcia z całą grupą i praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: program komputerowy Klik uczy czytać, komputery, magnetofon, kaseta magnetofonowa z nagraniem melodii piosenki pt. „Gawron”, rekwizyty drzew na głowę, 4 rodzaje broszek przedstawiających ptaki (boćka, wronę, wróbla, dzikiej gęsi), farby plakatowe, gąbki.

Przebieg zajęć:

Sytuacje dydaktyczne

Przewidywane osiągnięcia dziecka

1.   Zabawa plastyczna w czarowanie.
Opis zabawy: Dzieci otrzymują białe kartki z narysowanymi świecą niewidocznymi obrazkami (gniazda, budki, drzewa, wiewiórki, misia koali, pająka, rysia, małpy, sowy itp.) i przyjmują rolę „czarodzieja”, pokrywając kartkę gąbką umoczoną w wybranym przez siebie kolorze farby. Nazywają „odczarowane” rysunki, odpowiadają na pytanie: Kto mieszka na drzewie?

dziecko nazywa zwierzęta i ptaki mieszkające na drzewie

2.   Ptaki i drzewa” - Zabawa ruchowa zrozpoznawaniem kierunków.
Opis zabawy: Dzieci stoją parami, przybierając role ptaka idrzewa. Dziecko „drzewo” otrzymuje rekwizyt drzewa na głowę. Na sygnał dźwiękowy bębenka „ptaki” fruwają między drzewami. Na zapowiedź słowną „Ptaki za drzewa” dzieci chowają się za drzewa. Przy następnych zapowiedziach ustawiają się przed drzewem, z prawej strony drzewa lub z lewej strony drzewa albo ustawiają się przed drzewem w odległości 5 kroków itp.

zna i potrafi wskazać kierunki: na wprost, za, po lewej stronie, po prawej stronie

3.   Ptasie trele” - ćwiczenia emisyjne głosu.
Opis zabawy: Dzieci tworzą 4 zespoły wg oznaczeń (broszki zróżnymi ptakami na bluzce). Na podaną zgłoskę lub sylabę śpiewają melodię gamy C-dur np. kle-kle, ćwir--ćwir, kra-kra, gę-gę. Nauczyciel „dyrygent” wskazuje „batutą” zespół, który śpiewa.

  • potrafi stworzyć zgodny zespół,

  • zna odgłosy ptaków,

  • rozpoznaje melodię gamy C-dur,

  • śpiewa na podaną melodię uzgodnioną sylabę lub zgłoskę

4.   Zabawy z I częścią programu Klik uczy czytać.
Opis zabawy: Zagadka muzyczna - odtworzona z kasety magnetofonowej melodia piosenki pt. „Gawron” . Dzieci po odgadnięciu o kim jest piosenka, dzielą wyraz (gawron) na sylaby i głoski, układają schemat wyrazu oznaczając spółgłoski niebieskim prostokątem, a samogłoski czerwonym. Następnie nauczyciel zwraca uwagę na pierwszą głoskę w wyrazie (gawron) i prosi chętne dziecko o odnalezienie litery (g) na ekranie monitora, po kliknięciu i ukazaniu się przedmiotów chętne dzieci układają puzzle i dokonują podziału wyrazów (gazeta, gitara, gil, głowa, Gutek, gwizdek, granat, guziki).

  • słucha w skupieniu zagadki, rozpoznaje i nazywa tytuł piosenki,

  • buduje schemat wyrazu (gawron) zaznaczając samogłoski i spółgłoski,

  • kojarzy głoskę z literą i określa jej kształt,

  • wybrzmiewa pierwszą, ostatnią głoskę, wymienia w kolejności głoski, dzieli wyraz na sylaby

5.   Zabawy z II częścią programu - praca indywidualna w zależności od ilości stanowisk komputerowych (ilość czasu i powtórzeń zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka).
Opis zabawy: Po przedstawieniu przez Klika obrazu graficznego litery G,g przechodzimy do zabaw i ćwiczeń utrwalających daną literę jak również doskonalących technikę czytania.
- Zabawa Wstaw literę
- Zabawa O co pytam?
- Zabawa Krzyżówka

  • potrafi umiejscowić literę (g) we właściwym miejscu, tak aby powstał wyraz,

  • czyta wyrazy (garnek, globus, droga, papuga, jagody) głoskując, sylabami, globalnie,

  • układa wyraz z liter znajdujących się na klawiaturze,

  • układa wyrazy i odczytuje je

2


