Scenariusz zajęć
Czwartek 30. 11. 2006
Klasa III
Temat bloku: JESIEŃ DA SIĘ LUBIĆ
Temat zajęć: Różne oblicza jesieni.
Cele główne:
Ćwiczenie zastosowania czasownika w formie osobowej oraz tworzenie czasownika od rzeczownika
Czytanie ze zrozumieniem.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wyszukuje niezwykłych poetyckich zjawisk językowych,
- uzupełnia zdania czasownikiem w formie osobowej,
- określa cechy charakterystyczne jesieni w poszczególnych miesiącach,
- wyraziście czyta utwory poetyckie,
- swobodnie układa tekst,
- dodaje i odejmuje w zakresie tysiąca,
- rozwiązuje proste zadania tekstowe.
Metody:
- czynnościowe,
- słowne,
- percepcyjne.
Formy:
- praca z całą grupą, indywidualna, w zespołach.
Pomoce dydaktyczne: H. Dobrowolska, A. Konieczna, W. Dziabaszewski - Podręcznik do języka polskiego / WSiP /, J. Hanisz - Podręcznik do matematyki /WSiP/, karty pracy - „Wesoła Szkoła” / WSiP /, płyta CD audio.
Przebieg zajęć:
Powitanie wraz ze śpiewaniem piosenki pt. „W deszczowym rytmie”.
Słuchanie recytacji wiersza Doroty Gellner pt. „Jesień”.
Próby udzielenia odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób poetka przedstawiła jesień?
Uzupełnianie plastycznego obrazu jesieni w kartach pracy na podstawie utworu poetyckiego.
Ciche czytanie ze zrozumieniem.
Wyszukiwanie w wierszu poetyckich określeń i wpisywanie ich w odpowiednie miejsca w kartach pracy.
Ilustrowanie rysunku muzyką z wykorzystaniem dowolnych przedmiotów znajdujących się na stole ucznia. Popisy solistów i zespołów.
Zabawa w dyrygenta i orkiestrę z wykorzystaniem dowolnych instrumentów muzycznych.
Głośne jednostkowe czytanie niezwykłych poetyckich wyrażeń.
Wyszukiwanie w wierszu wyrazów i zwrotów podkreślających dynamiczność poetyckiej wypowiedzi np. pędzi, wozi, ...w lejcach wiatru pędzi drogą itd.
Uzupełnianie zdań wybranymi czasownikami w formie osobowej - karty pracy.
Porównanie języka poetyckiego z mową potoczną.
Wyraziste czytanie wiersza przez chętnych uczniów.
Śpiewanie piosenki pt. „W deszczowym rytmie” z podziałem na grupy i wykorzystaniem dowolnych instrumentów muzycznych.
Wypowiedzi uczniów dotyczące cech charakterystycznych jesieni we wrześniu, październiku, listopadzie.
Słuchanie recytacji wiersza Jadwigi Hockuby pt. „Jesień”.
Przerwa śniadaniowa.
Rozmowa na temat: w jaki sposób poetka przedstawiła jesień?
Wyróżnienie obrazów w utworze poetyckim:
ile obrazów można namalować do tego wiersza?
jakie to obrazy?
Głośne jednostkowe czytanie wybranych zwrotów.
Uzupełnianie wypowiedzi Jesieni na podstawie wiersza - karty pracy.
Wypowiedzi uczniów na temat wyglądu jesieni w poszczególnych miesiącach.
Tworzenie czasowników od podanych rzeczowników - karty pracy.
Głośne jednostkowe czytanie wiersza z odpowiednią intonacją.
Drama: rozmowa trzecioklasisty z Jesienią we wrześniu, październiku, listopadzie.
Zestawienie różnych obrazów jesieni w wierszach róznych poetek:
w jaki sposób każda z poetek przedstawiła jesień?
który obraz wydaje ci się ciekawszy? Dlaczego?
Układanie swobodnego tekstu (wierszyki, zdania, krótkie opowiadania). Forma wypowiedzi dowolna.
Rozwiązywanie zadań matematycznych.