W krainie wiatru, Ekologia, przyroda


Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej w grupie dzieci 6 letnich

Temat zajęcia: W krainie wiatru

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Dziecko:

Metoda: czynna, słowna, oglądowa

Forma: praca z całą grupą, praca w grupach

Środki dydaktyczne:

Baloniki do dmuchania dla każdego dziecka, piórka, kulki z waty, listki, piłeczki pingpongowe, butelki plastikowe, kartki, magnetofon, kolorowe kartony, sól

Przebieg zajęcia

1.Wysłuchanie zagadki

Nie ma ust- a dmucha

Nie ma skrzydeł - a leci

Czasem mrozi, czasem chucha

Co to? Czy odgadną dzieci?

2. Zapoznanie z tematem zajęcia

3. Słuchanie recytacji wiersza pt „ Wiosenny wietrzyk” Joanny Kulmowej- analiza treści wiersza

Co robi wiatr? (szumi, mruczy, gwiżdże, gra, szepce)

4.Zabawa ruchowa „ Tańczące wiatry”

-ćwiczenia oddechowe- naśladowanie wiatru( dmuchanie w plastikowe butelki- lekko, mocno)

-ćwiczenia artykulacyjne- „gwiżdżący wiatr”(gwizdanie ustami na jednym tonie ( tylko wydech)

5.Rozmowa na temat - Co to jest wiatr?

Na pewno obserwowaliście kiedyś, jak wiatr porusza listkami, całym drzewem, zgina je. Gdy wiatr wieje możemy puszczać latawce. W różnych miejscach sali rozłożone są listki, kulki z waty, dzieci zastanawiają się jak można wprowadzić je w ruch. Pod kierunkiem nauczyciela dochodzą do wniosku, że można dmuchać na listki, machać ręką, kartką.

6.Zabawa z balonikami- ćwiczenia oddechowe

Zaproponowanie jednemu dziecku pokazu sposobu nadmuchiwania balonu, ze zwróceniem uwagi na wdech i wydech- do zabawy w dmuchanie balonów włączają się wszystkie dzieci. Następnie otrzymują balony i napełniają je powietrzem. Po nadmuchaniu powoli wypuszczają powietrze z baloników na rozłożone listki, kulki z waty, piłeczki pingpongowe i obserwują, że wszystkie przedmioty przesuwają się. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że do balonika wdmuchnęliśmy powietrze. Gdy go wypuszczamy, powietrze zaczyna przesuwać różne przedmioty. Wiatr - to poruszające się powietrze.

7.Śpiewanie piosenki „ Wiatr psotnik”

- ćwiczenia artykulacyjne - naśladowanie szumu wiatru na głosce „sz”

8.Wiatry wieją z różną siłą i z różnych kierunków

Jest kilka rodzajów wiatrów

- powiew to słaby wiatr, który lekko porusza liście na drzewach

- wicher to wiatr silny, kołyszący gałęziami i unoszący lekkie przedmioty

- huragan to potężny wiatr, który może zrywać dachy i wyrywać drzewa z korzeniami

Zabawa rytmiczno -ruchowa „Wiatr i drzewa”

- muzyka cicha, spokojna -dzieci lekko się kołyszą, poruszają paluszkami

-muzyka głośna, szybka -dzieci naśladują mocne kołysanie gałęziami drzew

9.Obserwacja zachowywania się przedmiotów w powietrzu - przedmioty poruszają się w taki sposób jak na nie dmuchamy(lekko, powoli; szybko, gwałtownie)

Ćwiczenia oddechowe - każde dziecko otrzymuje piórko. Podrzuca je do góry i dmuchając na nie będzie się starało jak najdłużej utrzymać je w powietrzu.

10. Co może stworzyć wiatr? -dzieci tworzą obrazy z soli (praca w grupach )

- dzieci dmuchają pojedynczo na sól rozłożoną na kolorowych kartonach

- nazywają powstałe obrazy

ZAŁĄCZNIK NR 1

„WIOSENNY WIETRZYK”- JOANNA KULMOWA

Mały wietrzyk wiosenny

Ledwie w drzewach zaszumi,

Ledwie w krzakach zamruczy,

Jeszcze gwizdać nie umie,

Jeszcze się uczy.

Znalazł szczerbę w płocie- zaświstał…

Znalazł listki- zapiszczał na listkach.

Czasem w suchych gałęziach trzeszczy.

Czasem nuci, gdy zagra mu deszczyk,

Albo szemrze w zeszłorocznej trawie.

Albo szepce tak, że milczy prawie.

Ludzie mówią wtedy: nie ma wietrzyka.

A on jest. Ale słucha słowika.


