KONSPEKT LEKCJI
NAZWISKO PROWADZĄCEGO:
PRZEDMIOT: Praca technika
KLASA: VI
TEMAT JEDNOSTKI METODYCZNEJ: Rysunek Techniczny
TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.
CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE:
POZNAWCZE:
Zna co to jest rzut prostokątny
Zna zasady rysowania trzech rzutów
Zna terminologię dotyczącą rzutów prostokątnych, stosowaną w rysunku technicznym
Zna zasady dokładności i estetyki wykonywania rysunku technicznego
KSZTAŁCĄCE:
W jaki sposób powstają rzuty prostokątne
Wie dlaczego należy wykonywać rysunki zgodnie z normami stosowanymi w rys. technicznym
Konieczność stosowania i posługiwania się rzutami prostokątnymi
WYCHOWAWCZE:
Uczeń uświadomi sobie konieczność stosowania rysunku technicznego w różnych dziedzinach życia
Zadba o swoje stanowisko pracy
Rozumie, że dokładność jest gwarancją jakości wyrobu
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
pogadanka wprowadzająca w zagadnienia rzutu prostokątnego;
praca z prezentacją “Rzuty prostokątne” pod kierunkiem nauczyciela;
zajęcia praktyczne - rysowanie brył.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
podręczniki programowane
plansze - rzuty prostokątne
prezentacja Power Point “Rzuty prostokątne”;
bryły z kartonu.
FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW:
praca w grupach;
praca indywidualna
CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut
PRZEBIEG LEKCJI:
L.P |
OGNIWA LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
CZAS TRWANIA LEKCJI |
1. |
STWORZENIE ŁADU ZEWNĘTRZNEGO I WEWNĘTRZNEGO |
|
|
3 minuty |
2. |
OPRACOWANIE NOWEGO MATERIAŁU |
|
|
5 minut |
3. |
KSZTAŁTOWANIE POJĘĆ |
|
|
10 minut |
4. |
WIĄZANIE TEORII Z PRAKTYKĄ |
|
|
15 minut |
5. |
KSZTAŁTOWANIE NAWYKÓW |
oraz sprawdza co zapamiętali
|
|
10 minut |
6. |
OCENA I KONTROLA |
|
|
1 minuta |
Polecenia dla uczniów w celu sprawdzenia zapamiętanych informacji:
Wyjaśnij co to jest rzut prostokątny?
Jakie są znane Ci zasady rzutowania prostokątnego?
Ile rysunków potrzeba aby przedstawić przedmiot w rzucie prostokątnym?
Dokonaj rzutowania bryły. Jaka jest liczba rzutów potrzebna do odwzorowania tej bryły?
2