Marek Biesiada 05. 10. 2008
Konspekt lekcji historii
w klasie VI D
Temat: Filozofia, nauka i sztuka w epoce baroku.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po zakończonych zajęciach uczeń:
pamięta:
pojęcia: barok, opera, misteria,
przedstawicieli filozofii XVII w.: Galileusz, Isaac Newton, Kartezjusz,
wybitnych kompozytorów: Jan Sebastian Bach, Claudio Monteverdi, Georg Friedrich Haendel,
twórców architektury i malarstwa: Giovanni Bernini, Peter Paul Rubens, Jan Vermeer van Delft,
podstawowe cechy sztuki i architektury baroku;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia,
na czym polegały kontrasty w życiu codziennym w dobie baroku,
główne założenie sztuki barokowej - oddziaływanie na uczucia religijne;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,
analizować źródła ikonograficzne, na ich podstawie wskazać zabytki architektury baroku i omówić podstawowe cechy,
wskazać i zaprezentować zabytek architektury barokowej w swoim regionie.
Metody:
rozmowa nauczająca, praca z mapą, projekcja filmu, pokaz, sporządzenie karty zabytku architektury baroku znajdującego się w regionie, wykonanie zadań w zeszycie ucznia.
Środki dydaktyczne:
podręcznik, zeszyt ucznia, przeźrocza, filmy, albumy, ilustracje, zdjęcia pocztówki przedstawiające zabytki, sztuki i architektury barokowej w Polsce, nagrania z fragmentami utworów barokowych, albumy z reprodukcjami malarstwa XVII w., słowniki, encyklopedie,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Filozofia, nauka i sztuka w epoce baroku
1. Odmienne postawy życiowe - religijność i asceza obok korzystania z uciech życia
2. Sztuka barokowa
3. Kontrasty życia codziennego
4. Myśliciele XVII w.
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 38. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Odmienne postawy życiowe - religijność i asceza obok korzystania z uciech życia
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 40-42. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Sztuka barokowa a) cechy sztuki i architektury epoki baroku
b) twórcy architektury i malarstwa:
c) wybitni kompozytorzy:
d) cechy muzyki barkowej
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 42-43. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Kontrasty życia codziennego
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo… 6, Poznań 2000, s. 43-44. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Myśliciele XVII w.
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie ze s. 3/44 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |