Marek Biesiada 22.10.08
Konspekt lekcji WOS
w klasie I D, I C, I A, I B
Temat: Rodzaje grup
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
W kilku zdaniach podkreślić, czym zajmuje się socjologia.
Wymienić najważniejsze grupy społeczne i określić swoją przynależność do niektórych z nich.
Odróżnić grupy formalne i nieformalne.
Określić, które z wymienionych przez niego grup mają pozytywny, a które negatywny wpływ na rozwój jednostki.
Wyjaśnić, że społeczeństwo składa się z rozmaitych grup społecznych, zaś każdy człowiek należy do kilku z nich.
Wyjaśnić, kto i dlaczego ustala prawa i obowiązki w grupie społecznej.
Metody:
praca z podręcznikiem
wykład
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Rodzaje grup
1. Grupy społeczne - kryteria podziału
2. Współdziałanie grup
3. Członkostwo w grupach
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 26-27. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Tabela 1. Grupy społeczne - kryteria podziału a) podział grup ze względu na liczbę członków
b) podział grup ze względu na rodzaj członkostwa
c) podział grup ze względu na rodzaj więzi
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 27. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Współdziałanie grup
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 27-28. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Członkostwo w grupach
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 1 i 2/28 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1