SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Klasa: IV
Liczba uczniów: 12
Temat: Doskonalenie rzutu piłki jednorącz - „Dwa ognie”
Cele:
1.Umiejętności:
- doskonalenie rzutu jednorącz
- doskonalenie celności podań
2.Motoryczność:
- kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej
- kształtowanie szybkości reakcji i orientacji przestrzennej
3.Wiadomości:
- znajomość przepisów gry w „Dwa ognie”
4.Postawy:
- współpraca i współdziałanie w grupie,
- przestrzeganie zasad fair-play
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory: szarfy, piłka koszykowa, piłki do siatkówki, piłki gumowe, sznur
Prowadzący:
Tok lekcyjny |
Nazwa i opis ćwiczenia |
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
Część I - wstępna |
||||
1.Zorganizowanie grupy. |
Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji |
2'
|
szarfy |
- uczniowie ustawieni w dwuszeregu, rozdanie szarf. |
2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
Zmotywowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.
|
1'
|
|
. |
3. Rozgrzewka
Ćwiczenia RR
Ćwiczenia NN
Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna strzałkowa)
Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna czołowa)
Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna poprzeczna)
Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna złożona)
Ćwiczenia równoważne. |
1. Zabawa ożywiająca „Ogonki” Ćwiczący biegają swobodnie po boisku, każdy ma założoną za spodenki z tyłu szarfę. Zadaniem jest zebranie jak największej liczby „ogonków” nie tracąc przy tym swojego. 2.Ćwiczenia kształtujące *bieg dookoła boiska - krążenie RR oburącz do przodu, - krążenie RR oburącz do tyłu, - naprzemianstronne krążenia RR do przodu, - naprzemianstronne krążenia RR do tyłu.
Pw- postawa rozkroczna - RR w bok, piłka w PR, wymachy NN w przód z jednoczesnym przekładaniem piłki z PR do LR i odwrotnie Pk-Pw
Pw- siad skrzyżny -RR w łuk nad głową z jednoczesnym chwytem piłki oburącz, skłon tułowia w przód i sięganie RR jak najdalej w przód. Pk- Pw
Pw- postawa rozkroczna - RR w łuk nad głową z piłką, skłon tułowia w bok w lewo z pogłębieniem, wyprost. - RR w łuk nad głową z piłką, skłon tułowia w bok w prawo z pogłębieniem, wyprost. Pk-Pw
Pw- siad skrzyżny - piłka w PR, skręt tułowia w prawo z zostawieniem piłki na podłodze za sobą. Skręt tułowia w lewo i zabranie piłki LR - piłka w LR, skręt tułowia w lewo z zostawieniem piłki na podłodze za sobą. Skręt tułowia w prawo i zabranie piłki PR Pk-Pw
Pw- postawa rozkroczna - RR w bok z chwytem piłki w PR, opad tułowia, skrętoskłony. - RR w bok z chwytem piłki w LR, opad tułowia, skrętoskłony
Pw- postawa zasadnicza - stanie jednonóż, RR w bok, piłka w PR, przeniesienie piłki z PR do LR pod ugiętą nogą i odwrotnie Pk-Pw |
1'
30”
30”
30”
30”
10x
4x
6x
6x
6x
6x
4x
4x
10x
|
Piłki gumowe |
- obszarem zabawy jest boisko do siatkówki
- bieg dookoła boiska do siatkówki, na końcu pobranie przez uczniów gumowych piłek
- uczniowie ustawieni na obwodzie sali - nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń
- zebranie gumowych piłek i pobranie piłek do siatkówki |
Cześć II - główna |
||||
4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.
|
- podania i chwyty piłki w dwójkach (wygrywa ta dwójka, która wykona te podania najszybciej)
- podania i chwyty piłki na czas 1 minuty ( wygrywa ta dwójka, która w ciągu 1 minuty wykona najwięcej podań)
- „Wyborowy strzelec w szeregach”- uczniowie ustawieni w dwóch szeregach naprzeciw siebie, na liniach bocznych boiska do siatkówki, każdy posiada piłkę i stara się trafić w toczącą się po podłożu piłkę do koszykówki, rzuconą przez nauczyciela.
„Przepędzanie piłki” - uczniowie podzieleni na dwie drużyny ustawione w szeregach na liniach końcowych boiska. Każdy uczeń posiada piłkę. Na linii środkowej leży piłka do koszykówki. Na sygnał - zawodnicy obu drużyn starają się „przepędzić” ją na boisko przeciwnika, rzucając w nią swoimi piłkami. Rzucać można tylko zza linii końcowej, którą można przekroczyć jedynie w celu zebrania piłek z własnego boiska. Wygrywa drużyna, która „przepędzi” piłkę koszykową za linię końcową boiska przeciwnika.
„Dwa ognie” - uczniowie podzieleni na dwie drużyny, wybierają kapitanów, którzy walczą o rozpoczęcie gry, starając się wybić piłkę do swojej drużyny, która jest podrzucana przez prowadzącego w górę. Kapitanowie stają za polem przeciwnika i rzutami piłki od i do swojej drużyny biorą go w „dwa ognie”. Celem gry jest usunięcie przez drużynę swoich rywali. Gracz, który chwyci piłkę, rzuca nią w przeciwników. Po usunięciu wszystkich zawodników drużyny przeciwnej, na boisko wchodzi ich kapitan, który korzysta z prawa, że może być zbity trzykrotnie. |
3'
3'
5'
5'
9' |
Piłki do siatkówk
Piłka do koszykówki |
- uczniowie ustawiają się w dwójkach naprzeciwko siebie - uczniowie wykonują po 10 podań
- uczniowie wykonują dowolną ilość podań w określonym czasie
- obszar gry - pole do siatkówki - nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo uczniów podczas gier
- zebranie piłek do siatkówki i koszykówki
- obszarem gry jest boisko do siatkówki - nauczyciel podaje zasady gry |
Cześć III - końcowa |
||||
5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne
|
1.Ćwiczenia kompensacyjne i oddechowe - w leżeniu przodem, głowa uniesiona, ręce z piłką wyciągnięte przed siebie. Uniesienie RR z piłką nad podłogę. Ze zgiętymi łokciami, przeniesienie piłki za kark, a następnie, prostując łokcie, przeniesienie w przód. Piłka nie dotyka podłoża. - w marszu dookoła sali na palcach unoszenie piłki przodem w górę za plecy na wysokość łopatek i z powrotem, 2. Zabawa uspokajająca „Tworzenie form” Długi sznur związany zostaje tak, by można było z niego utworzyć duży okrąg. Wszyscy uczestnicy przytrzymują go mocno obiema rękami. Na zawołanie dzieci tworzą: kwadrat, prostokąt owal, trójkąt, gwiazda pięcioramienna, łuk księżyca, koło itd. |
30”
30”
2' |
gumowe piłki
sznur |
- pobranie gumowych piłek - uczniowie ustawieni na obwodzie sali
- zebranie piłek |
6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji |
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji, uporządkowanie miejsca zajęć.
|
1'
|
|
- ustawienie w dwuszeregu. - zebranie przyborów
|
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej |
Zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu jako forma odpoczynku od wysiłku umysłowego. Pożegnanie |
1' |
|
|