Scenariusz zajęć
z zakresu edukacji matematycznej
Data:
Grupa wiekowa: 3-6 latki
Treści programowe:
3-4 latki:
- liczenie do czterech z wymienianiem kolejnych liczebników głównych; zwrócenie uwagi na rolę ostatniego liczebnika,
- liczenie przedmiotów w zakresie czterech,
- dodawanie i odejmowanie w zakresie czterech,
5-6 latki:
- liczenie do czterech z wymienianiem kolejnych liczebników głównych; zwrócenie uwagi na rolę ostatniego liczebnika,
- liczenie przedmiotów w zakresie czterech,
- dodawanie i odejmowanie w zakresie czterech,
- rozróżnianie błędnego liczenia od poprawnego,
- liczenie na wspak,
- rozpoznawanie cyfr w zakresie czterech,
Temat zajęć: „Kwiaty w wazonie” - przeliczanie, dodawanie i odejmowanie w zakresie czterech podczas zabawy z kwiatami.
Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:
3-4 latki:
- potrafi liczyć do czterech (na przedmiotach, na palcach, głośno, cicho),
- potrafi dodawać i odejmować w zakresie czterech na przedmiotach,
- potrafi powiedzieć co się zmieniło w liczebności danego zbioru (dodano, odjęto),
5-6 latki:
- potrafi liczyć do czterech (na przedmiotach, na palcach, głośno, cicho)
- potrafi dodawać i odejmować w zakresie czterech
- potrafi liczyć od tyłu (na wspak),
- kojarzy cyfrę z jej znakiem graficznym w zakresie czerech,
- potrafi powiedzieć co się zmieniło w liczebności danego zbioru (dodano, odjęto),
- zauważa błędy w niepoprawnym liczeniu,
Metody nauczania:
- czynne
- słowne
- oglądowe
Formy organizacyjne:
- zbiorowe
- indywidualne
Środki dydaktyczne:
wazon, cztery kwiatki, sylwety kwiatów (4 dla każdego dziecka), pudełko z otworem na rękę (maszyna matematyczna) i 4 główki sztucznych kwiatów, kwiaty w czterech kolorach dla każdego, kolorowanki, 4 sylwety wazonów, cyfry 1- 4, sylwety kwiatów do wazonów,
Szczegółowy przebieg zajęć:
Tok zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Wstęp
Rozwinięcie
Zakończenie
|
Zaproszenie dzieci na dywan, powitanie
Zabawa przy piosence „Magiczna liczba 4”,
„Ile kwiatków jest w wazonie” - - S-tka pokazuje dzieciom wazon z kwiatkami, prosi, by po kolei policzyły je po cichu i wynik powiedziały jej „na ucho”, - następnie dzieci podają wynik „na głos”,
Rozdanie dzieciom po 1,2 lub 3 kwiatki, prośba o ich przeliczenie, Dodanie 1, 2 lub 3 kwiatków każdemu dziecku, Odjęcie kilku kwiatków, prośba o przeliczenie,
Zabawa „Maszyna matematyczna” - - studentka pokazuje dzieciom 2 kwiatki, wkłada je do maszyny (pudełko z otworem na rękę) i wyjmuje 3. Pyta dzieci co się zmieniło - zabawę powtarzamy kilkakrotnie,
Rozdanie kolorowych kwiatków dzieciom,
Zabawa ruchowa „Taniec kolorowych kwiatków” - s-tka mówi kolory kwiatków które mogą zacząć tańczyć, wirować,
Rozdanie 3-4latkom kolorowanek, podziękowanie za wspólna zabawę.
Odsłonięcie tablicy z czterema sylwetami wazonów (zadania dla 5-6latków): - s-tka przelicza błędnie wazony,
- przeliczanie wazonów wspak
- pokazanie cyfr 1-4, nazwanie ich
Polecenia dla dzieci 5-6letnich: - przygotowałam cyfry 1- 4 przyczepcie je do odpowiednich wazonów, - do pierwszego wazonu włóżcie 3 kwiatki, do drugiego 1, … , - ile jest kwiatków w wazonach? przyczepcie odpowiednią cyfrę, - dodajcie do pierwszego wazonu 1 kwiatek, do drugiego 2 kwiatki, … , - ile jest teraz kwiatków w każdym wazonie? Przyczepcie odpowiednią cyfrę, - odejmijcie od pierwszego wazonu 3 kwiatki, od drugiego … , - ile jest teraz kwiatków w każdym wazonie? Przyczepcie odpowiednią cyfrę,
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, podsumowanie zajęć. |
dzieci śpiewają ze s-tką, liczą na palcach,
dzieci przeliczają kwiatki „po cichu”, podają wynik,
dzieci przeliczają kwiatki „na głos”,
dzieci przeliczają kwiatki,
dzieci dodają, przeliczają,
dzieci odejmują, przeliczają
dzieci ustalają zmiany jakie zachodzą w maszynie (maszyna dodała, odjęła kwiatki),
dzieci przyklejają kwiatki do bluzeczek, nazywają kolory,
dzieci słuchają poleceń s-tki, tańczą kiedy usłyszą kolor swojego kwiatka,
3-4latki kolorują obrazek,
dzieci poprawiają s-tkę liczą prawidłowo,
dzieci liczą wspak,
wykonują polecenia, przeliczają, dodają, odejmują, rozpoznają cyfry w zakresie 1-4, |