SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I, scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I

Temat ośrodkowy: Dbamy o zdrowie.

Temat dnia: Nich żyje zdrowie.

Zapis w dzienniku: Rozmowa o marcowej pogodzie, chorobie Elemelka i radach udzielonych mu przez przyjaciół na podstawie opowiadania H. Łochockiej pt. „Jak chorował Elelmelek, jak go leczą przyjaciele?”. Wyodrębnienie wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym. Dodawanie i odejmowanie wewnątrz drugiej dziesiątki. Czym różnią się te dźwięki? - rozpoznawanie dźwięków.

Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z chińską układanką - tangramem.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z plątaninką sylabową. Dzieci starają się odczytać ukryte w niej hasła.

  2. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    jak

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    zdro

    wie!

    0x08 graphic
    W

    0x08 graphic
    w

    0x08 graphic

    cu

    0x08 graphic
    garn

    mar

    0x08 graphic
    Dbaj

    o

    cu.

    1. Odczytanie haseł z plątaniki. Nauczyciel zapisuje hasła na tablicy.

    1. Zapisanie haseł z plątaniki w liniaturze na karcie pracy. Dzieci wklejają kartę pracy do zeszytu w 3 linię.

    1. Rozmowa o marcowej pogodzie. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:

      1. Co znaczy przysłowie: „W marcu jak w garncu?”

      2. Jaka jest marcowa pogoda?

      3. Co znaczy hasło: „Dbaj o zdrowie?”

      4. Dlaczego tak łatwo można zachorować?

    1. Wzorowe odczytanie przez nauczyciela opowiadania Hanny Łochockiej pt.: „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele?”.

    1. Ćwiczenie ruchowe. Dzieci wykonują czynności ruchowe, jakie w opowiadaniu wykonywał Elemelek.

    1. Rozmowa na dywanie. Nauczyciel prezentuje książkę Hanny Łochockiej pt.: „Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele” zaznaczając, że to co czytaliśmy na zajęciach to tylko fragment tej książki. Nauczyciel zadaje pytania do opowiadania:

      1. Kto zachorował?

      2. Co dolegało Elemelkowi?

      3. Kto go odwiedził?

      4. Kim byli goście, którzy przyszli do wróbelka?

      5. Jakich rad udzielili przyjaciele wróbelkowi?

    1. Podział dzieci na 4 grupy ze względu na ilustracje (wiewiórka, zając, sroka, sowa).

    1. Drama. Każda grupa otrzymuje od nauczyciela karteczki z jej rolą. Nauczyciel kładzie na podłodze rekwizyty dla każdej z grup. Zadaniem dzieci jest przedstawienie scenki z opowiadania:

      1. I grupa - scenka z wiewiórką;

      2. II grupa - scenka z zajączkiem;

      3. III grupa - scenka ze sroką;

      4. IV - scenka z sową.

    Wiewióreczka

      • wbij jajeczka do kubeczka i rozbij je;

      • dodaj 10 kropli rosy;

      • popijaj 12 razy na dzień.

    Zajączek

      • zaparz ziółka w rondelku (majeranek z pieprzem);

      • pij sok z malin i jeżyn;

      • weź 5 proszków aspiryny.

    Sroka

      • owiń gardło ciepłym szalem;

      • nie wychodź z domu.

    Sowa

      • dzień i noc noś ciepłe skarpety;

      • leż w łóżku.

    Na zakończenie pokazywanych scenek nauczyciel ponownie czeka zakończenie opowiadania.

    1. Wypełnianie kart pracy s. 55, ćw. 1.

    1. Pisownia wyrazów z „ó” wymiennym.

      1. Nauczyciel zapisuje na tablicy wyrazy: łóżka, nóż, łoże, nożynki. Zadaniem dzieci jest dobranie wyrazów parami.

      2. Dzieci próbują zaobserwować, co dzieje się w tych wyrazach( „ó” zamienia się na „o”).

      3. Przepisanie wyrazów parami do zeszytu w linie.

      4. Nauczyciel tłumaczy, że jeżeli w wyrazie jest literka „ó” i istnieje taki wyraz, podobny do poprzedniego, w którym zamiast „ó” jest literka „o” to jest to wyraz z „ó” wymiennym.

    1. Wypełnianie kart pracy s. 54, ćw. 2. („ó” niewymienne)

    1. Karta pracy s. 59, ćw. 1. Nauczyciel włącza płytę z nagraniami dźwięków, która jest dołączona do podręcznika. Puszcza parami dźwięki, a zadaniem dzieci jest określenie czym te 2 dźwięki się różnią. Po każdej parze dźwięków nauczyciel zatrzymuje nagranie, aby dzieci mogły uzupełnić ćwiczenia.

    1. Nauczyciel prezentuje na nagraniu dźwięki różnych instrumentów. Zadaniem dzieci jest ustalenie, które dźwięki należą do poszczególnych instrumentów. Karta pracy s. 58, ćw. 2.

    MATEMATYKA

    1. Zabawa „Milczek”.

    1. Wspólne wypełnianie kart pracy s. 56, ćw. 1.

    1. Następuje podział uczniów na cztery grypy, według koloru karteczek.

    1. Wycięcie z wycinanek „Już w szkole” wzoru tangramu.

    1. Nauczyciel wyjaśnia pojęcie tangramu:

    Tangram

    Tangram to chińska układanka znana od 3000 lat. Według legendy wymyślił go uczony imieniem Tan. Do dziś każda z części tangramu jest nazywana tanem. Z tych prostych tanów można zbudować wiele tysięcy różnych wzorów.

    Każda figura musi się składać ze wszystkich tanów, żaden z nich nie może być niewykorzystany. Drugi warunek jest następujący: tany nie mogą leżeć na sobie lub na siebie zachodzić, muszą natomiast do siebie przylegać.

    1. Nauczyciel wyjaśnia, że Tangram składa się z 7 elementów ( tanów):

    Wszystkie elementy nazywamy tanami.

    1. Uczniowie odpowiadają na pytania:

    Uczniowie udzielają odpowiedzi prezentując na modelu.

    1. Uczniowie podejmują próbę ułożenia kwadratu:

    Uczeń, który jako pierwszy wykonał zadanie układa kwadrat na tablicy.

    0x01 graphic

    1. Uczniowie w zespołach z przygotowanych tanów układają postacie według własnego uznania. Dla ułatwienia rozdaje dzieciom przykładowe ilustracje postaci wykonanych z tanów. Nauczyciel zwraca uwagę na to, że do ułożenia każdej postaci należy wykorzystać wszystkie tany z jednego tangramu.

    1. Naklejenie ułożonej postaci na kartkę.

    1. Uczniowie w zespołach układają opowiadanie, z postaci, które sami stworzyli.

    1. Przedstawienie przez grupy opowiadania.

    1. Zadanie pracy domowej s. 57, ćw. 3.


