13.01.2010
KONSPEKT
Temat: Zima. Stymulacja polisensoryczna. Zajęcia plastyczno - techniczne
Cele:
rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata
Doskonalenie wrażliwości zmysłowej poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie działalności
Zapoznanie z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym zimie
Rozwijanie aktywności twórczej - praca plastyczna
Formy:
Grupowa
Indywidualna
Metody:
Słowne( pogadanka, rozmowa kierowana)
Praktycznego działania - polisensoryczne poznawanie świata
Środki dydaktyczne:
landrynki miętowe
olejek miętowy i kadzidełka miętowe
instrumenty (trójkąt, dzwoneczki)
białe chusteczki, prześcieradło lub biały obrus
białe paski bibuły marszczonej
płyta z muzyką
brystol
kolorowy papier
Przebieg:
1. Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.
2. Zapalenie kadzidełka miętowego - stymulacja węchu
3. Wysłuchanie piosenki o zimie; gra na trójkątach
4. Rozmowa na temat zimy i jej cech ( temperatura, kolor śniegu); rozmowa na temat zabaw, w jakie można się bawić na śniegu. Opisywanie wyglądu i cech śniegu
5. Zabawa ruchowa przy muzyce Vivaldiego”. Każde dziecko otrzymuje pasek białej bibuły - swobodny ruch przy muzyce.
6. Stymulacja czuciowa - smakowanie landrynek; określanie smaku
7. Zabawa przy muzyce „śnieżynki”. Kiedy muzyka gra dzieci poruszają się ale kiedy przestanie grać zapadają w „zimowy sen” i są przykrywane białym prześcieradłem.
8. Ćwiczenia oddechowe - zdmuchiwanie białych chust z głowy
9. Praca plastyczno - techniczna: „suknia Pani Zimy” : dekorowanie białymi i niebieskimi elementami.
10. Pożegnanie; wspólne zaśpiewanie piosenki.