SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W świecie zwierząt
Temat dnia: Dlaczego ludzie hodują różne zwierzęta?
Zapis w dzienniku: Rozmowa na temat właściwej opieki nad zwierzętami. Utrwalenie wiadomości o czasownikach. Wiersz „Małpa w kąpieli” Aleksandra Fredry. Ocena postępowania małpy i jej opiekunki. Pamięciowe dzielenie liczb w zakresie 100 typu: 84 : 7 - praktyczne stosowanie prawa rozdzielności dzielenia względem dodawania.
Cel ogólny: Ksztaltowanie postawy dobrego opiekuna zwierząt.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
odgadnie jakim jest zwierzęciem;
podzieli zwierzęta na grupy;
wyszuka czasowników w wierszu;
wyszuka odpowiednich fragmentów w wierszu;
uzupełni karty pracy;
odmieni czasowniki przez osoby;
wypowie się na dany temat;
policzy w pamięci działania;
pokoloruje rysunek po uprzednim obliczeniu wyników
czyta ze zrozumieniem tekst matematyczny,
znajduje zależności miedzy danymi,
ustala, co musi obliczyć w zadaniu,
odrzuca zbędne informacje,
układa dane w odpowiedniej kolejności, aby łatwo i w logiczny sposób dojść- do rozwiązania,
trafnie dobiera działanie matematyczne i rozwiązuje je,
układa odpowiedź na postawione w zadaniu pytanie,
ocenia swoje zdolności „dyplomatyczne” w pracy grupowej oraz zdobytą wiedzę i umiejętności.
Metody:
podająca: rozmowa,
praktyczna: gra planszowa, karty pracy, odmienienie czasowników przez osoby,
problemowa: zabawa „Milczek”, odgadywanie nazw zwierząt, klasyfikacja zwierząt.
Formy:
indywidualna;
binarna;
grupowa;
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
podręczniki i karty pracy;
karty pracy przygotowane przez nauczycielkę;
kartki z opisem zwierząt;
kartki do klasyfikowania zwierząt;
kartki z nazwami zwierząt do naklejenia na plecy;
zabawa „Milczek”
słownik wyrazów obcych, słońce z promykami zawierającymi określenia: super, doskonale, dobrze.
teksty zadań.
Przebieg zajęć:
(na dywanie) Zabawa „Zgadnij, kim jestem”. Nauczyciel każdemu dziecku przykleja na plecach karteczkę z nazwą zwierzęcia. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, którego zwierzęcia nazwę ma przyklejoną na plecach. Uczniowie dobierają się parami i zadają pytania, na które można odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”. Każde dziecko liczby sobie ilość pytań, jaką zadał w celu odgadnięcia nazwy zwierzęcia. Kiedy odgadnie nazwę to kartonik przykleja sobie z przodu.
(na dywanie) Uczniowie stoją na obwodzie koła. Nauczyciel mówi, jakie zwierzęta prosi na środek, a uczniowie kiedy uznają, że jest to ich zwierze wychodzą. Pozostała część grupy sprawdza czy w kole są dobre zwierzęta i czy jeszcze na obwodzie któreś zostało. Kiedy ktoś zauważy, że jakieś dziecko nie wyszło lub wyszło a nie pasuje do opisu podanego przez nauczyciela i powie i tym głośno otrzymuje naklejkę (żarówkę).
zwierzęta, które mają pazury;
zwierzęta, które mieszkają w lesie;
zwierzęta, które są ssakami;
zwierzęta, które są małe;
zwierzęta, które są duże;
zwierzęta, które mieszkają na wiejskim podwórku;
zwierzęta, które ludzie hodują w domu
zwierzęta egzotyczne.
Klasyfikowanie zwierząt - praca w grupach.
Każda grupa otrzymuje zestaw nazw zwierząt. Zadaniem dzieci jest podzielić je na dowolną liczbę grup według wybranych kryteriów.
4. Prezentacja prac poszczególnych grup.
Czytanie wiersza Aleksandra Fredry pt. Małpa w kąpieli”. Rozmowa na temat wiersza. Nauczyciel zadaje pytania:
Kto jest bohaterem wiersza?
Co postanowiła zrobić małpa?
Co jej się przytrafiło?
Czy wiecie co to znaczy „małpować kogoś”? (udawać kogoś, kim się nie jest)
6. Wyszukiwanie w tekście fragmentów dotyczących:
obserwowania pani podczas kąpieli;
przygotowania małpy do własnej kąpieli;
figli małpy w wodzie;
kłopotów ze zbyt gorącą wodą;
ucieczki małpy z kąpieli.
Podkreślenie wybranych fragmentów w tekście ołówkiem.
Zaznaczenie w tekście wszystkich czasowników w formie osobowej i nieosobowej.
Uzupełnianie kart pracy, s. 64 ćw. 1, 2.
Rozmowa z dziećmi na dywanie. Nauczyciel zadaje pytania:
Czy człowiek może hodować zwierzęta?
Jakie zwierzęta mogą być hodowane przez człowieka?
Jakich zwierząt człowiek nie może hodować?
Co to są zwierzęta egzotyczne?
Czy zwierzęta egzotyczne mogą być hodowane przez człowieka?
Gdzie w Polsce można zobaczyć zwierzęta egzotyczne?
Czego im najbardziej brakuje w ogrodach zoologicznych?
Dlaczego jednak warto zakładać ogrody zoologiczne?
Nauczyciel rozdaje karty pracy. Zadaniem uczniów jest odmienienie przez osoby podanych wyrazów: małpować i opiekować.
Odmień przez osoby wyrazy:
małpować
JA................................................. TY............................................... ON...................................................... ONA................................................... ONO................................................... |
MY ...................................................... WY....................................................... ONI...................................................... ONE..................................................... |
opiekować
JA.................................................. TY................................................ ON...................................................... ONA................................................... ONO................................................... |
MY ...................................................... WY....................................................... ONI...................................................... ONE..................................................... |
Rozmowa z dziećmi na temat opieki nad zwierzętami.
Jakie pytania można byłoby zadać właścicielce małpy pytania, aby dowiedzieć się czy była dobrą opiekunką?
Co powinien robić dobry opiekun zwierząt?
Uzupełnianie kart pracy s. 64, ćw. 4, 5 i s. 65, ćw. 7.
Podział dzieci na grupy.
Uzupełnianie kart pracy rozdanych przez nauczyciela. Ciche czytanie ze zrozumieniem i wyszukiwanie w tekście ważnych informacji.
MATEMATYKA
Zabawa „Milczek”.
Rozdanie kart pracy przygotowanych przez nauczyciela. Zadaniem dzieci jst obliczenie wszystkich działań i zapisanie ich w zeszycie, a następnie pokolorować ilustracje zgodnie z instrukcją.
Rozwiązywanie kart pracy s. 57-58.
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczyciel zadaje pytania:
Kto to jest dyplomata?
Kto może nim zostać?
Nauczyciel prowadzi z dziećmi swobodną rozmowę na zadany temat.
Nauczyciel kładzie na podłodze słońce, które z jednej strony ma smutną buzię, a z drugiej uśmiechniętą. W chwili rozpoczynania zajęć słońce jest smutne, dzieci poprzez swoją pracę maja je rozweselić.
Podział dzieci ma grupy ze względu na liczbę (dzieci odliczają do 5). Dzieci siadają grupowo do ławek.
Nauczyciel każdej z grup daje zadanie do rozwiązania (przypomina o podziale obowiązków - zmianie pełnionych ról przy kolejnych zadaniach). Kiedy grupa rozwiąże zadanie to puka w stół a nauczyciel podchodzi sprawdzić czy zadanie jest wykonane poprawnie. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie nauczyciel daje promyk słońca. Za każdym razem inna osoba relacjonuje przebieg pracy nad zadaniem.
Po rozwiązaniu zadań każda grupa siada w kręgu na dywanie i liczy ile promyków zdobyła dzięki swojej pracy. Promyki te przyczepia do słoneczka. Po ułożeniu promyków słoneczko należy odwrócić na stronę z uśmiechem.