Scenariusz zajęć dla klasy I
Data: 01.10.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
KRĄG TEMATYCZNY:
TEMAT DNIA:
Wyprawa do lasu.
CEL OGÓLNY:
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
sposoby poznawania świata (węch, słuch, dotyk, wzrok),
trasę wycieczki,
zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie wycieczki,
Uczeń potrafi:
dostrzec zmiany zachodzące w przyrodzie,
rozpoznać pospolite drzewa i krzewy w naturalnym środowisku,
przestrzegać zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć w terenie,
wskazać na mapie trasę wycieczki,
formułować wypowiedzi na temat otaczającej przyrody,
rozróżniać mniejsze i większe zbiory,
wykonać pieczątki z liści.
METODY:
słowna: pogadanka, dialog,
praktyczno-ćwiczeniowa.
FORMY ORGANIZACYJNE:
zbiorowa,
indywidualna-jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
mapa miejscowości (Łaziska),
4 kolorowe koperty,
liczmany,
karta pracy,
kartki papieru,
farby,
różne liście.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie, czynności organizacyjno - porządkowe.
Przypomnienie sposobów poznawania świata - określanie zmysłów: wzrok słuch, dotyk, węch, smak.
Podział klasy na grupy: uczniowie losują koperty w czterech kolorach, w których znajduje się określony zmysł.
I grupa - obserwuje las wzrokiem (drzewa, krzewy, rośliny zielne, podgląda życie mrówek …)
II grupa - obserwuje las słuchem (odgłosy lasu, szum drzew, śpiew ptaków…)
III grupa - gromadzi okazy przyrodnicze i rozpoznaje je za pomocą dotyku (określanie faktury)
IV grupa - gromadzi okazy przyrodnicze i określa ich zapach.
Ćwiczenia z mapą. Ustalenie trasy wycieczki. Odczytanie nazw ulic przemarszu (zaznaczyć ulice).
Ustalenie zasad zachowania się podczas wycieczki - układanie w kolejności zasad zachowania się na wycieczce wg ważności ustalonej przez grupę.
Idziemy w parach prawą stroną chodnika.
Nie oddalamy się od grupy bez wiedzy nauczyciela.
Przechodzimy przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach.
W lesie nie krzyczymy i nie śmiecimy.
Na drodze bez chodnika poruszamy się lewą stroną.
Uważnie słuchamy poleceń wszystkich rad nauczyciela.
7. Wyjście na wycieczkę.
Obserwacja przyrody,
Zbieranie materiałów przyrodniczych,
Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy i wykonuje zadania zgodnie z poleceniami.(Karta pracy nr 1).
8. Układanie wypowiedzi na temat otaczającej przyrody.
Jaki jest las?
Co możesz powiedzieć o roślinności leśnej?
Jak opisałbyś drzewa i krzewy rosnące w lesie?
Jakie zwierzęta żyją w lesie?
Jaka jest pogoda?
9. Rozwiązywanie zadań matematycznych w zakresie działań na zbiorach do 10.
Który zbiór jest większy? Zbiór dwóch liści czy motyla?
Po której stronie jest więcej gwiazdek? Prawej czy lewej?
Gdzie jest więcej parasoli? W zbiorze prawym czy lewym?
W którym zbiorze jest więcej elementów trójkątów czy rybek?
10. Wykonanie pieczątki z liści
Na białej kartce uczniowie odbijają liście, które wcześniej zebrali podczas wycieczki do lasu.
Wzrok
Smak
Słuch
Węch