SCENARIUSZ ZAJĘŚC W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Zwierzęta hodowane przez człowieka
Temat dnia: Moje ulubione zwierzątko
Zapis w dzienniku: Marzenia bohaterki wiersza „Marzenie”. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ulubionych zwierząt. Warunki życia zwierząt hodowlanych w domu. Niesienie im pomocy. Liczby w zakresie 20. Odejmowanie liczb typu 11 - 3. Zabawy na czworakach. Układanie i zapisywanie zdań o ulubionych zwierzątkach. Wyrazy z „rz” niewymiennym.
Cel ogólny: Poszerzanie zasobu wiadomości dotyczących opieki nad zwierzętami
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wypowie się na temat zwierząt hodowanych w domach;
- przeczyta tekst ze zrozumieniem;
- ułoży i zapisze odpowiedź na pytania;
- pokaże i odgadnie nazwy zwierząt;
- dobierze podpisy do ilustracji;
- określi sylwetkę zwierzęcia chorego i zdrowego;
- policzy w pamięci;
- odejmie z przekroczeniem progu dziesiątkowego;
- prawidłowo uzupełni karty pracy.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa, eksponująca
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, piłka, nożyczki, klej
Tok zajęć:
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ulubionych zwierząt, ich wyglądu, zabaw z nimi, warunków życia. Rozmowa na temat zwierząt, które posiadają dzieci.
Ciche czytanie ze zrozumieniem wiersza „Marzenie” w celu udzielenia odpowiedzi na pytania:
Kto opowiada o swoich marzeniach?
Po czym to poznałeś?
Jakie są marzenia bohaterki?
Jakie ty masz marzenia?
Głośne jednostkowe odczytanie wiersza przez chętne dzieci.
Układanie i zapisywanie odpowiedzi dzieci na pytania - K. 40 ćw. 1.
Drama: odgadywanie nazw zwierząt domowych.
Naśladowanie sposobów poruszania się oraz głosów zwierząt.
Zapisanie odgłosów, które wydają zwierzęta - K. 40 ćw. 2.
Układanie jadłospisu - K. 40 ćw. 3.
Ulubione zajęcia zwierząt hodowanych w domu - K. 40 ćw. 4, 5.
Warunki życia zwierząt hodowanych w domu - K. 41 ćw. 1.
Dobranie podpisów do ilustracji.
Wycięcie podpisanych obrazków.
Dobranie obrazków parami.
Wklejenie par do zeszytu.
Zabawy na czworakach - toczenie piłki głową po wyznaczonym torze.
Podział dzieci na grupy wg liczb.
Burza mózgów. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z tabelką. Zadaniem dzieci jest wpisać wszystkie objawy, które mówią o tym, czy zwierzątko jest zdrowe lub chore. Odczytanie prac poszczególnych grup.
Rozmowa na temat niesienia pomocy chorym zwierzętom - K. 42 ćw. 1, 4:
Jak zachowuje się chore zwierze a jak zdrowe?
W jaki sposób można im pomóc?
Drama: przedstawienie wizyty u weterynarza.
Pisownia wyrazów z „rz” niewymiennym”
Napisanie rodziny wyrazu zwierze - K. 42 ćw. 2.
Uzupełnienie kart pracy danych przez nauczyciela.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciowy:
Powtórzenie dodawania z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Nauczyciel podaje przykłady działań, a dzieci je w pamięci rozwiązują.
Przygotowanie do odejmowania z przekraczaniem progu dziesiątkowego:
Oblicz: 12 - 2; 16 - 6; 19 - 9 itd.
Oblicz: 10 - 3; 10 - 5; 10 - 7; 10 - 9 itd.
Przedstawianie liczby w postaci dwóch składników, z których pierwszy wynosi 1, np: 6 = 1 + 5; 7 = 1 + 6; 9 = 1 + 8 itd.
Przedstawienie na tablicy działań na odejmowanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Zapisywanie przykładów na tablicy:
11 - 7 = 11 - 1 - 6 = 10 - 6 = 4
Wspólne wykonanie zadań - K.M. 25 ćw. 1, 2, 3, 4.
Samodzielne rozwiązanie zadań - K.M. 25 ćw. 5, 6.
Podsumowanie zajęć i samoocena.