Pada deszcz, Ekologia, przyroda


KONSPEKT ZAJĘCIA

DLA GRUPY 3 - LATKÓW

Temat: „Pada deszcz”

CELE ETAPOWE:

- zapoznanie ze zjawiskiem atmosferycznym - deszczem

- umiejętność określania pogody

- poznanie różnych rodzajów deszczu

- wzbogacenie słownictwa o wyrazy: kapuśniaczek, ulewa

- rozwijanie sprawności manualnej rąk

CELE OPERACYJNE: dziecko

- umie rozpoznać zjawiska atmosferyczne - deszcz, słońce

- zna znaczenie słów: kapuśniaczek, ulewa

- umie śpiewać piosenki i wykonywać ruchy zgodne z tekstem

- odpowiada na pytania dotyczące wiersza

- wie, jak należy ubrać się, gdy pada deszcz (kalosze, parasol)

- umie narysować krople deszczu

- potrafi kolorować kontur parasola

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- wiersz I. Suchorzewskiej pt. „Słota”, ilustracja do wiersza

- kaseta z piosenką „Zła pogoda”

- ilustracja słońca i parasola

- tamburyn

- kaseta z dźwiękami deszczu

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Piosenka „Zła pogoda”

- dzieci śpiewając maszerują po obrębie koła, na słowach „kap, kap, kap” klaszczą w dłonie, na słowach „chlap, chlap, chlap” przytupują nogami.

  1. Rozmowa z dziećmi

- nauczyciel zadaje pytania:

„O czym mówi nasza piosenka (o deszczu).

Dzisiaj będziemy rozmawiać o deszczu. Jak myślicie do czego potrzebny jest deszcz? (podlewa rośliny, wypełnia rzeki)

  1. Zapoznanie dzieci z treścią wiersza I. Suchorzewskiej pt. „Słota” - recytacja nauczyciela

- wyjaśnienie słów: słota, mży, kapuśniaczek

- omówienie treści wiersza:

- co to znaczy że „niebo płacze”

- kto zmókł na deszczu?

- co robi się w czasie deszczu na drodze?

  1. Zabawa ruchowa „słońce świeci - deszczyk pada” (ilustracja słońca i parasola)

- dzieci na widok ilustracji słońca biegają w rozsypce po sali, gdy nauczyciel pokaże ilustrację parasola przykucają, chowają głowę i uderzając palcami o podłogę powtarzają „kap, kap, kap”, a nauczyciel rytmicznie uderza w tamburyno.

  1. Słuchanie z kasety magnetofonowej odgłosów: spadających kropli deszczu, ulewy, szumu wiatru. Dzieci nazywają te zjawiska atmosferyczne.

  1. Ćwiczenia ruchowo - graficzne

- z czego pada deszcz? ( z chmury)

Dzieci rysują palcem w powietrzu chmurki, naśladują ruchem rąk padający deszcz.

  1. Ukazanie właściwego ubierania się w zależności od pogody

- jak należy ubrać się, gdy pada deszcz?

- co jeszcze musimy zabrać z domu? (parasol)

8. Zabawa z elementem równowagi - „Omiń kałużę”

  1. Praca z książką „Mam 3 latka” - rysowanie kropli deszczu, kolorowanie konturu parasola

  1. Porządkowanie miejsca pracy


