Konspekty lekcji, Przedszkole, Bezpieczeństwo na drodze, bezpieczeństow na drodze


Konspekty lekcji: Uczę się zasad ruchu drogowego

Wysłany przez CZYZ dnia 06-07-2007 o godz. 09:12:23

Zajęcia przeprowadzone w grupie 6- latków. Celem zajęć jest utrwalenie podstawowych zasad ruchu drogowego i ich przestrzegania.

0x01 graphic

0x01 graphic

Cele:
- utrwalenie podstawowych zasad ruchu drogowego;
- utrwalenie znajomości znaczenia wybranych znaków drogowych;
- wdrazanie do troszczenia się o bezpieczeństwo swoje i innych na ulicy;

Formy i metody pracy z dziećmi:
- zabawy z dziećmi, z wykorzystaniem róznych form ruchu;
- swobodne wypowiedzi dzieci;
- nauka piosenki;
- malowanie ;

Zabawy wykorzystane w zajęciach:
- " Kolorowe światła"
- " Piesi i kierujący"

Przebieg Zajęć

Powitanie okrzykiem: " I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki"

1
. " Piesi i kierujący" - zabawa ruchowa.
Prowadzący dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna grupa to piesi, druga to kierujący. Kierujący dostają od osoby prowadzącej zajęcia kierownice ( krązki). Zabawa odbywa się przy muzyce.
Na gwizdek prowadzacego samochody stają , a piesi biegają pomiedzy nimi. Gdy dzieci usłyszą kolejny gwizdek, piesi stają w bezruchu, a kierujacy jezdza ostroznie, aby nie potracić zadnego pieszego.

2. Przypomnienie dzieciom wiersza K. Wiśniewskiej pt.:
"Kolorowe znaki"

Ich kształt i barwa oraz rysunek
namalowany na znaku tarczy
na wszystkich drogach całego świata
zawsze i wszędzie to samo znaczy.
Trójkąty zółte z brzegiem czerwonym,
z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze
mówią: "Uwazaj na mój rysunek!"
Bo to są
ZNAKI OSTRZEGAWCZE.
Te duze koła z brzegiem czerwonym,
które z daleka widac od razu,
"Nie wolno!"- krzyczą głosem donośnym,
bo to są własnie ZNAKI ZAKAZU.
Mniejsze zas koła z niebieską twarzą
i białą strzałką jak ptasi pazur,
mówią stanowczo: "Jedź, jak ci kazę!"
Dlatego są to
ZNAKI NAKAZU.
A prostokąty oraz kwadraty,
te z tłem niebieskim, stojące z gracją,
INFORMACYJNE są to ZNAKI
bo zawsze słuza informacją.
Wiem, juz, dlaczego duzi i mali
znaki drogowe widuja co dzień.
Zeby bezpiecznie z dróg korzystali:
kazdy kierowca i kazdy przechodzień.

Utrwalenie wyglądu poszczególnych znaków poprzez ich kolorowanie i nazywanie.

3.
Zebra na ulicy- wycieczka na skrzyzowanie, utrwalenie umiejętności i wiedzy dotyczacej zasad ruchu drogowego; nauka przejścia po " zebrze".

4. Prezentacja i nauka piosenki "
Kolorowe światła".
Ilustrowanie ruchem treści piosenki.

Do przedszkola co dzień rano
idę przez ulicę z mamą,
droga wcale nie jest łatwa,
bo na skrzyzowaniu światła.

Ref: Czerwone światło : Stój!
Zielone światło : Idź!
Na zółtym świetle zawsze czekaj,
Tak juz musi być. 2x

Samochody w rzędach stoją ,
a kierowcy spoglądają,
czy juz światło jest zielone,
by odjechać w swoją stronę.

Ref: Czerwone światło.....

Policjanci wciąz pracują,
skrzyzowanie obserwują,
czy przepisy wszyscy znają
i czy znaków przestrzegają.

Ref: Czerwone swiatła.......

4.
Kolorowe światła- zabawa ruchowa.
Dzieci siedzą w kręgu na krzesłach. Prowadzący przydziela sobie i dzieciom kolory: czerwony, zółty i zielony. Prowadzacy stoi na środku i podaje hasło : Światło czerwone! Dzieci, które mają przydzielony ten kolor zamieniają się miejscami na krzesłach( jedno krzesło powinno się zabrać).
Ten, dla kogo zabraknie miejsca, odchodzi z gry. Dla innych kolorów zabawa przebiega tak samo.

Na zakończenie okrzyk: " I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki".


2. Rozgrzewka
Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”; dzieci dobierają się parami i wykonują podane przez nauczycielkę lub kolegę polecenia np. palec do palca, nos do nosa, kolano do kolana itp. Na hasło: ludzie do ludzi - szukają innej pary. Następnie w rytmie skocznej muzyki tańczą ich nogi, brzuch, głowy itp.

1. Powitanie
Powitanie metodą: Czuję się… i wspólnym okrzykiem „Cześć”
Dzieci wraz z nauczycielką stoją w kole, po kolei wysuwają przed siebie zaciśniętą pięść z kciukiem wysuniętym do góry, w bok lub w dół - w zależności od samopoczucia. Mówią: „Czuję się…”. Następnie wszyscy chwytają się za ręce i wyskakując w górę, krzyczą „cześć!”

5. Zabawa „W kręgu” - ruch rozwijający (W. Sherborne)
Dzieci i nauczycielka improwizują - udają, że mieszają klej w dużym wiadrze, smarują nim dłonie i sklejają. Następnie nie puszczając sklejonych „dłoni”, siadają, klękają, kładą się na podłodze, przesuwają się na siedząco do tyłu, tworząc coraz większe koło, potem do przodu, jak najbliżej środka koła itp.

7. Masażyk
Dzieci dobierają się w pary. Na plecach kolegi lub koleżanki z pary „rysują” treść recytowanego przez nauczycielkę wierszyka. Następnie dzieci zamieniają się miejscami i powtarzają czynność:
Stolarz młotkiem stuka (stukanie pięścią)
Lekarz w plecy stuka (delikatne pukanie palcami)
Kucharz w garnku miesza (koliste ruchy płaską dłonią lub pięścią)
Praczka pranie wiesza (delikatne szczypanie)
Rolnik grabi siano (grabienie palcami obu rąk z góry na dół)
Muzyk gra co rano (naśladowanie ruchów pianisty)
I ja też pracuję (wskazanie na siebie)
Obrazek rysuję (dowolny rysunek palc
ami na plecach partnera)

Scenariusz inscenizacji pt. Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę.

0x01 graphic

Narrator-dziecko I:

Leśna dróżka już do rana jest ogromnie uczęszczana.

Gdzie popatrzeć, z każdej strony ruch panuje ożywiony.

Narrator - dziecka II:

Biegną sarny i wiewiórki, zając chyżo zbiega z górki, przelatują

ptaków stada, lisek się ostrożnie skrada, nawet jeż i dwa ślimaki

powolutku suną w krzaki.

Narrator - dziecka III:

Ten na tego z nagła wpada, poszturchuje ów sąsiada. Żle się dzieje

-ani słowa! Trzeba ruch uregulować!

Narrator - dziecka IV:

Więc policjant już na drodze na czerwonej stoi nodze: długie skrzydła

czarno - białe to wskazówki doskonałe.Gdy rozłoży je w tę stronę -

przejście dróżką dozwolone, gdy zaś w tamtą - to przechodzień

w poprzek ścieżki może chodzić.

Narrator - dziecka V:

A wróbelek Elemelek do swej cioci szedł w niedzielę, skacząc sobie fiku

miku lesną dróżką po chodniku. Zamyślony, zagapiony, w górę patrzy

gdzieś na wrony, idzie prędko, nie uważa, nie wie, na co się naraża.

Narrator - dziecka VI:

Bo gdy był w połowie drogi, rzekł policjant- bocian srogi.

Bocian -dziecko VII:

Czyżby przestał już wróbelek leśnym być obywatelem?. Czy przepisy

i wskazówki wyleciały mu już z główki? Muszę zrobić ci wymówkę:

byłbyś oto zdeptał mrówkę, bo przez dróżkę, tę brzozową, szedłeś dziś

nieprawidłowo. Trzeba spisać tu protokół!

Narrator - dziecka VII:

Elemelek spojrzał wokół czornym okiem jak ze szkiełka i załamał swe skrzydełka.

Elemelek dziecko VIII:

Już się złego cofnąć nie da. Ot i kłopot! Bieda, bieda!

Narrator - dziecka IX:

A tymczasem bocian stary wsunął na dziób okulary, spojrzał bystro

i na listku zapisuje sobie wszystko.

Bocian:

- Imię pana?

Elemelek:

- Elemelek.

Bocian:

- Jak zawód ?

Elemelek:

- No ...wróbelek.

Bocian:

- Gdzie pan mieszka?

Elemelek:

- Tam na lewo, trzecia dróżka , czwarte drzewo.

Bocian:

- Niech wróbelek więc pamięta, że w powszedni dzień czy w święta

muszą wszyscy, nawet ptaki, na drogowe zważać znaki.Każdy napis,

sygnał każdy jest potrzebny, a więc ważny,i nie można jak ta gapa po

ulicy sobie człapać. Ten bukowy listek czarny to dla pana mandat karny.

Leśna kara dziś wyniesie...

Elemelek:

- Oj, czy dużo?

Bocian:

- ...groszy dziesięć.

Narrator - dziecka X:

Elemelek pod skrzydłami miał torebkę z grosikami.Więc zapłacił, schylił

główkę i przeprosił grzecznie mrówkę, mówiąc, przy tym do bociana.

Elemelek:

- Będę odtąd, proszę pana, prawidłowo szedł przez drogę. Zapamamiętam

tę przestrogę.

Narrator - dziecka XI:

Zdaje mi się, że po lesie ta wiadomość się rozniesie. Elemelek aż się spocił i spocony szedł do cioci.

Turniej wiedzy i sprawności

dla klasy 0 i II

0x01 graphic
Cele turnieju:

  • utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości podstawowych zasad ruchu drogowego;

  • wdrażanie do działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia i życia;

  • podsumowanie programu „Bezpieczne dziecko”

  • zachęcanie do udziału w zabawach na zasadzie rywalizacji;

  • rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w grupie;

  • integracja różnych środowisk: przedszkole - szkoła.

Zakładane efekty - osiągnięcia: dziecko…

  • wykaże się wiadomościami dotyczącymi bezpieczeństwa;

  • zastosuje w zabawie zdobyte informacje z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego, udzielania pomocy w nagłych wypadkach;

  • przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w czasie pobytu w szkole

i poza nią;

  • wie jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia;

  • wykazuje umiejętność współpracy i współdziałania w zespole.

Regulamin

  • Turniej obejmuje zakres wiedzy dotyczącej zdobytych wiadomości o bezpieczeństwie.

  • Konkurs ma charakter rywalizacji zespołowej.

  • Udział biorą dzieci z klasy 0 i II.

  • Zespoły zostają utworzone poprzez wybór przez każde dziecko emblematu koła w określonym kolorze, koła są w pięciu kolorach- tylu ile będzie drużyn- żółtym, pomarańczowym, czerwonym, zielonym, niebieskim. Zespół tworzą dzieci, które mają koła w tym samym kolorze.

  • Zadania dla zespołów są jednakowe.

Punktacja:

Zadanie nr 1 - zagadki

3 pkt za trzy rozwiązane zagadki

2 pkt za dwie -|-

1 pkt za jedną -|-

0 pkt za brak odpowiedzi lub nieprawidłowe rozwiązania

Zadanie nr 2 - zasady przechodzenia przez jezdnię- na czas 1 min

2 pkt za prawidłowe ułożenie zasad przechodzenia przez jezdnię

1 pkt za wykonanie więcej niż 50%

0 pkt za wykonanie mniej niż 50%

Zadanie nr 3 - Tak/Nie

1pkt za każdą dobrą odpowiedź

0 pkt odpowiedź błędna lub jej brak

Zadanie nr 4 - Numery alarmowe - na czas 1 min

1 pkt za każdy prawidłowo ułożony numer telefonu

0 za brak lub błędną odpowiedź

Zadanie nr 5 - Zgadywanka obrazkowa- na czas 1 min

2 pkt za prawidłowe wykonanie zadania

1 pkt za wykonanie 50% i więcej

0 wykonanie mniej niż 50% lub brak wykonania zadania

Zadanie nr 6 - Znaki drogowe

3 pkt za prawidłowe wskazanie trzech znaków

2 pkt za wskazanie dwóch znaków

1 pkt za wskazanie jednego znaku

0 brak odpowiedzi

Zadanie nr 7 - Odpowiedzi na pytania

3 pkt za trzy prawidłowe odpowiedzi

2pkt za dwie -|- -|-

1 pkt za jedną prawidłową odpowiedź

0 za brak lub nieprawidłowe odpowiedzi

Zadanie nr 8 - Komu potrzebne są te przedmioty- na czas

2 pkt za prawidłowe ułożenie,

1 pkt za więcej niż 50%,

0 pkt za mniej niż 50%

Zadanie nr 9 i 10 - Ułożenie przejścia dla pieszych, Kierowca i pasażer

2 pkt za zespołu, który najszybciej ułoży przejście dla pieszych

1 pkt dla pozostałych drużyn

Zadania turniejowe

  1. Rozwiązanie zagadek o ruchu drogowym.

Zespół podaje odpowiedzi na kartce.

  1. Stoją przy drodze na jednej nodze

wszystkim kierowcom ku przestrodze.

Obrazki na nich rozmaite,

czyta kierowca zamiast liter.

  1. W białej czapce

na ulicy ważną jest osobą.

Wszyscy słuchać go muszą ,

gdy kieruje ruchem.

  1. Zgadniesz co to jest,

gdy pomyślisz szczerze.

Tak nazywa się część jezdni

Lub w Zoo zwierzę.

2. Pięć zasad przechodzenia przez jezdnię.

Każdy zespół otrzymuje kopertę, a w niej paski papieru z wypisanymi zasadami przejścia przez ulicę , należy ułożyć paski we właściwej kolejności zgodnie z zasadą przechodzenia przez ulicę.

Na chodniku przystań bokiem,

popatrz w lewo bystrym okiem,

skieruj w prawo wzrok sokoli,

znów na lewo spójrz powoli,

jezdnia wolna więc swobodnie mogą po niej

przejść przechodnie.

3. Odpowiedzi TAK - NIE

  • Czy możesz przejść na drugą stronę kiedy światło jest czerwone?

  • Wyskoczyła na ulicę piłka nożna, czy można za nią pobiec czy nie można?

  • Czy chłopiec na rowerze dobrze się sprawuje, kiedy czepia się traktora i za nim pedałuje?

  • Czy należy drogowe znaki znać, żeby wiedzieć co i jak?

  • Przez jezdnię sobie przebiegnę , bo mnie się bardzo śpieszy, niech inni sobie szukają przejścia dla pieszych.

4. Numery alarmowe

Każdy zespół dostaje kopertę, w kopercie znajdują się trzy obrazki z pojazdami: samochód policyjny, ambulans, wóz strażacki oraz trzy numery telefonów alarmowych 997, 998, 999.

Należy dopasować numery telefonów do właściwego pojazdu.

5. Zgadywanka obrazkowa

Zespół otrzymuje zestaw obrazków, ma ocenić sytuację na drodze, czy tak wolno, czy nie. Na zielonej kartce dzieci układają obrazki prawidłowego zachowania, a na czerwonej obrazki z niewłaściwym zachowaniem.

6. Znaki drogowe.

Zadanie polega na wybraniu znaku ( po jednym z każdei grupy ) ostrzegawczego, zakazu i informacyjnego, oraz omówieniu co każdy z tych znaków oznacza.

7.Odpowiedzi na pytania.

zespół losuje zestaw pytań.

Zestaw nr1

  1. Gdy obcy człowiek próbuje zatrzymać cię na ulicy:
    a) idziesz posłusznie za nim,
    b) biegniesz w kierunku, gdzie są ludzie,
    c) głośno wzywasz pomocy.

  2. Co oznaczają światła na sygnalizatorze świetlnym?

  3. Dlaczego dzieci powinny nosić znaczki odblaskowe?

  4. Co trzeba zrobić jeśli dziecko się skaleczy?

Zestaw nr 2
1. Ktoś kogo nie znasz zatrzymuje się samochodem i proponuje ci, że

podwiezie cię do domu. Co zrobisz?
a) mówisz: „Chętnie pojadę,
b) szybko siadasz do jego samochodu, żeby się nie rozmyślił,
c) nie podejmujesz z nim rozmowy i idziesz w swoją stronę.

2.Co to są pojazdy uprzywilejowane? Wymień je.

3.Kto może kierować ruchem drogowym?

4. Na którym siedzeniu w samochodzie powinno siedzieć dziecko - na tylnym, czy

na przednim.


Zestaw nr 3
1. Co zrobisz, gdy obca osoba namawia cię abyś poczęstował się cukierkami?
a) częstujesz się
b) mówisz: „ Nie dziękuję” i odchodzisz, a następnie powiadamiasz o tym

rodziców .
c) częstujesz się i namawiasz kolegów żeby zrobili to samo.

  1. Kiedy karetka pogotowia może przejechać na czerwonym świetle?

  2. Jak nazywa się przedmiot, którym policjant zatrzymuje pojazdy?

4. Gdzie znajdują się pasy bezpieczeństwa i do czego służą?

Zestaw nr 4
1. Jesteś sam w domu, a ktoś kogo nie znasz puka do drwi. Co zrobisz?
a) otworzysz drzwi i zapytasz o co chodzi,
b) powiesz, że jesteś sam i nie możesz nikogo wpuszczać,
c) lekko uchylisz drzwi żeby zobaczyć kto puka.
2.Co oznacza czerwone światło na sygnalizatorze świetlnym?

3. Komu jest potrzebny fotelik w samochodzie?

4. Wylałeś na siebie gorącą herbatę , co robisz?

Zestaw nr 5
1. Obca osoba pyta gdzie mieszkasz, co robisz?

    1. bez wahania podajesz jej swój adres

    2. prowadzisz obcą osobę do swojego domu

    3. nie reagujesz na zaczepki i odchodzisz.

2.Co zrobisz gdy widzisz, że coś się pali?

3. W którym miejscu należy przechodzić przez jezdnię?

4. Co powinno znajdować się w apteczce pierwszej pomocy?

8. Komu potrzebne są te przedmioty?

Każdy zespół dostaje kopertę, a w niej trzy obrazki przedstawiające: lekarza, strażaka, policjanta, oraz różne przedmioty potrzebne im w pracy. Należy przyporządkować te przedmioty do określonego zawodu,

9.Ułożenie przejścia dla pieszych.

Zespoły siedzą na linii startu. Obok każdego zespołu leżą białe i czarne paski. Na sygnał pierwsze dziecko z zespołu bierze pasek i biegnie do wyznaczonego miejsca i kładzie go na podłodze. Następnie obiega pachołek i wraca na miejsce startu. Czynność tą powtarzają kolejni zawodnicy. Wygrywa drużyna, która pierwsza ułoży „zebrę”.

10. Kierowca i pasażer.

Dzieci siedzą parami na linii startu. Na sygnał jedno dziecko siada na kocu - pasażer, a drugie - kierowca ciągnie koc do wyznaczonego miejsca. Tam następuje zamiana - kierowca jest pasażerem , a pasażer kierowcą. Wracają na linię startu i przekazują koc następnej parze.

Mistrz obyczajów

W autobusach i w tramwaju
bywaj mistrzem obyczajów:
nie rozpychaj się łokciami,
licz się bardzo ze słowami,
bilet kasuj swój roztropnie
i wchodź wyżej niż na stopnie.

Gdy już jedziesz, stój spokojnie.
autobusie - nie na wojnie:
odrzuć cele strategiczne,
miejsce to jest wszak publiczne.
więc publicznie ci doradzam:
w autobusie nie przeszkadzaj,
a dla wszystkich satysfakcji
siej kulturę w ... komunikacji.

Na chodniku przystań bokiem.
Popatrz w lewo bystrym okiem.
Skieruj w prawo wzrok sokoli.
Znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna - więc swobodnie
mogą przez nią przejść przechodnie

PUZZLE - Ułóżcie i odczytajcie hasło: 

A.      ZAPAMIETAJ, PO WSZE CZASY IDZ PRZEZ JEZDNIĘ TAM GDZIE PASY.  

B.      ZAPAMIĘTAJ, MIŁY SMYKU! PRAWĄ STRONĄ CHODZ PO CHODNIKU. 

C.      JEŻELI JEZDNIA JEST BEZ CHODNIKA, LEWYM POBOCZEM DROGI POMYKAJ.

Stoją przy drodze na jednej nodze,

Każdemu kierowcy ku przestrodze.

Obrazki na nich rozmaite,

Czyta kierowca zamiast liter

Zwierzę to ma coś wspólnego

Z porządkiem

ruchu ulicznego.

Szarą szosą 4 koła

Go niosą,

Czerwone światło

Zatrzyma go łatwo.

Jest przy jezdni po to,

By chodzić po nim piechotą.

Kiedy wybuchnie wielki pożar,

Oddział strażaków pędzi chwackich,

Dla nich najlepszy na bezdrożach,

Jest niezawodny…………………..

Kiedy nagle ktoś zachoruje,

Może by nigdy nie wyzdrowiał,

Gdyby go nie wziął do szpitala

Lekarz z……………………….

Tu ruch jest wielki,

Gdy w mieście szczytu pora,

Jeżdżą po niej pojazdy,

Od rana do wieczora.

Oko zwrócone w twoją stronę:

Czerwone, żółte lub zielone

Gdy one na ulicy kolor zmieniają

wtedy wszyscy idą albo

w miejscu stają.

Choć nóg nie posiada

szybko pędzi szosą,

bo nie nogi, ale koła,

Po szosie go niosą.

W białej czapce na ulicy

Ważną jest osobą

Wszyscy słuchać go muszą,

Gdy kieruje ruchem.

Mogą być cztery

mogą być dwa,

ma je samochód

i rower ma.

Są na kołach, to zaręczę

ale nie są to obręcze,

mocno trzyma je powietrze,

źle, gdy bieżnik z nich się zetrze.

Stoją przy drogach,

na długich nogach, wcale nie ptaki

Nauczyć mogą jak jeździć drogą

To drogowe………………


