1 KONSPEKT LEKCJI, Konspekty lekcji - szkoła podstawowa


Klasa 5b

Temat lekcji: Legenda „O Lechu i białym orle”.

Data 26.03.2009

Nauczyciel: Klaudia Parobczyk

Cele dydaktyczne:

  • Dzieci zapoznają się z legendą „O Lechu i białym orle”.

  • Kształtowanie czytania ze zrozumieniem.

  • Powtórzenie wiadomości o gatunkach literackich - o baśni i legendzie.

  • Rozmowa na temat polskich symboli narodowych - godła, flagi, hymnu.

  • Przypomnienie innych legend, które znają i pamiętają uczniowie.

Cele operacyjne: (co uczniowie będą potrafili i znali po lekcji)

  • Uczniowie znają legendę o założeniu Gniezna. Rozumieją przeczytany tekst.

  • Ćwiczą czytanie na głos.

  • Wiedzą jakie są cechy legendy i baśni.

  • Dzieci potrafią wymienić różnice między tymi gatunkami.

  • Przypominają sobie, jakie znaczenie mają symbole narodowe Polski.

  • Rozważają czy mogą nazwać się patriotami.

Cele wychowawcze:

  • Uczniowie zastanawiają się czym jest patriotyzm.

  • Odpowiadają na pytanie - czy sami czują się patriotami.

Metody:

  • Praca z tekstem.

  • Czytanie na głos.

  • Burza mózgów.

  • Pogadanka.



Formy pracy:

  • Indywidualna.

  • Zbiorowa.

Przebieg lekcji i podjęte działania:

  1. Nauczyciel przedstawia się uczniom, sprawdza listę obecności i mówi krótko o czym będzie dzisiejsza lekcja.

  2. Dwóch, chętnych uczniów czyta tekst z podręcznika na głos. Następnie cała klasa powtórnie czyta tekst, tym razem po ciuchu.

  3. Nauczyciel rozmawia z uczniami o legendzie „O Lechu i białym orle” - uczniowie własnym słowami opowiadają fabułę.

  4. Przypominają sobie jakie inne polskie legendy znają, na przykład: o Wandzie, co nie chciała Niemca; o Lechu, Czechu i Rusie; o królu Popielu, którego zjadły myszy.

  5. Dzieci czytają z podręcznika notatkę o tym, czym jest legenda.

  6. Nauczyciel przypomina im, jakie utwory nazywamy baśniami

  7. Następnie sami wymieniają główne różnice, jakie widzą między tymi dwoma gatunkami.

  8. Nauczyciel zaczyna rozmowę o symbolach narodowych Polski - o godle, fladze i hymnie. Posługuje się podręcznikiem, by przypomnieć uczniom jak one wyglądają.

  9. Dzieci odpowiadają na pytania:

    • Co to jest patriotyzm?

    • Czy patriotyzm jest potrzebny?

    • Czy czujesz się patriotą?

  • Nauczyciel zapisuje temat pracy domowej na tablicy.

  • Praca domowa:

    • Napisz własną legendę o założeniu dowolnego miasta, na przykład tego, w którym mieszkasz.

    Materiały, pomoce dydaktyczne:

    • Podręcznik.

    2


