KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Klasa: III A dnia: 28.09.2012r.
Temat lekcji: Doskonalenie sprawności manualnej, z wykorzystaniem gier i zabaw.
Miejsce: Sala korekcyjna
Przyrządy: ławeczki. Przybory: piłki do siatkówki, chusteczki, kolorowe szarfy.
Cele: Kształcący: Kształtowanie cech motorycznych z akcentem na koordynację ruchową, siłę.
Poznawczy: Poznanie terminologii wykonywanych ćwiczeń.
Wychowawczy: Dbanie o bezpieczeństwo własne i współćwiczącego.
Zdrowotny: Uświadomienie własnej odpowiedzialności za ochronę swojego zdrowia.
Metody: Realizacji zadań ruchowych: Naśladowcza - ścisła, zabawowa - naśladowcza.
Przekazywania wiedzy: Pokaz, opis, objaśnienie.
Wychowawcze: Wyrażenie aprobaty i dezaprobaty, samokontrola, samoocena, wpływu osobistego.
Tok lekcyjny - rodzaje zadań |
Nazwa i opis zadania /ćwiczenia / |
Czas / dozowanie |
Uwagi organizacyjne i metodyczne |
I Część wstępna Moment organizacyjno - porządkowy
Rozgrzewka
II Część główna Kształtowanie cech motorycznych.
|
Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.
Dzieci udają drzewa targane przez wiatr, machają rękoma do przodu, do tyłu, na boki. Następnie wstają, zrywają jabłka z wysokich drzew, wkładają je do koszyka nisko na ziemi. Następnym zadaniem jest chodzenie na piętach, palcach, po zewnętrznej i wewnętrznej części stopy.
|
2'
5'
7' |
Zbiórka w dwuszeregu.
Nauczyciel pokazuje i objaśnia ćwiczenia, poprawia błędy, zwraca uwagę na bezpieczne odległości między ćwiczącymi.
Szarfy x 28
|
III Część końcowa Uspokojenie organizmu
Moment organizacyjno - porządkowy
|
Dzieci przeciągają się po ławce na brzuchu tak, by `dosięgnąć jabłka'
Zbiórka, podsumowanie zajęć.
.
|
10'
3'
4'
1' |
Podzielenie uczniów na 4 równoliczne zespoły, ustawienie ich w równoległych rzędach. 4x piłka do siatkówki 4x szarfa
Ławka, kocyk
Dzieci w rozsypce |
1