KONSPEKT Litera M, Pedagogika, Konspekty lekcji


KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I

(W oparciu o elementy metody ośrodków pracy)

Prowadząca: Marta Niestrój, Joanna Murańska.

Klasa: I

Nazwa programu nauczania: Program Nauczania Edukacji Wczesnoszkolnej „Gra w Kolory”.

Ośrodek tematyczny: Poznajemy litery.

Temat dnia: Wprowadzenie pisanej, małej i wielkiej litery „M” na podstawie wyrazu „Motyl”.

Liczba godzin: 5

Cele:

W aspekcie poznawczym

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

W aspekcie kształcącym

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

W aspekcie rewalidacyjnym

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

W aspekcie wychowawczym

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody pracy wg Kupisiewicza:

Formy pracy wg Kupisiewicza:

Wg. Kryteriów:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

Etap zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

ZAJĘCIA WSTĘPNE.

PRACA POZNAWCZA OBSERWACJA, KOJARZENIE

EKSPRESJA

ZAJĘCIA KOŃCOWE.

  1. Powitanie uczniów.

Uczniowie siadają w kole na dywanie wraz z nauczycielką i witają się piosenką „Jak się masz?”

  1. Czynności organizacyjne:

    1. Wypełnienie arkusza obecności,

    2. Nazwanie dnia tygodnia,

    3. Określenie daty

    4. Określenie pogody.

  1. Zajęcia ruchowe:

Zabawa „Motylki na łące” - Dzieci biegają po sali, słychać muzykę, gdy muzyka się zatrzymuje zadaniem dzieci jest stanąć na którymś z papierowych kwiatków, prowadzącą zabiera kolejne kwiatki, kto nie znajdzie kwiatka siada prosto w siadzie skrzyżnym i klaszcze w rytm muzyki.

  1. Ćwiczenia oddechowe:

Przekładanie za pomocą słomek obrazków motyli na wielki kwiatek (wspólny).

  1. Prowadząca zadaje dzieciom pytanie:

  • „ co przenosiliśmy za pomocą słomek na nasz kwiatek?”

  • „Jakie są nasze motyle?”

  1. Stworzenie sytuacji dydaktycznej do ćwiczeń w mówieniu i wyodrębnianiu wyrazu „Motyl”:


a) Wyodrębnianie obrazka wyrazu podstawowego. Uczniowie układają pocięty rysunek motyla i wklejają go do zeszytu.

Nauczyciel pyta, gdzie można spotkać motyla i co uczniowie mogą o nim powiedzieć.
b) Nauczyciel przyczepia na tablicy fotografie motyli.

Opowiada o cechach, środowisku życia.
c) Uczniowie, wykorzystując zdobytą wiedzę, wraz z nauczycielem układają zagadkę o motylu. Nauczyciel zadaje dzieciom zagadkę o motylu.

  1. Analiza i synteza słuchowa wyrazu „motyl” oraz innych wyrazów z głoską „M”.

Uczniowie wybrzmiewają wyraz „motyl” sylabami i odpowiadają nauczycielowi na pytanie, ile jest sylab w tym wyrazie.
b) Nauczyciel prosi uczniów o położenie na ławce tylu kredek, ile jest głosek w wyrazie „motyl”. Wybrany przez nauczyciela uczeń przyczepia na tablicy białe kartoniki odpowiadające ilości sylab. Uczniowie wypowiadają wyraz „motyl' z podziałem na głoski oraz wyróżniają głoski stojące na początku, w środku i na końcu wyrazu.
c) Uczniowie układają model wyrazu „motyl”. Jedna z uczennic układa model z niebieskich i czerwonych kartoników na tablicy. Liczą samogłoski i spółgłoski.

  1. Analiza i synteza wzrokowa wyrazu „motyl”; wyodrębnienie w wyrazie litery do nauki pisania - „motyl”. Pod modelem wyrazu „motyl” uczniowie układają znane im litery.

Nauczyciel wyjaśnia, że brakująca litra to ”m” i prosi uczennicę o dopięcie pod modelem nowo poznanej litery. Pyta uczniów, co przypomina im litera „m”.

  1. Pokaz wzoru litery „m” - pisanej i drukowanej, małej i wielkiej. Nauczyciel przypina wzory liter na tablicy.

  1. Nauka pisania litery małej i wielkiej.
    a) Nauczyciel demonstruje sposób pisania litery na tablicy bez linii.
    b) Uczniowie piszą palcem w powietrzu litery: „m” małe i „M” wielkie.
    c) Uczniowie piszą litery na tackach z kaszą;

d)Uczniowie piszą litery palcem na ławce,

e) Uczniowie piszą litery na kartkach z powiększoną liniaturą.

f) uczniowie piszą litery w zeszytach z standardową liniaturą.

g) Nauczyciel poleca uczniom otworzenie zeszytów i zapisanie siedmiu małych i siedmiu wielkich liter „m”.
e) Nauczyciel zapisuje na tablicy, a uczniowie w zeszytach wyraz „motyl” z podziałem na sylaby.

  1. Nauka pisania wyrazu podstawowego - „motyl”. Nauczyciel zapisuje wyraz na tablicy, uczniowie piszą linijkę wyrazu „motyl” w swoich zeszytach.

  1. Wyznaczanie miejsca litery „m” w różnych wyrazach. Nauczyciel zapisuje na tablicy trzy schematy i przypina wyrazy z literą „m”. Dzieci przyporządkowują wyrazy do schematów. Kryterium przyporządkowania jest miejsce litery „m” w wyrazie. Uczniowie przepisują do zeszytu schematy i przyporządkowane im wyrazy. Nauczyciel prosi ich o zamalowanie żółtą kredką litery „m”, niebieską litery stojącej za „m”. Odczytują podkreślone litery.

  1. Układanie zdania z wyrazem „motyl” z rozsypanki wyrazowej. Uczniowie otrzymują od nauczyciela koperty z rozsypanką wyrazową. Z wyrazów wypisanych na małych kartonikach układają zdanie i wklejają do zeszytu i przepisują zdanie.

  1. Ćwiczenia w pisaniu i czytaniu wyrazów z litera „m”. Uczniowie w kartach pracy podpisują rysunki wyrazami z ramki.

  1. Ćwiczenia w ekspresji:

    1. Ruchowe:

  • Chodzenie po obrysie litery m.

  • Zabawa z muzyką- gdy muzyka zostaje przerwana zadaniem dzieci jest zebranie jak największej ilości motyli z literą „M”

  • Bieganie po Sali na dźwięk bębenka stajemy i tworzymy ze swojego ciała literę „M”. (Można wspólnie z kolegą)

    1. Plastyczne:

    • Wyklejanie z plasteliny litery „M”

    • Kolorowanie mandali z motylami i literą „M”

    • Malowanie farbami wspólnie na wielkim arkuszu wielkiego motyla, nadanie mu imienia.

      1. Muzyczne:

      Śpiewanie piosenki o motylku, na słowo „motyl” trzeba klasnąć.

      1. Kontrola wiedzy uczniów. Nauczyciel pyta jaką literę poznały. Uczniowie udzielają prawidłowych odpowiedzi.

      1. Samoocena uczniów. Uczniowie, którzy uważają, że byli grzeczni i dobrze pracowali, podnoszą pięć palców. Ci, którzy uważają, ze mogliby pracować lepiej - cztery palce.

      1. Pożegnanie z uczniami piosenką.

  1. Powitanie nauczycielki. Dzieci angażują się w śpiewanie znanej piosenki.

  1. Czynności organizacyjne:

    1. Wypełniają arkusz obecności,

    2. Nazywają dzień tygodnia,

    3. Określają datę.

    4. Określają i rysują pogodę.

  1. Wykonują ćwiczenie ruchowe.

  1. Wykonują ćwiczenia oddechowe- przenoszenie motyli na kwiat.

  1. Odpowiadają na pytanie:

  • Przenosiliśmy motyle.

  • Nasze motyle są kolorowe.

  1. Uczniowie układają pocięty rysunek motyla i wklejają go do zeszytu, układają zagadki, rozmawiają z nauczycielem na temat motyli.

  1. Wykonują:

Uczniowie wybrzmiewają wyraz „motyl” sylabami i odpowiadają nauczycielowi na pytanie, ile jest sylab w tym wyrazie. Wybrany przez nauczyciela uczeń przyczepia na tablicy białe kartoniki odpowiadające ilości sylab. Uczniowie wypowiadają wyraz „motyl' z podziałem na głoski oraz wyróżniają głoski stojące na początku, w środku i na końcu wyrazu. Uczniowie układają model wyrazu „motyl”. Jedna z uczennic układa model z niebieskich i czerwonych kartoników na tablicy. Liczą samogłoski i spółgłoski.



  1. Pod modelem wyrazu „motyl” uczniowie układają znane im litery, odpowiadają na pytania nauczyciela.

  1. Przypomnienie wzorów liter, Poznają wzór litery „M”.

  1. Nauka pisania litery małej i wielkiej.

Pisanie w powietrzu, na kaszy, na ławce, na kartkach i w zeszytach.

  1. Uczniowie przepisują linijkę wyrazu „motyl”.

  1. Dzieci przyporządkowują wyrazy do schematów. Kryterium przyporządkowania jest miejsce litery „m” w wyrazie. Uczniowie przepisują do zeszytu schematy i przyporządkowane im wyrazy.

  1. Układają zdania z wyrazem podstawowym.

  1. Wypełniają karty pracy.

  1. Wykonują ćwiczenia:

    1. Ruchowe

    2. Plastyczne

    3. Muzyczne

  1. Odpowiadają na pytania nauczyciela.

  1. Samoocena uczniów.

  1. Pożegnanie z nauczycielem piosenką.

Piosenka jest znana dzieciom- jest stałym elementem powitania dzieci.

Czynności znane przez dzieci.

Należy przypomnieć o bezpieczeństwie podczas zabawy.

Ilość części musi być dostosowana do poziomu uczniów.


