KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH
Temat: Zajęcia ruchowe „Kokon”.
Ilość osób: 10
Prowadzący : Anna Ciepiela
Czas trwania: 20 minut
Wiek rozwojowy wychowanka: 10 lat
Klasa: IV Szkoły Podstawowej
Cel strategiczny: umiejętność pracy w grupie
Cele operacyjne: uczeń po zakończonych zajęciach będzie umiał współpracować z kolegami, ale także z nimi rywalizować, pozna smak zwycięstwa lub nauczy się jak przegrywać.
Cel wychowawczy : nauka wygrywania i przegrywania, tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć.
Formy organizacyjne: zespołowa, grupowa.
Metody: gry dydaktyczne, dyskusja.
Środki dydaktyczne: papier toaletowy, cukierki.
Część zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynność ucznia |
Uwagi |
Część wstępna (5 minut) |
Powitanie, przedstawienie tematu zajęć, omówienie instrukcji do zabawy, podział uczniów na dwie 5-osobowe drużyny, rozdanie każdej grupie po 4 rolki papieru toaletowego. |
Przywitanie, słuchanie i ewentualne zadawanie pytań nauczycielowi, dobranie się w dwie grupy, wybranie w grupie jednej „gąsieniczki”. |
|
Część właściwa (10 minut) |
Rozpoczęcie i nadzorowanie zabawy, dbanie o bezpieczeństwo uczniów, zachęcanie i motywowanie uczniów do większej aktywności. Wyłonienie zwycięskiej drużyny.
|
Na start nauczyciela uczniowie przy pomocy papieru toaletowego obwijają swojego kolegę - „gąsieniczkę” dookoła
(z pominięciem twarzy)
Uczniowie aktywnie uczestniczą w zabawie, współpracują w grupie Drużyna, która obwinie gąsieniczkę pierwsza wygrywa. |
|
Zakończenie (5 minut) |
Podsumowanie zajęć, podziękowanie uczniom za zaangażowanie, rozdanie słodkich upominków. |
Dzieci wypowiadają swoje zdanie na temat przeprowadzonych zajęć, sprzątają po zabawie. |
|
Opracowała: Anna Ciepiela
Literatura:
Przyjęcia dla dzieci" red. Krystyna Niecikowska-Jastrzębska, Warszawski Dom Wydawniczy.
KONSPEKT ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
Temat: Zajęcia plastyczne „Słodki kwiatek dla taty”.
Ilość osób: 20
Prowadzący : Anna Ciepiela
Czas trwania: 30 minut
Wiek rozwojowy wychowanka: 7 lat
Klasa: I klasa Szkoły Podstawowej
Cel strategiczny: budowanie zainteresowania plastyką, rozwijanie inwencji twórczej.
Cele operacyjne: dziecko będzie potrafiło przykleić do patyczka bibułę, wyciąć kształt liścia
z kolorowego papieru, przywiązać grubą nicią cukierki do patyczka.
Cel poznawczy : dzieci poznają nowe techniki plastyczne, rozwijają twórczą wyobraźnię.
Cele wychowawcze: dziecko dowie się, że własnoręcznie wykonany prezent sprawi bliskim
o wiele więcej radości niż kupiony w sklepie, nauczy się, że każda praca wymaga zaangażowania i dużego wysiłku.
Formy organizacyjne: indywidualna
Metody pracy: praktyczna
Środki dydaktyczne: patyczki do szaszłyków, kolorowa bibuła, wata, cukierki, klej, papier kolorowy, sznurek, nożyczki.
Część zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynność ucznia |
Uwagi |
Część wstępna (5 minut) |
Powitanie, przedstawienie tematu zajęć plastycznych, omówienie instrukcji do zajęć, rozdanie dzieciom materiałów dydaktycznych. |
Przywitanie, słuchanie i ewentualne zadawanie pytań nauczycielowi, przygotowanie środków dydaktycznych. |
|
Część właściwa (20 minut) |
Rozpoczęcie i nadzorowanie pracy uczniów, dbanie o ich bezpieczeństwo, zachęcanie wychowanków do większej aktywności, ewentualna pomoc dzieciom, które zwrócą się z taką prośbą, odpowiadanie na pytania.
|
Na początku dzieci owijają bibułą kłębek waty z kolorowego papieru i przyklejają klejem. Każde dziecko indywidualnie dobiera kolory papieru, bibuły i cukierków. Dzieci słuchają poleceń nauczyciela, pracują indywidualnie i w skupieniu. |
|
Zakończenie (5 minut) |
Podsumowanie zajęć, podziękowanie dzieciom za zaangażowanie, rozdanie słodkich upominków. |
Dzieci prezentują swoje kwiatki, krótko opowiadają |
|
Opracowała: Anna Ciepiela
KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Temat: Ćwiczenia usprawniające język i wargi.
Prowadzący : Anna Ciepiela
Ilość osób: 20
Czas trwania: 20 minut
Wiek rozwojowy wychowanka: 6 lat
Klasa: Zerówka w Szkole Podstawowej
Cel strategiczny: Usprawnianie pracy narządów mowy.
Cele operacyjne: Dziecko będzie potrafiło mówić powoli i płynnie, zdobędzie umiejętność zmiany napięcia języka i ust, pionizacji języka, udoskonali ruchy żuchwy.
Formy organizacyjne: zespołowa.
Metody pracy: terapia logopedyczna słowna, terapia logopedyczna mechaniczna.
Środki dydaktyczne: lustro, kartki z wierszykiem.
Część zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynność ucznia |
Uwagi |
Część wstępna (5 minut) |
Powitanie, wprowadzenie do tematyki ćwiczeń usprawniających język i wargi, omówienie instrukcji do zabawy. |
Przywitanie, słuchanie i ewentualne zadawanie pytań nauczycielowi. |
|
Część właściwa (10 minut) |
Rozpoczęcie i nadzorowanie zabawy, dbanie o bezpieczeństwo uczniów, zachęcanie i motywowanie uczniów do większej aktywności.
|
Uczniowie powtarzają za nauczycielem wierszyk.
Robią to powoli i płynnie. Następnie kolejno wykonują ćwiczenia utrwalające prawidłowe ułożenie języka, ust -kierują czubek języka w stronę prawego i lewego ucha, - unoszą przy otwartych ustach czubek języka do nosa, - przy szeroko otwartych ustach opuszczają język na brodę, - przesuwają językiem po górnych i dolnych zębach, - kląskają językiem bez ruszania buzią,
-przy otwartych ustach oblizują wargi powoli
|
|
Zakończenie (5 minut) |
Podsumowanie zajęć, podziękowanie uczniom za zaangażowanie. |
Dzieci wypowiadają swoje zdanie na temat przeprowadzonych zajęć. |
|
Błachnio K. (1989): Wybrane zagadnienia z metodyki logoterapii. Podręczny słownik terminów specjalistycznych stosowanych w logopedii, Warszawa.
Opracowała: Anna Ciepiela