Gimnastyka korekcyjna - konspekt lekcji
Zabawy i gry dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym z wadą kończyn:
kolana szpotawe
Prowadzący: Rafał Kowalski
Grupa: dzieci ok. 7-8 lat
Liczba ćwiczących: 10 osób
Miejsce: sala gimnastyczna wyposażona w sprzęt do zajęć korekcyjnych
Czas: ok. 45 minut
Sprzęt: 10 woreczków, 10 piłek średniej wielkości, 10 szarf, 10 lasek, 10 hula-hop, drabinki, ławeczka, magnetofon z nagraniem, papierowe kuleczki
Cel lekcji: Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała z uwzględnieniem ćwiczeń korygujących kolana szpotawe
Tok lekcyjny |
Określenie czynności |
Pozycja wyjściowa |
Opis ćwiczenia |
Dozowanie |
Wskazówki organizacyjno-metodyczne |
Część wstępna
10 minut |
Powitanie |
Pw stanie (RR spuszczone swobodnie, stopy złączone) |
|
|
Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę |
|
Sprawdzenie obecności |
Pw siad prosty, NN maksymalnie wyprostowane, kostki przyśrodkowe złączone |
|
|
Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę |
|
Pokaz nowego ćwiczenia ogólnorozwojowego „Wyścig wskazówek zegara” -wzmacnianie mięśni prostownika grzbietu odcinka piersiowego -wzmacnianie mięśni ściągających łopatki -wzmocnienia mięśni pośladkowych -wzmocnienie mięśni kulszowo- goleniowych |
Pw siad prosty, NN w kolanach związane szarfą w celu utrzymania prawidłowego położenia względem siebie kolan |
Zawodnicy dobrani parami siedzą naprzeciwko siebie, stopy przy stopach partnera. Na sygnał prowadzącego obaj zawodnicy nie ruszając się z miejsca przesuwają się ruchem rąk po obwodzie koła w prawą stronę, starając się dogonić przeciwnika. Zawodnicy muszą dojść na swoje miejsca. Zabawę powtarza się zmieniając kierunek w lewą stronę. |
3 razy 4 min. lub, jeśli dzieciom się spodoba do kilku wygranych
|
Zawodnik, który pomaga sobie nogami przegrywa. |
|
Zabawa ożywiająca, zawierająca element korekty „Berek-Raczki” |
Pw siad podparty z ugiętymi NN, RR w rotacji zew. |
Uczestnicy dobrani parami poruszają się po sali na czworakach w podporze tyłem z NN ugiętymi, RR w rotacji zew.. Jeden z pary jest berkiem, drugi uciekającym. Po dogonieniu uciekającego następuje zmiana ról. Zanim dziecko zacznie gonić, musi usiąść z NN z piętami w rotacji zew. I RR ułożyć w skrzydełka |
3 min. |
Zwrócenie uwagi na prawidłowe wykonanie ćwiczenia; na przestrzeganie zmiany pozycji ciała w przerwie. |
|
Ćwiczenia oddechowe |
Pw siad ugięty tyłem do ściany |
Dzieci w siadzie ugiętym tyłem do ściany, biodra, plecy i głowa przylegają do ściany, RR wzdłuż T, barki opuszczone i przyciśnięte do ściany. Na sygnał dzieci uwypuklają klatkę piersiową bez odrywania barków od ściany-wdech, rozluźnienie -wydech |
2 razy po 10 powtórzeń 3 min.
|
Zwrócenie uwagi na postawę skorygowaną w siadzie |
Część główna 30 minut
|
Ćwiczenie wyrabiające nawyk postawy prawidłowej. Zabawa „Samochody” |
Stanie w luźnej rozsypce, trzymanie oburącz hula-hop blisko klatki piersiowej |
Uczestnicy ustawiają się w luźnej gromadce w odstępach dwu kroków między sobą. Każdy trzyma oburącz przed sobą, blisko klatki piersiowej, kółko-kierownicę samochodu. Na hasło prowadzącego-samochody jadą dzieci biegają we wspięciu na palcach po całej sali kierując samochodami. Na hasło samochody zatrzymują się -dzieci staja w miejscu, kładą kółko na podłodze, wchodzą do niego, wykonują siad na piętach z palcami w rotacji zewnętrznej ze skrzydełkami w pozycji skorygowanej. Po kilku sekundach prowadzący ponownie podaje hasło -samochody jadą. Dzieci wstają, zabierają kierownicę i jeżdżą po sali itd. Po zakończeniu zabawy prowadzący wyróżnia dzieci , które ładnie „jeździły” bez zderzeń i nie popełniły błędów. |
3 min. |
Zwrócenie uwagi, aby dzieci nie biegały na całych stopach, trzymały kierownicę symetrycznie i przestrzegały korekcji w siadzie |
|
Zabawa „Żabki” |
Dzieci wykonują przysiad z RR zaplecionymi na szyi |
Tworzymy tor przeszkód. Linia startu to np. buty lub plecaki linia mety to również buty lub plecak. Po drodze ustawiamy na niezbyt długim dystansie piłki lub szarfy tworząc przeszkody, które należy omijać. Dzieci dzielimy na dwie grupy. Zadaniem jest dotarcie do mety skacząc ja żabka i powrót w normalnej pozycji na koniec kolejki |
Do zakończenia kolejki lub do powiedzmy 2-3 zwycięstw w zależności od widocznych chęci dzieci ok. 5 minut |
Zwracamy uwagę na prawidłowa postawę w czasie wyścigu. |
|
Ćwiczenie rozluźniające Zabawa ”Chora nóżka” |
Leżenie tyłem. RR w skrzydełka, NN wyprostowane |
Zawodnicy leżą tyłem w rozsypce po całej sali z NN wyprostowanymi. Na hasło „pokaż chorą nóżkę” dziecko unosi do góry, do pionu jedną N, a druga N spoczywa na podłodze. Na hasło „pokaż drugą chorą nóżkę „ dziecko unosi do pionu drugą N”. |
ok. 2-3 min. |
Zwrócenie uwagi na podnoszenie na zmianę NN do góry |
|
Zabawa ożywiająca „Taniec krakowiak" |
Stanie w rozkroku, RR na biodra w rotacji zew. |
Dzieci w rytm muzyki poruszają się cwałem bocznym po kole |
2 min. |
Na przerwę w muzyce zmiana kierunku. Zwrócenie uwagi na ułożenie RR. |
|
Ćwiczenia ogólno usprawniające zawierające ćwiczenie na kolana szpotawe Zabawa „Kaczy chód” |
Stanie w pozycji skorygowanej |
Dzieci stoją w rozsypce, RR w skrzydełka, kolana złączone, część przyśrodkowa stopy dotyka podłogi. Na sygnał prowadzącego „kaczki na spacer” -dzieci chodzą po sali |
2 min. |
Zwrócenie uwagi na skorygowaną postawę w pozycji stojącej oraz na postawę w trakcie wykonywania samego ćwiczenia |
|
Sztafeta „Dżdżownice” |
Pw leżenie tyłem na śliskiej nawierzchni z NN ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych, ale stopami opartymi o podłoże oraz opaską zawiązaną wokół kolan tak by NN przylegały do siebie |
Dzieci dzielimy na dwie grupy. Ustawiamy linię startu i mety. Zabawa polega na tym, że w pozycji wyjściowej dziecko siłą własnych NN odpycha się i jak najszybciej sunąc się na plecach stara się dotrzeć do mety. Po osiągnięciu mety dziecko wraca biegiem normalnym na koniec kolejki. Zabawę wygrywa drużyna, której wszyscy członkowie zakończą zadanie i wrócą do kolejki. |
Do ukończenia sztafety. Ok. 3-5 minut w zależności od dystansu oraz możliwości ruchowych dzieci |
Dzieci ćwiczą boso oraz koniecznie w koszulkach na śliskiej niekaleczącej nawierzchni… |
|
Zabawa relaksująca połączona z ćwiczeniami mięśni obręczy barkowej oraz wadą kolan szpotawych Zabawa „Samoloty”
|
Pw leżenie przodem, dłonie splecione pod brodą NN wyprostowane złączone, pomiędzy nimi woreczek na wysokości kolan |
Dzieci leżą na brzuchu z dłońmi pod brodą. NN wyprostowane. Na hasło prowadzącego - Samolot leci- uczestnicy zabawy przenoszą wyprostowane RR w bok i unoszą je jak najwyżej, unosząc jednocześnie głowę. W tym samym czasie unoszone są nisko! Wyprostowane NN tak, aby woreczek nie wypadł. Po wytrzymaniu w takiej pozycji przez 3 sek. Prowadzący podaje hasło -Samolot ląduje. Dzieci opuszczają RR i NN i wracają do pozycji wyjściowej. |
2 min. |
Zabawę można uatrakcyjnić wprowadzając opowieść ruchową z podróżą po Polsce (np. lot do Gdańska, tam lądowanie- odpoczynek, z Gdańska do Szczecina, następnie do Krakowa). Zwrócenie uwagi na to, aby nie odrywać klatki piersiowej od podłogi, aby nie unosić wysoko NN, nie opierać głowy o podłogę i symetrycznie układać RR. Jeśli woreczek wypadnie umieszczamy go ponownie miedzy NN na wysokości kolan
|
|
Sztafeta korekcyjna |
Pw stanie |
Dzieci dzielimy na dwie drużyny i każdej wręczamy jedną krótką pałeczkę a w razie jej braku woreczek. Gra polega na tym by woreczek lub pałeczkę umieszczoną między NN przekazywać sobie nawzajem aż każdy uczestnik otrzyma ją po dwa razy. Wygrywa drużyna, której każdy gracz będzie miał woreczek u siebie po 2 razy. Tzn. drużyna, która wykona to zadanie szybciej |
Do ukończenia ćwiczenia. Wymaga ono koordynacji ruchowej i precyzji, zatem może to być czas nawet do 5 min. |
Należy zadbać raczej o precyzje i dobre wykonanie ćw. niż o czas. |
Część końcowa ok. 5 minut |
Ćwiczenie na mięśnie NN Zabawa z piłką ”Piłka w górę, piłka w dół” |
Siad z podporem na ławeczce, RR w rotacji zew. |
Dzieci siedzą na ławeczce,RR trzymając ławeczkę z tyłu rękoma w rotacji zew. Kolana związane szarfą, piłka średnia między stopami. Na sygnał „piłka w górę dzieci unoszą piłki do poziomu. Na sygnał piłki w dół- dzieci opuszczają NN do podłogi. |
1 min. |
Utrzymanie NN z piłką w poziomie przez 5 sek. |
|
Zabawa uspakajająca Marsz ze śpiewem Wiosno-wiosenko |
Stanie w pozycji skorygowanej |
Marsz we wspięciu na palcach po kole i trzymanie lasek na wysokości łopatek i głośny śpiew |
1 min. |
Zwrócenie uwagi na prawidłowe trzymanie laski. Śpiew I zwrotki i ref. |
|
Ćwiczenia oddechowe Zabawa „Wyścigi papierowych piłeczek” |
Klęk prosty, RR oparte o stół |
Dzieci w klęku podpartym opierają RR o stół i w parach naprzeciwko siebie dmuchają papierowe kuleczki, tak, aby doleciała do partnera |
30 sek. |
Kulki papierowe dzieci przynoszą z domu. |
|
Zbiórka, podsumowanie zajęć i wyróżnienie najlepiej ćwiczących |
|
|
|
|
Kolana szpotawe - skierowane na zewnątrz, kończyny przyjmują ułożenie w kształcie litery -”o”- największe wygięcie znajduje się w górnej części podudzia. W wadzie tej oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty do wewnątrz. Wielkość odchylenia mierzy się w centymetrach rozstępem między kłykciami przyśrodkowymi przy stopach zwartych. Najczęstszą przyczyną jest krzywica oraz nadwaga ciała przy słabym jeszcze układzie mięśniowym, więzadłowym i kostnym. Najczęstszym okresem tej wady jest 1-3 rok życia. Przy kolanie szpotawym trzony kości udowej, piszczelowej i strzałkowej wygięte są na zewnątrz. Więzadło poboczne zewnętrzne jest rozciągnięte, poboczne wewnętrzne- nadmierne napięte- przykurczone.
Cel ćwiczeń - wzmocnić więzadła poboczne zewnętrzne, rozluźnić więzadła poboczne wewnętrzne, wzmocnić mięśnie dwugłowe uda, strzałkowe, rozciągnąć mięśnie przywodzące.
Pozycje stosowane - rozpocząć od ćwiczeń odciążających i zwrócić uwagę na ćwiczenia mięśni pośladkowych i przywodzących ( wzmocnić i rozluźnić). Przeciwwskazany jest siad skrzyżny, stosować ruch nożycowy nóg w pionie, naprzemienne ruchy zginania i prostowania w stawie skokowym ( przy maksymalnym wyproście w stawie kolanowym), unoszenie złączonych nóg w górę i w dół w leżeniu przodem i tyłem. Stosować ćwiczenia mięśni pośladkowych i przywodzących ( poduszkę wkłada się między kostki, a kolana ściąga pasem lub taśmą ( bandażem).
Kolana szpotawe
1. Wzmacnianie mięśni osłabionych i rozciągniętych:
- mięśnia dwugłowego uda
- mięśnia strzałkowego
2. Rozciągnięcie zginaczy: półścięgnistego, półbłoniastego i dwugłowego.
3. Odciążenie stawów kolanowych.
4. Unikać pozycji stojących oraz siadu skrzyżnego.
Pływanie.
Przykłady ćwiczeń
Pw. - siad prosty, kończyny dolne maksymalnie wyprostowane, kostki przyśrodkowe złączone. Ruch - uniesienie nóg z maksymalnym napięciem mięśni przywodzicieli. Próba maksymalnej korekcji osi kończyn.
Pw. - leżenie przodem, między stopami piłka. Ruch - uniesienie prostych nóg w górę.
Pw. - leżenie tyłem, ramiona w bok, nogi proste w stawach kolanowych, ugięte w stawach biodrowych do kąta 60° od podłoża. Ruch - rozkrok, a następnie złączenie nóg
Pw. - jw. Ruch - jw. z nogami ugiętymi w stawach kolanowych.
Pw. - leżenie na lewym boku, lewa noga na ławce, prawa ugięta w kolanie. Ruch - przyciąganie kolana do podłogi.
Pw. - jedna noga na drabince. Ruch - skłon z uciskaniem uniesionego kolana.
Pw. - leżenie tyłem, nogi ugięte w stawie kolanowym i biodrowym, szeroki rozkrok. Ruch - unoszenie bioder.
1