Scenariusz zajęć dydaktycznych
Temat: ,,Rozmowy warzyw” - teatrzyk sylwet.
Cele ogólne:
utrwalenie nazw i wyglądu niektórych warzyw,
swobodne improwizowanie słownie i ruchowo utworu literackiego,
poznanie pozawerbalnego sposobu komunikowania się między ludźmi mimika , gest.
Cele szczegółowe:
dziecko:
potrafi wymienić warzywa występujące w wierszu,
potrafi opisać ich wygląd,
zna wartości odżywcze warzyw, wie dlaczego należy je spożywać,
umie interpretować ruchem tekst wiersza,
potrafi wysłuchać i obejrzeć inscenizację wiersza,
potrafi rozróżnić i nazwać owoce za pomocą zmysłów,
stosuje podczas zabawy formy grzecznościowe tj. proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia.
Metody:
podające: pokaz, słuchanie tekstu
ekspresyjne: wypowiedzi dzieci, przeżywanie różnych wartości dotykowych i węchowych
praktyczne: ćwiczenia, zadania praktyczne
Formy:
ze względu na ilość dzieci: : indywidualna, zbiorowa
ze względu na dominującą formę aktywności: zabawa, nauka, praca
ze względu na czas i organizacje pracy dydaktycznej: zajęcia dydaktyczne, zabawy dydaktyczne
Pomoce i środki dydaktyczne:
wiersz J. Brzechwy pt. „ Na straganie”, sylwety warzyw występujących w utworze, naturalne okazy warzyw występujące w wierszu, stragan z warzywami, garnek, nagranie piosenki pt. „Witaminki”
Przebieg zajęć:
Zabawa ,,Na straganie”.
Dzieci używając form grzecznościowych kupują i sprzedają różne warzywa. Kupujący opisuje słownie cechy warzywa które chce kupić (bez użycia nazwy). Sprzedawca winien rozwiązać tę zagadkę.
Przedstawienie bohaterów wiersza Jana Brzechwy ,,Na straganie”, prezentacja sylwet i odszukanie ich w koszu.
Słuchanie wiersza ,,Na straganie” J. Brzechwy ilustrowanego sylwetami.
Omówienie treści utworu:
Z kim rozmawiał koper?
Które z warzyw było blade, chude i nie mogło spać?
Jakie warzywo mówiło ,,a to feler”?
Od jakiego warzywa stronił burak?
Dla kalarepy które warzywo było krzepkie?
Na jakie warzywo oburzyła się brukselka?
Rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw.
Powtórna recytacja wiersza i próba jego inscenizacji przez chętne dzieci.
Zabawa ,,Garnek na zupę"- rozpoznawanie warzyw przy pomocy dotyku
Rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw.
Zabawa i taniec przy piosence ,,Witaminki'.
……………………………………