Scenariusz zajęć świetlicowych.
Temat zajęć: JESIENNA GARDEROBA.
Czas trwania zajęć: 60 minut.
Grupa wiekowa: 6 - 9 lat.
CEL OGÓLNY:
Utrwalenie wiadomości na temat jesiennej pogody.
Uświadomienie zależności pomiędzy pogodą, a właściwym ubiorem i zdrowiem.
Rozwijanie zdolności plastyczno - manualnych dzieci.
Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej, grupowej i zespołowej.
Integracja zespołu świetlicowego.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń wie:
co należy ubrać w zależności od pory roku i pogody
Uczeń potrafi:
zdefiniować własnymi słowami pojęcie ''moda''
powiedzieć, czym zajmuje się: projektant mody, stylistka, modelka
rozpoznać i nazwać elementy ubioru
dobrać elementy ubioru dla dziewczynki i dla chłopca odpowiednie do danej pory roku
pracować samodzielnie, w grupie i w zespole świetlicowym
ładnie i starannie wykonać pracę plastyczną
Uczeń zna:
konsekwencje niedostosowania ubioru do pory roku i pogody
Uczeń rozumie:
konieczność dostosowania ubioru do pory roku i pogody
METODY:
pokaz
burza mózgów
fotoekspresja
praca z tekstem wiersza
pogadanka
zajęcia plastyczno - manualne
relaksacja
FORMY:
zajęcia świetlicowe
praca indywidualna, grupowa i zespołowa uczniów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
płyta DVD z nagranym pokazem mody dziecięcej (''CPM Kids'' Moskwa 2009)
płyta CD z piosenkami (''Ciągle pada'' - Czerwone Gitary, ''Do łezki łezka'' - Maryla Rodowicz, ''Jesienny deszcz'' - piosenki dla dzieci, ''Parasolki'' - Maria Koterbska i ''Singing in the Rain'' - Frank Sinatra)
ilustracje różnych ubrań dziecięcych (zapakowane w koperty z poleceniami, w ilości równej ilości grup)
tekst wiersza ''Nieroztropny Jacuś'' (Jolanta Gajda) -> zał. nr 1
do pracy plastycznej: wydrukowane szablony parasolek (w ilości równej ilości dzieci) -> zał. nr 2, kolorowe mydło starte na wiórki, klej Wikol, pędzelki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Przywitanie uczniów i wprowadzenie do tematu zajęć.
Pokaz mody dziecięcej:
dzieci oglądają nagranie z pokazu mody dziecięcej
dzieci starają się zdefiniować pojęcie ''moda'' (burza mózgów)
dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela, czym zajmuje się: projektant mody, stylistka, modelka (swobodne wypowiedzi uczniów)
''Garderoba'' - fotoekspresja:
nauczyciel dzieli uczniów na grupy
każda z grup dostaje kopertę z ilustracjami różnych ubrań dziecięcych i poleceniem np. ''Jest jesień. Jak powinien ubrać się chłopiec, przed wyjściem na spacer?''.
dzieci pracując w grupie wybierają odpowiednie ubrania, a następnie na forum całego zespołu świetlicowego uzasadniają swój wybór
podsumowanie pracy grup przez nauczyciela
Praca z tekstem wiersza ''Nieroztropny Jacuś'' (Jolanta Gajda):
nauczyciel czyta wiersz
uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela
pogadanka na temat konieczności dostosowania ubioru do pory roku i pogody oraz konsekwencji jakie wynikają z niedostosowania ubioru do warunków atmosferycznych
''Parasolka'' (wyklejanka) - wykonanie pracy plastyczno - manualnej:
dzieci otrzymują szablon parasolki, którą wyklejają wiórkami kolorowego mydła
w czasie pracy dzieci słuchają wesołych piosenek o deszczu
porządkowanie miejsc pracy i czynności higieniczne tj. mycie rąk
Jako podsumowanie zajęć relaksacja w formie ''masażyku''.
''Tu płynie rzeczka''
Tu płynie rzeczka, |
wzdłuż kręgosłupa rysujemy dłonią z góry na dół falistą linię |
Tędy przeszła pani na szpileczkach. |
szybko kroczymy po plecach opuszkami palców wskazujących |
Tu stąpały słonie |
powoli kroczymy wewnętrzną stroną dłoni |
I biegały konie. |
szybko, z wyczuciem, stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści |
Wtem przemknęła szczypaweczka, |
delikatnie szczypiąc wędrujemy po plecach na skos |
Zaświeciły dwa słoneczka, |
powoli zataczamy dłońmi koła |
Spadł drobniutki deszczyk. |
leciutko stukamy opuszkami palców na dole pleców dziecka |
Czy Cię przeszedł dreszczyk? |
niespodziewanie, delikatnie szczypiemy dziecko w kark |
Źródło: Marta Bogdanowicz ''Przytulanki. Czyli wierszyki na dziecięce masażyki. Zabawy relacyjno - relaksujące'' wyd. Harmonia, Gdańsk 2005