Poznajemy zioła, Scenariusze zajęć


SCENARIUSZ ZAJĘCIA NR 3 (WIOSNA)

Grupa wiekowa: dzieci 6 letnie

Rodzaj zajęcia: Mowa z przyrodą połączona z elementami plastyki

Temat zajęcia: Poznajemy zioła na pobliskiej łące. Obserwujemy przyrodę w naturalnym środowisku.

Cele główne:

Cele szczegółowe:

  1. Wiadomości

  1. Umiejętności

  1. Postawy

Metody pracy: aktywizująca, problemowa, eksperyment, obserwacja

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: lupa, woreczki foliowe, atlas roślin, karty z podstawowymi ziołami znajdującymi się na łące i podpisami (mniszek lekarski, krwawnik pospolity, dziurawiec, babka lancetowata i babka zwyczajna, stokrotka, materiały plastyczne (klej, arkusz A3).

Przebieg zajęcia

    1. Nauczyciel rozmawia z dziećmi przed tablicą o tym w jaki sposób należy w trakcie wycieczki korzystać z przygotowanych kart na których zostały narysowane podstawowe zioła, które można spotkać na łące. Przypominamy sobie o zasadach bezpieczeństwa oraz w jaki sposób korzystamy z lupy.

    2. Idziemy na pobliską łąkę, rozpoznajemy podstawowe zioła i zbieramy po jednym okazie (listek + kwiatostan). Odszukujemy podstawowe zioła według kart, korzystamy również z atlasu tj.

      • stokrotka

      • babka lancetowata

      • babka zwyczajna

      • dziurawiec

      • krwawnik pospolity

      • mniszek pospolity

Obserwujemy owady i zwierzęta zamieszkujące łąkę korzystamy z lupy, próbujemy nazywać poszczególne okazy.

    1. Po powrocie do przedszkola dzielimy się spostrzeżeniami i prezentujemy zgromadzone rośliny. Tworzymy wspólnie tablicę informacyjną dotyczącą ziół na podstawie której tworzymy własne. Każdą roślinę podpisujemy i przyporządkowujemy do niej krótki opis i działanie na organizm, w ten sposób dzieci na swoich kartkach formatu A3 tworzą własne tablice.

      • Mniszek pospolity - stosowany na przeziębienia i ból gardła.

      • Krwawnik pospolity - pomaga przy kłopotach żołądkowych, można nim przemywać cerę a liście kłaść na skaleczone miejsca tamując w ten sposób upływ krwi.

      • Dziurawiec - pomaga przy bólach żołądka, wątroby, naparem można płukać gardło.

      • Babka lancetowata - przykłada się ja na opuchlizny, wrzody i na miejsca ukłucia przez owady, naparem można płukać gardło przemywa się również oczy przy zapaleniu spojówek.

      • Stokrotka - pomaga przy problemach z biegunka jak również można napar stosować przy kaszlu, przeziębieniach. Zgniecione, świeże liście pomagają w gojeniu ran i stłuczeń.

4. Prace plastyczne prezentujemy na tablicy w holu, zachęcając do zbierania ziół. Przypominamy wszystkim o tym, że zioła zbieramy w suchy słoneczny dzień i najlepiej z dala od szosy i ruchu ulicznego.

Scenariusz zajęć opracowała:

Krystyna Madera

nauczyciel mianowany

Przedszkola nr 16 w Koszalinie

ul. Szenwalda 9

Przedszkole nr 16 w Koszalinie


