Scenariusz zajęć dydaktycznych
Temat: ,,Owocowe witaminy” - przygotowanie sałatki owocowej.
Cele ogólne:
utrwalenie nazw owoców,
porównywanie liczebności zbiorów i stosowanie określeń więcej, mniej,
rozwijanie motoryki małej poprzez przygotowywanie sałatki owocowej.
Cele szczegółowe:
dziecko:
potrafi wskazać owoce krajowe i egzotyczne,
wyodrębnia zbiory owoców krajowych i egzotycznych,
odczytuje wyraz owoce,
zachowuje zasady higieny podczas przygotowania i spożywania posiłku.
Metody:
podające: pokaz
ekspresyjne: wypowiedzi dzieci
praktyczne: ćwiczenia, zadania praktyczne
Formy:
ze względu na ilość dzieci: : indywidualna, grupowa, zbiorowa
ze względu na dominującą formę aktywności: zabawa, nauka, praca
ze względu na czas i organizacje pracy dydaktycznej: zajęcia dydaktyczne, zabawy dydaktyczne
Pomoce i środki dydaktyczne:
kartonowe figury-symbole owoców, naturalne okazy owoców krajowych i egzotycznych: jabłko, śliwka, gruszka, cytryna, banan, pomarańcz, ananas, kartonik z napisem ,,owoce”, obrazki z połówkami owoców, talerzyki, przybory potrzebne do przygotowania sałatki owocowej.
Przebieg zajęć:
Zabawa ,,Owocowe rytmy”.
Każde z dzieci otrzymuje kilka kartonowych kół i owali symbolizujących owoce (jabłka, gruszki , śliwki), a następnie odwzorowują układ ułożony przez nauczyciela ze świeżych owoców odpowiednimi kołami i owalami.
Segregowanie owoców według podanego kryterium: owoce krajowe i owoce egzotyczne.
Zadaniem dzieci jest podzielenie owoców na te, które można spotkać w naszych sadach i te, które można zobaczyć tylko w sklepie.
Zabawa ,,Dwie połowy”.
Każde dziecko otrzymuje połowę obrazka - owocu. Dzieci tańczą dowolnie przy muzyce, podczas przerwy w muzyce odszukują dziecko, które ma druga połowę takiego samego owocu.
Wprowadzenie wyrazu do czytania globalnego: ,,owoce”.
Rozmowa z dziećmi na temat wartości odżywczych owoców.
Przygotowanie owocowego przyjęcia - podział na grupy.
I grupa - pokrojenie przygotowanych owoców
II grupa - wymieszanie owoców.
III grupa - nakrycie stołu: talerzyki i łyżeczki.
Wspólne spożywanie wykonanej samodzielnie sałatki owocowej.
……………………………………