Konspekt lekcji do wykorzystania
na zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych
Temat: Kształtowanie percepcji wzrokowej i orientacji przestrzennej.
Cel : Usprawnić funkcję analizatora wzrokowego, czyli spostrzegawczość,
analizę, syntezę, kierunkowość i pamięć wzrokową.
Środki dydaktyczne : piłki, woreczki z grochem, plansze ze szlaczkami, zapałki,
klucze, monety, klocek, piłeczka pingpongowa.
Przebieg zajęcia
1. Sprawdzenie rozumienia określeń słownych dotyczących stosunków przestrzennych.
Dzieci śpiewają piosenkę i wykonują ruchy zgodne z poleceniami zawartymi w tekście.
,, Głowa ramiona”
Ach, gimnastyka, dobra sprawa, dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę i w przód i w bok, skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana pięty, kolana pięty.
Głowa, ramiona, kolana pięty, oczy, uszy, usta, nos!
Zabawę można powtórzyć śpiewając coraz szybciej i wykonując szybko czynności. Dzieci bardzo to rozśmiesza i relaksuje.
2. Utrwalenie zróżnicowania prawej i lewej strony ciała.
Uczeń wykonuje zadania na polecenia: Pokaż prawą rękę, lewą rękę,
weź piłkę do prawej ręki, weź piłkę do lewej ręki, połóż woreczek na prawej nodze, połóż woreczek lewą ręką przed lewą nogę, rzuć woreczek prawą ręką do kosza, podrzuć piłkę w górę lewą ręką, prawą ręką.
3. Ćwiczenie kierunku spostrzegania zgodnego z kierunkiem pisania.
Nauczyciel przesuwa klocek od lewej strony do prawej strony.
Dziecko śledzi przedmiot następnie powtarza czynność nauczyciela. Nauczyciel rysuje kropki w różnych odległościach od siebie, dziecko ma połączyć kropki kreską od lewej do prawej.
. .
. .
. .
. .
4. Ćwiczenie kierunku ruchu zgodnego z kierunkiem pisania.
Dzieci otrzymują kartki, na których są narysowane szlaczki oraz kalkę
techniczną. Zadaniem dziecka jest przekalkowanie szlaczków.
5. Różnicowanie słuchowe dźwięków.
Nauczyciel demonstruje dzieciom dźwięki wydawane przez upuszczane przedmioty( upuszcza klucze, monety, piłeczkę pingpongową, klocek). Następnie dzieci odwracają się tyłem i zgadują co wydało usłyszany dźwięk. Można dokładać coraz więcej przedmiotów.
6. Odtwarzanie układów przestrzennych.
Dzieci układają konstrukcję z zapałek według modelu pokazanego przez
nauczyciela.
7. Utrwalenie określeń słownych dotyczących stosunków przestrzennych oraz orientacji w schemacie własnego ciała.
Dzieci śpiewają i interpretują ruchem piosenkę:
O jak przyjemnie i jak wesoło pingwina tańczy się, raz nóżka w lewo, raz nóżka w prawo, do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy”.