Małgorzata Żywicka
KONSPEKT ZAJĘĆ SURDOLOGOPEDYCZNYCH
Dziecko: chłopiec lat: 3,5
Rozpoznanie: niedosłuch odbiorczy, głęboki, prelingwalny
Chłopiec został zaaparatowany w wieku 2,5 lat; opóźniony rozwój mowy, dość dobre rozumienie mowy, chłopiec sprawnie komunikuje się za pomocą gestów i mimiki; praca z chłopcem odbywa się obecnie na etapie wyrazów dźwiękonaśladowczych; niewielkie zaburzenia zachowania - przede wszystkim nadruchliwość i trudności w koncentracji uwagi;
Tematyka zajęć: Spacer z kotkiem Mruczkiem - bogacenie i rozwijanie słownictwa czynnego oraz biernego dotyczącego zwierząt wiejskich.
Cele ćwiczeń:
Wychowanie słuchowe
wdrażanie do reagowania na dźwięk
doskonalenie wrażliwości słuchowej na dźwięki z otoczenia - odgłosy zwierząt
kształcenie pamięci słuchowej
Wychowanie językowe
wzbogacanie słownika czynnego o wyrazy dźwiękonaśladowcze - odgłosy zwierząt
wzbogacanie słownictwa biernego - utrwalanie nazw zwierząt gospodarskich oraz nazw czynności : je, idzie, śpi, woła, pływa
doskonalenie rozumienia wypowiedzi słownych
Ćwiczenia ortofoniczne; oddechowe i artykulacyjne
Metoda pracy: audytywno- werbalna
Forma pracy: indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Poznajemy kotka Mruczka.
Zapoznanie chłopca z pluszowym kotkiem Mruczkiem. Wspólnie oglądamy Mruczka, wskazujemy oczka, nosek, uszka, buzię. Proszę dziecko o wskazanie swojego oczka, buzi, uszka i noska - rozumienie wypowiedzi słownych popartych gestem i bez gestu.
Co kotek robi rano?
Kotek Mruczek, gdy rano się budzi szeroko ziewa. Mruczek myje języczkiem pyszczek, ząbki, próbuje sięgnąć do noska, oblizuje brodę. Kotek głośno woła „miau”, bo chce jeść. Mruczek je wysuwając języczek, a potem Mruczek znowu myje pyszczek. Wspólne z chłopcem naśladowanie kotka - zabawa naśladowcza, ćwiczenia artykulatorów.
Mruczek idzie w odwiedziny.
Mruczek wybiera się z wizytą do wiejskich zwierzątek. (Wykorzystanie pluszowych zwierzątek lub ilustracji). Opowiadanie o tym, jak Mruczek odwiedzał zwierzęta. Najpierw wybrał się do pieska, który szczekał „hau, hau”. Później Kotek odwiedził krówkę. Krówka muczała „mu, mu”. Od krówki Mruczek zawędrował do kurki. Kurka szukała ziarenek i wołała „ko, ko”. Nad stawem spotkał kaczuszki, które kwakały „kwa, kwa”. Wspólne naśladowanie odgłosów - ćwiczenia ortofoniczne.
Pływające kaczuszki
Mruczek się zmęczył. Usiadł nad brzegiem stawu i spogląda na kaczki. Kaczki pływają po stawie (misce z wodą). Dmuchanie na sylwety kaczek wyciętych z papieru i umieszczonych na styropianie - ćwiczenia oddechowe.
Wchodzi kotek po drabinie
Kotek mruczek wspina się po drabinie. Mruczek wspina się po drabinie. Chłopiec szybko lub wolno porusza kotkiem po drabince w zależności od tempa, jakie słyszy. Najpierw prowadzący jest dla dziecka widoczny, potem wybija rytm na instrumencie tak, że chłopiec tego nie widzi - reagowanie na sygnał dźwiękowy.
Na podwórku
Po odwiedzinach u zwierzątek i ćwiczeniach na drabinie Mruczek zwinął się w kłębuszek, patrzy i słucha, kto chodzi po podwórku. Za pomocą odtwarzanych z magnetofonu dźwięków dziecko odgaduje, kto przechodził przez podwórko. Gdy usłyszy i rozpozna dźwięk wskazuje, nazywa i naśladuje odpowiednie zwierzątko.
Zadanie domowe
Wspólne z rodzicami przygotowanie książeczki-albumu przedstawiającego zwierzęta wiejskie.