Dzień przyjaźni, scenariusze


TEMAT: DZIEŃ PRZYJAŹNI

Cele:

- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się

współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie

dorosłych; (Obszar 1 pkt.2 nowa podstawa programowa) - integracja dzieci z grup: II i VI (młodsze i starsze) - tworzenie więzi przyjacielskiej z kolegami

- rozwój inteligencji wielorakich za szczególnym uwzględnieniem inteligencji muzycznej (wyzwalanie twórczej ekspresji ruchowo - muzycznej) - śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu; (Obszar 8 pkt.1 nowa podstawa programowa)

- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy

- kształtowanie umiejętności współpracy w zespole

Prowadzące: Olga Gryczyńska, Beata Majewska

Grupa wiekowa: dzieci 3 l i 5 l

Środki dydaktyczne: papierowe serduszko, kostka z różnymi minami, płyta CD, chusta animacyjna, naklejki.

Przebieg zajęcia:

1. Zaproszenie do Sali przybyłych gości - dzieci z grupy VI przy wejściu otrzymują naklejki serduszka i przyklejają je sobie na sercu (dzieci z grupy II wcześniej otrzymały naklejki)

2. Zaproszenie wszystkich dzieci do KRAINY PRZYJAŹNI: mają tam wstęp tylko ci, którzy posiadają czerwone serduszko. Dzieci przechodzą przez drzwi - domek - z naklejonym na wejściu sercem.

3. Utworzenie przez dzieci łańcucha przyjaźni i symboliczne przekazanie z rąk do rąk serduszka - symbolu przyjaźni, miłości i dobroci.

4. Przedszkolaki stają w kole i witają się ze sobą:

N: witamy się słowami

D: dzień dobry

N: witamy się gestami

D: machajmy

N: witamy się mimiką twarzy

D: uśmiechy.

5. Wypowiedzi dzieci na temat przyjaźni.

- Co to znaczy słowo "przyjaźń"?

- Jak poznać prawdziwego przyjaciela?

- Jakie jest znaczenie przyjaźni w życiu człowieka?

6. Zabawa z kostką.

Dzieci pokazują taką minę jaka wypadnie na kostce, jeśli ścianka kostki jest pusta - dzieci pokazują różne dowolne miny.

9. Dzieci siadają na dywanie w parach, twarzami do siebie (1 osoba z grupy II i 1 osoba z grupy VI, nauczycielki grup też tworzą parę) - zabawa rytmiczna na rozgrzanie się - uczestnicy rytmicznie powtarzają słowa i gesty:

Ta ram tam tam (3 x rękoma w uda)

O gili gili gili (łaskotanie partnera po obu stronach)

O jej! O jej! O jej! (3 x klaśnięcie nad głową)

Zabawę powtarzamy kilka razy.

8. Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej i muzyki:

- "Muzyczna chusta" - wszyscy trzymają chustę prawymi rękami, maszerują po kole w rytm muzyki. Na zmianę muzyki dzieci z grupy VI trzymają chustę w górze a dzieci z grupy II tańczą pod chustą. Potem następuje zmiana grup. Zabawa powtarza się kilka razy.

- "Bilard" - wszyscy wachlują chustą na której jest piłka, tak aby wpadła do otworu na środku chusty.

- "Kolorowe przedmioty" - na chuście leży kolorowa piłka (na zmianę czerwona, zielona, niebieska, żółta). Zadaniem uczestników jest umieszczenie jej na tym samym kolorze na chuście

- "Muzyczna chusta" - wszyscy wachlują chustą, gdy muzyka zwalnia dzieci z grupy II wchodzą pod chustę tańczą coraz wolniej, kładą się na podłodze a dzieci z grupy VI przykrywają je chustą. Budzimy dzieci gdy muzyka cichnie. Następnie następuje zamiana ról.

5. Zabawa rytmiczna: wszystkie dzieci wypowiadają słowa: "hu, hu, ha, hu, hu, ha, nasza zima nie jest zła" cicho, głośno albo umiarkowanie - w zależności od położenia ręki nauczycielki (u góry, na dole, przed sobą)

10. Relaksacja z recytacją wiersza Z. Makowskiej "Świeci gwiazdka"-

Dzieci siadają na dywanie parami i masują plecy kolegi, na zmianę:

świeci gwiazdka do boków - rozcieranie palcami pleców od środka promieniście

gwiazdek sto-stukanie opuszkami palców po całych plecach

skaczą dzieci-dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy

hop, hop,hop

tu choinka-palcami rysują choinkę od góry do dołu

a tu uśmiechnięta minka-zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego boku

w białym śniegu-dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach

suną sanki, a w tych sankach-energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół

dwa bałwanki-wszystkie palce złączone w "dzióbek" wystukują koła

11. ZAKOŃCZENIE - wspólnie wręczenie upominków: dzieci - dzieciom (własnoręcznie wykonanych dla przyjaciela z innej grupy podczas zajęć indywidualnych we wcześniejszych dniach). Podziękowanie za wspólną zabawę.


