Scenariusz zajęć dydaktycznych realizowanych
w klasie II gimnazjum w SOSW nr 1 w Gdyni
Czas i miejsce zajęć: 08.02.2013r., sala lekcyjna Gimnazjum nr 27 w Gdyni.
Czas trwania zajęć - 1 jednostka lekcyjna (45minut)
Temat: Zmysły człowieka - utrwalenie wiadomości.
Osoba prowadząca: mgr Sylwia Romanowska
Cel główne:
Cele edukacyjne wynikają z treści ujętych w Podstawie programowej kształcenia ogólnego dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych i gimnazjach (Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012 załącznik nr 3). Cele edukacyjne realizowane podczas zajęć zawarte są w następujących treściach Podstawy:
Rozwijanie percepcji wzrokowej i spostrzegania:
podczas obserwacji rzeczywistości i na obrazkach;
przez manipulowanie przedmiotami i porządkowanie przedmiotów;
przez wyszukiwanie różnic i podobieństw oraz zauważanie zmian
w otoczeniu.
Doskonalenie słownictwa ucznia i umiejętności formułowania wypowiedzi.
Doskonalenie wymowy.
Rozwijanie percepcji słuchowej przez ćwiczenia wrażliwości słuchowej;
Ćwiczenia pamięci, w szczególności dotykowej, ruchowej i słownej.
Cel główny zajęć:
Utrwalenie wiadomości na temat narządów i zmysłów człowieka
Cele operacyjne:
uczeń wie, jakie wyróżnia się zmysły u człowieka;
uczeń zna nazwy narządów zmysłów.
uczeń potrafi wskazać swoje części ciała będące narządami zmysłów;
uczeń potrafi odbierać bodźce słuchowe, wzrokowe, czuciowe, smakowe
i węchowe oraz rozróżniać je;
uczeń potrafi dobierać etykiety do ilustracji wskazujących narządy zmysłu;
uczeń potrafi opisać doznane uczucia dotyczące smaku, węchu, dotyku.
Metody:
werbalna: rozmowa, pogadanka, opis;
poglądowa: obserwacja, pokaz, prezentacja;
praktycznego działania: zadania wykonane podczas zajęć;
waloryzacyjna: ćwiczenia oddziałujące na zmysł wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku.
Formy:
praca zbiorowa jednolita;
praca zbiorowa zróżnicowana;
praca indywidualna
Środki i pomoce dydaktyczne:
prezentacja w Power Point, rzutnik, komputer;
kontur postaci ludzkiej z brystolu, ilustracje prezentujące narządy zmysłu, etykiety z nazwami zmysłów;
przedmioty o różnych fakturach: szczoteczka do rąk, pluszowa zabawka, kartka papieru, worek na schowanie przedmiotów
soki: jabłkowy, pomarańczowy, marchewkowy, kubki jednorazowe;
słoiczki z nasączonymi aromatem (perfum, cebuli i mięty) watkami.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu - prezentacja w Power Point ukazująca omawiane
i utrwalane pojęcia związane z narządami zmysłów.
Ułożenie na tablicy konturu postaci ludzkiej z zaznaczonymi narządami zmysłów
i dobranie przez uczniów etykiet z nazwami zmysłów, np. oko - wzrok, ucho - słuch, usta - smak, nos - węch, dłoń - dotyk.
Ćwiczenia stymulujące zmysły i percepcje: wzrokową, słuchową i ruchową.
wzrok: rozpoznawanie i nazywanie konturu przedmiotów: słoń, jabłko, para ludzi;
słuch: rozpoznawanie i nazywanie rodzajów dźwięku;
dotyk: dotykanie dłoni przedmiotami o różnych fakturach, rozpoznawanie przedmiotów, nazwanie ich;
smak: rozpoznawanie smaków soków;
węch: rozpoznawanie zapachu substancji, znajdujących się w słoiczkach. Nazwanie i wskazanie przedmiotu odpowiadającemu zapachowi: perfumy, cebula, mięta.
Podsumowanie tematu:
nazwanie narządów zmysłu i zmysłów człowieka oraz funkcji, których spełniają;
ocena pracy uczniów;
podziękowanie za zajęcia.
str. 2 z 3