07.Stowarzyszenia i fundacje, 12.PRACA W SZKOLE, ZSG NR 4 2008-2009, PG NR 5


Marek Biesiada 27.10.08-04.11.08

Konspekt lekcji WOS

w klasie III B I III C (PG 1) i III D (PG 5)

Temat: Stowarzyszenia i fundacje.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Stowarzyszenia i fundacje.

    1. Stowarzyszenia

    • Co to jest stowarzyszenie?

    • Dlaczego obywatele zakładają stowarzyszenia?

    • Jakie mamy rodzaje stowarzyszeń?

    2. Fundacje

    • Co to są fundacje?

    • Jakie są najsłynniejsze fundacje na świecie?

    3. Organizacje pozarządowe

    • Co to jest organizacja pozarządowa?

    4. Wpływ obywateli na życie publiczne

    • W jaki sposób każdy obywatel może mieć wpływ na życie publiczne?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 19.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Stowarzyszenia

    • są to dobrowolne i samorządne zrzeszenia ludzi w celu prowadzenia działalności społecznej, niezarobkowej

    • stowarzyszenia mogą być: kulturalne (Polskie Stowarzyszenie Filmu Naukowego), gospodarcze (Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych), charytatywne (Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym), turystyczne, sportowe i inne.

    • Stowarzyszenia samodzielnie ustalają swoje cele i program działania, zgodnie z zainteresowaniami członków

    • Ich działalność określa ustawa o stowarzyszeniach (z 7 kwietnia 1989 roku).

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 20. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Fundacje

    • także są formą aktywności społecznej obywateli. Są on tworzone w celu realizacji zadań o charakterze publicznym, np. fundacje naukowe, oświatowe, socjalne.

    • Cele fundacji określane są na akcie założycielskim przez fundatora, który przeznacza na ten cel odpowiednie fundusze (majątek).

    • Fundacje w Polsce zajmują się głownie gromadzeniem środków pieniężnych na określone z góry cele, np. Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 20. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Organizacje pozarządowe

    • tworzą je obywatele z własnej woli i potrzeby, są niezależne od władz rządowych. Ich istnienie umożliwiają obywatelom wypowiadanie się w sprawach publicznych. W miarę potrzeby wywierają nacisk na różne instytucje, stosując odpowiednie środki dla skutecznego rozwiązywania problemów i załatwiania sporów.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 20-21. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Wpływ obywateli na życie publiczne

    • udział w wyborach głosując na kandydatów,

    • korzystania z prawa składania petycji i skarg, które może składać każda osoba pełnoletnia do wszystkich organów władzy publicznej oraz organizacji społecznej.

    • Petycja - to pismo zawierające jakąś prośbę, kierowane do władz czy osób na wyższym stanowisku (np. w sprawie likwidacji szkoły przez gminę w danej miejscowości). Petycja składa się, przedstawia. Ma ona większą szansę pozytywnego załatwienia sprawy wówczas, gdy zawarte w niej argumenty będą sformułowane jasno i przekonująco

    • Skarga - to skarżenie się, oskarżanie kogoś o coś (np. skarga klientów na złą jakość towaru). Ze skargą idzie się do kogoś, składa się pismo w określonej sprawie, odwołuje się do organów władzy samorządowej, państwowej, sądowniczej, organów kontroli i organów ochrony prawnej.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


