Marek Biesiada 29.10.08
Konspekt lekcji WOS
w klasie I D
Temat: Rodzina (SZ)
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
Wyjaśnić, dlaczego rodzina jest podstawową grupą społeczną.
Określić funkcje rodziny w społeczeństwie.
Opisać relacje między członkami rodziny.
Wyjaśnić termin: „adopcja” (przysposobienie) oraz wskazać inne formy tworzenia rodziny, np. rodzina zastępcza, rodzinny dom dziecka.
Wyjaśnić na czym polegają główne funkcje (prokreacyjna, opiekuńczo-wychowawcza i socjalizacyjna) rodziny.
Wymienić różne modele rodzin i różne funkcje członków rodziny.
Wskazać normy niepisane, które mogą obowiązywać w rodzinie ( kary, nagrody, kultywowanie tradycji)
Wskazać w jaki sposób państwo sprawuje kontrolę nad rodziną i czym jest „Kodeks rodzinny”.
Rozróżnić pojęcia: „sierota społeczna”
Metody:
Praca z podręcznikeim
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Rodzina
1. Rodzina
2. Funkcje rodziny
3. Funkcja prokreacyjna
4. Funkcja opiekuńczo-wychowawcza
5. Funkcja socjalizacyjna
6. Funkcje członków rodziny
7. Normy życia rodzinnego
8. Rodziny polskie
9. Dom dziecka
10. Rodzina zastępcza
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 29. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Rodzina jest naturalną grupą społeczną każdego człowieka. Dlatego nazywany jest też podstawową grupą społeczną. Składa się z rodziców i dzieci, także adoptowanych. Członkowie rodziny mają określone role: żony, męża; matki, ojca; córki, syna; siostry, brata itd. Rodzina jest grupą społeczną, której członków łączą więzi osobiste oparte na uczuciach. Wyróżnia się trojaki układ więzi:
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 29. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Funkcje rodziny
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 30. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Funkcja prokreacyjna
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 30-31. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Funkcja opiekuńczo-wychowawcza
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 31. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 5. Funkcja socjalizacyjna
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 32. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 6. Funkcje członków rodziny
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 32-33. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 7. Normy życia rodzinnego (s. 32) Przestrzeganie norm jest niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania rodziny. W Polsce sprawy rodziny (małżeństwa, praw i obowiązków członków rodziny) reguluje kodeks rodziny i opiekuńczy. Na funkcjonowanie rodziny mają wpływ także zwyczaje, tradycje, normy moralne i religijne.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 33. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 8. Rodziny polskie
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 33. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 9. Dom dziecka
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 33. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 10. Rodzina zastępcza |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 1 i 2/32 oraz 1 i 2/34 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1