![]() | Pobierz cały dokument scenariusze.lekcji.testy.sprawdziany.doc Rozmiar 614 KB |
SCENARIUSZE LEKCJI
CZŁOWIEK WALCZĄCY O WOLNOŚĆ I PRAWA
( czasy wojen napoleońskich, rewolucji i walk narodowowyzwoleńczych - XIX w. )
historia kl. II gimnazjum
SPIS TREŚCI:
Europa w blasku Napoleona.
„Jeszcze Polska nie umarła” - Polacy pod gwiazdą Napoleona.
Na obradach kongresu wiedeńskiego.
W Królestwie Polskim w latach 1815 - 1830.
Powstanie straconych szans 1830-31.
Emigranci i spiskowcy.
Gdy zadrżały trony - Wiosna Ludów.
„Za wolność Waszą i naszą” - Polacy w Wiośnie Ludów.
Czarna sukienka i powstańcza dwururka. Powstanie styczniowe.
Walka Polaków o odzyskanie niepodległości i jej skutki - lekcja powtórzeniowa.
1. Temat: Europa w blasku Napoleona.
Treści programowe:
zwycięska kampania we Włoszech
wyprawa do Egiptu
kariera polityczna i osiągnięcia wojskowe Napoleona
upadek cesarza
Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń:
# pamięta:
- daty wydarzeń: 1804 r., 1805 r., 1807 r., 1809 r., 1812 r., 1813 r., 1815r.
postać: Napoleon Bonaparte
miejsca 3 najważniejszych bitew stoczonych przez Napoleona
# rozumie:
- znaczenie pojęć: Dyrektoriat, rojalista, konsul, cesarz, blokada kontynentalna, koalicja
- przyczyny klęski Napoleona w wojnie z Rosją
# potrafi:
zaznaczyć na taśmie czasu daty najważniejszych bitew stoczonych przez Napoleona oraz koronacji na cesarza
opowiedzieć o karierze politycznej Napoleona
wskazać na mapie państwa walczące z Francją, miejsca stoczonych bitew oraz wyspy: Elbę i Św. Heleny
efektywnie współdziałać w zespole
Czas: 90 min.
Metody: rozmowa nauczająca, pokaz, drzewo decyzyjne, praca z podręcznikiem, praca z mapą, praca z tekstem źródłowym, ćwiczenia na taśmie czasu, praca w grupach.
Środki dydaktyczne: podręcznik, mapa ścienna - Europa w latach 1789 - 1814 -, teksty źródłowe - Kodeks Napoleona, atlasy historyczne, taśma czasu, ilustracje, diagram drzewa decyzyjnego.
Tok lekcji:
Wprowadzenie
Zapoznajemy uczniów z tematem, celami lekcji. Uczniowie przypominają wydarzenia po rewolucji w 1789 r. (5 min.) W oparciu o mapę wymieniają sąsiadów Francji. Korzystając z przygotowanych przez siebie materiałów wspólnie omawiają życiorys (pierwszą fazę) Napoleona Bonaparte. Wskazują miejsca na mapie. (10 min.)
Rozwinięcie
![]() | Pobierz cały dokument scenariusze.lekcji.testy.sprawdziany.doc rozmiar 614 KB |