SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE 1, scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: W marcu jak w garncu

Temat dnia: Sprawdzamy, czy zima odchodzi

Zapis w dzienniku: Ocena zachowania bohaterów opowiadania „Zwycięstwo Agaty”. Mapa skojarzeń - Skąd wiemy, że zima odchodzi? Wypowiedzi dzieci na temat zbliżającej się wiosny. Czytanie listów od Wiosny i wspólne wykonanie plakatu „Wkrótce wiosna”. Robimy wiosenne zakupy - obliczenia pieniężne w zakresie 20. Układanie zdań z rozsypanki sylabowej - zaproszenie na wiosenny spacer. Spacer po najbliższej okolicy - szukanie zapachów i kolorów nadchodzącej wiosny. Praca plastyczna techniką collage.

Cel ogólny: Zachęcenie do wnikliwszych obserwacji przyrody. Doskonalenie umiejętności dokonywania obliczeń pieniężnych, dodawania i odejmowania liczb w zakresie 20

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Sprawdzenie zadania domowego.

  1. (na dywanie) Powitanie w kręgu zabawą "Witam tych, którzy”.

    1. mają dobry humor;

    2. lubią słodycze;

    3. lubią się bawić.

  1. (na dywanie) Mapa skojarzeń. Nauczyciel kładzie na podłodze arkusz papieru, na którym jest napisane „Skąd wiemy, że zima odchodzi?”, a dzieciom rozdaje małe karteczki. Zadaniem dzieci jest napisanie jakie są pierwsze zwiastuny wiosny.

  1. (na dywanie) Odczytanie wszystkich karteczek i przyklejenie na szarym papierze.

  1. Wypełnienie kart pracy s. 67, ćw. 1, 2.

  1. Słuchanie opowiadania z podręcznika „Zwycięstwo Agaty”. Uczniowie śledzą tekst opowiadania.

  1. Odczytanie zaszyfrowanego listu od Agaty.

  1. Przepisanie listu Agaty do zeszytu.

  1. Rozmowa na temat opowiadania:

    1. Co przytrafiło się Agacie?

    2. A jaki pomysł jeszcze wymyśliła?

    3. Kto z was skorzystałby z zaproszenia i nowego pomysłu Agaty? (dzieci podnoszą rękę)

    4. Dlaczego skorzystalibyście z zaproszenia Agaty?

  1. Wyjście na dwór na teren szkoły i szukanie pierwszych oznak wiosny.

  1. Rozmowa na temat zaobserwowanych zmian.

  1. Nauczyciel wiesza na tablicy plakat prezentujący obraz drzewa bez liści. Nauczyciel zaprasza dzieci do poszukania wiadomości od Wiosny. Mówi, że w klasie są ukryte listy do dzieci. Zadaniem dzieci jest odszukanie ich. Listy są napisane na wyciętych z papieru liściach, jednak nauczyciel nie informuje dzieci w jakiej postaci są te listy.

  1. Czytanie listów od Wiosny i przyczepienie ich do powieszonego arkusza.

  1. Rozmowa z dziećmi na temat „Jak przygotowujemy się do wiosny?” (sadzimy i siejemy rośliny, kupujemy i wyjmujemy ze schowków wiosenne ubrania, itp.)

  1. (na dywanie) Liczenie na pieniążkach w zakresie 20. Nauczyciel podaje treści zadań, a dzieci przedstawiają sytuacje na pieniążkach.

    1. Mama kupiła jabłka za 10 zł, banany za 4 złote, pomarańcze za 3 zł i gruszki za 2 zł. Ile razem zapłaciła mama?

    2. Karolina kupiła sobie zeszyt za 3 złote, a Karol kupił książkę za 13 zł. Ile razem zapłacili za zakupy?

    3. Agata kupiła sobie słodycze. Zapłaciła z a cukierki 6 zł, a za czekolady 8 zł. Ile zapłaciła za wszystkie zakupy?

  1. Indywidualne wypełnianie kart pracy s. 68, ćw. 1, 2. Wspólne sprawdzenie obliczeń.

  1. Wspólne rozwiązanie zadania na tablicy. Nauczyciel wiesza na tablicy sylwetkę człowieka i elementy ubioru. Każdy element ubioru jest wyceniony. Zadaniem, dzieci jest „ubranie” lalki w taki sposób, aby cały ubiór kosztował dokładnie 20 zł.

  1. Zabawa matematyczna. Pomagamy ptakom wrócić do swoich domków. (karta pracy przygotowana przez nauczyciela)

  1. Podział dzieci na grupy ze względu na cyfry.

  1. Wykonanie w grupach obrazka techniką collage pt. „Odejście zimy”. Nauczyciel ma wcześniej przygotowane przybory (materiały, wstążki, gazety, itp.). Punkt ten jest realizowany jeżeli starczy na to czasu.

  1. Wykonanie wystawy prac.

  1. Samoocena pracy uczniów.

Weź w kółko te jaskółki, które oceniają twoją pracę na dzisiejszych zajęciach.

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

Byłem bardzo aktywny.

Pracowałem przeciętnie

Byłem mało aktywny.


