Scenariusz zajęcia z edukacji ekologicznej
1 Kwiecień 2008
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat: ,,Święto Ziemi- chrońmy las"
Cele ogólne:
uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka
kształtowanie postawy obrońcy środowiska przyrodniczego
rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
kształtowanie postaw proekologicznych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
powinno rozwiązać zagadkę, wypowiadać się, streścić treść opowiadania
powinno wypowiadać się na temat ilustracji, segregować je
rozumie, jak szkodliwe może być działanie człowieka
wie, w jaki sposób należy dbać o przyrodę
umie wyrazić własne uczucia i pragnienia w pracy plastycznej
chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
słowna- rozmowa, objaśnienia, żywe słowo
czynna- samodzielne doświadczenia i przeżycia dzieci
oglądowa- obserwacja, pokaz
Formy: praca indywidualna i grupowa
Pomoce: opowiadanie I. Rup ,,Przygoda zajączka Kacperka", historyjka obrazkowa, opaski do zabawy ruchowej (zające), list do p. Ziemi, ilustracje, tusz, zagruntowane farbą plakatową kartoniki, płyta CD z nagraniem ,,Preludium deszczowe" F. Chopina, worki na śmieci
Przebieg:
1. Rozwiązanie zagadki:
Bywa sosnowy, brzozowy bywa,
Jest stary, albo młody.
A na wakacjach chętnie w nim
Poziomki i jagody zrywasz.
2. ,,Przygoda zajączka Kacperka"- słuchanie opowiadania I. Rup
dzieci słuchają opowiadania, nauczycielka odsłania w trakcie historyjkę obrazkową
rozmowa na temat opowiadania
wypowiedzi dzieci: Co nam daje las?
3. ,,W lesie"- zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa
Dzieci są podzielone na dwie grupy: drzewa i zające. Zające bawią się przy muzyce między drzewami. Ruch dyktuje muzyka. Na pauzę, każdy zając siada pod drzewem. Należy pamiętać o zmianie ról.
4. ,,List od Pani Ziemi"- wysłuchanie listu do dzieci
DROGIE DZIECI!
Bardzo się cieszę z naszego spotkania, czekałam na Was. Spójrzcie wokół. Witam Was w pięknym lesie, wśród budzących się do życia drzew, świergotu ptaków. Las to oaza ciszy i spokoju, zielone płuca naszego miasta. Dbajcie o niego i szerzcie ideę wśród ludzi.
Chciałabym, abyście mi coś przyrzekli:
że nie będziecie śmiecić w lesie;
że nie będziecie zrywać roślin i płoszyć zwierząt;
że nie będziecie palić ognisk w lesie;
że będziecie chronić przyrodę!
Dziękuję Wam kochani za te obietnice i życzę Wam wspaniałej zabawy w naszym pięknym lesie.
ZIEMIA
rozmowa na temat listu
5. Segregowanie ilustracji przedstawiających dobre i złe zachowania w lesie
ustalenie zasad poprawnego zachowania się w lesie
6. ,,Głosy lasu"- ćwiczenia artykulacyjne w formie zabawy ruchowej
Spacerując po lesie (sali) dzieci usiłują słuchać głosów lasu. Panuje cisza. Na hasło nauczycielki ,,Co słychać w lesie?" dzieci zatrzymują się. Nauczycielka wskazuje jeden z obrazków, np. dzięcioła. Dzieci pukają palcami w podłogę, jednocześnie mówiąc stuk-puk, potem znów spacerują. Po usłyszeniu hasła zatrzymują się i oglądają kolejny obrazek, np. kukułki. Wołają ku-ku. Naśladuja potem strumyk: plusk-plusk..., sowę...puchu-puchu, skakanie zająca: kic, kic, kic. Na zakończenie- zabawa w echo. Nauczycielka woła: hop, hop, hop, a dzieci przysłaniając dłońmi usta odpowiadają.
7. ,,Drzewko" lub ,,W lesie"- rysowanie tuszem na zagruntowanych farbą plakatową kartonikach papieru
8. ,,Preludium deszczowe"- słuchanie utworu F. Chopina
wypowiedzi na temat własnych wyobrażeń dzieci
odtwarzanie dowolnym ruchem muzyki, wdrażanie do właściwego odbioru słuchanej muzyki
9. Zapowiedź sprzątania najbliższego otoczenia
wyjście do ogrodu przedszkolnego
dzieci zbierają śmieci i segregują je do wyznaczonych worków
wypowiedzi dzieci na temat wykonywanej pracy
10. ,,Zostajemy przyjaciółmi przyrody"
dzieci otrzymują Zieloną Kartę Ekologa- kodeks, którego zobowiązują się przestrzegać
11. ,,Prezent od Ziemi"
na koniec zajęć dzieci otrzymują jabłka- dary zdrowej i zadowolonej Ziemi
Przykładowe zajęcie dla dzieci sześcioletnich z zakresu edukacji przyrodniczo- ekologicznej:
Temat: Ziemia mój dom.
Cele ogólne:
· Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać
środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.
· Uświadomienie dzieciom jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma czyste środowisko.
Cele operacyjne:
· Dziecko rozumie jaki wpływ na nasze zdrowie ma środowisko.
· Dziecko wie, jak szkodliwa dla środowiska może być działalność człowieka.
· Dziecko zna sposoby walki z zanieczyszczeniami środowiska.
· Dziecko potrafi wyróżnić z całości pozytywne i negatywne wpływy środowiska na nasze zdrowie.
· Dziecko potrafi posługiwać się stosunkami przestrzennymi.
Metody:
· Opowiadanie, rozmowy, wyjaśnienia.
· Zadań stawianych dziecku.
· Kierowanie własną działalnością dziecka.
Środki dydaktyczne:
Mapa świata, seria obrazków ilustrujących opowiadanie „Nasza matka- Ziemia”, płyta z muzyką A. Vivaldi- „Cztery pory roku”, duże kartony w kształcie koła, materiały plastyczne( pędzle, farby, papier kolorowy, klej. nożyczki, kuleczki z bibuły, piórka itd.).
1. Zabawa na powitanie.
Dzieci stoją w kole. Nauczyciel wita dzieci: Witam tych, którzy mają
dziś dobry humor, którzy lubią słońce, nie lubią deszczu, lubią
porządek itp. Dzieci które stwierdzają, że nauczyciel ich wita machają
ręką.
2. Nauczyciel opowiada dzieciom o naszej planecie ( w tle mapa świata, którą dzieci poznały wcześniej , nauczyciel wykorzystuje do opowiadania serię obrazków):” Ziemia zawsze była naszym domem. Kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierając jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”. Następnie nauczyciel prosi dzieci, by przez chwilę w ciszy i skupieniu zastanowiły się nad tym, czego życzyłyby Ziemi i rozesłały te życzenia w myślach dookoła. Po chwili prosi dzieci, aby powiedziały pozostałym , jakie to były życzenia. Zachęca też dzieci, aby zastanowiły się jakie prezenty można zrobić Ziemi.
3. Zabawa przy muzyce. Dzieci poruszają się po sali w rytm słyszanej melodii, gdy muzyka cichnie naśladują swoim ciałem wybrane przez nauczyciela postaci zwierząt i roślin.
4. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Jaki świat chciałbyś zastać, gdybyś zjawił się na nim za sto lat?” Następnie przedstawia dzieciom propozycję, aby podzieliły się na dwa zespoły. Każdy zespół ma do dyspozycji duży karton w kształcie koła oraz przybory plastyczne. Zachęcamy dzieci, aby uzgodniły wspólną wersję, zanim przystąpią do pracy a następnie stworzyły na kartonach swój wymarzony świat.
5. Omówienie, a następnie wyeksponowanie wykonanych prac na wystawie.
Temat kompleksowy: Jesień w lesie
|
"Jak dbamy o czystość naszej planety?" - scenariusz zajęcia koleżeńskiego z zakresu wychowania ekologicznego
Grupa wiekowa: 6 - latki
Forma zajęcia: praca z całą grupą, praca w zespołach
Rodzaje aktywności: plastyczno - konstrukcyjna, werbalna, ruchowa, muzyczna
Metody: czynna, słowna, samodzielnych doświadczeń, drama, pedagogika zabawy, elementy I. Majchrzak, wizualizacja, metoda problemowa, metoda aktywna: mapa mentalna
Cele główne:
-kształtowanie właściwych nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego,
-zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo zagrażające środowisku ze strony człowieka,
-poznanie możliwości walki z zanieczyszczaniem środowiska.
Cele szczegółowe:
-uporządkują wiedzę dotyczącą ochrony środowiska,
-rozwiążą zagadki o treści ekologicznej,
-wykonają doświadczenie; wywnioskują o szkodliwości rozkładających się śmieci,
-utrwalą pojęcie: recykling,
-wykonają masę papierową z gazet,
-wykorzystają do zabawy odpady.
Środki dydaktyczne: odpady szklane, papierowe i plastikowe, kartony, napisy: szkło, papier, plastik; mapa mentalne: Choroby Ziemi, Jak czuje się chora Ziemia, globusy, mapa z układem słonecznym, ręczniki jednorazowe, rebusy: śmieci, recykling, pisaki, spryskiwacze, napisy globalne: nazwy planet, nazwy stanowisk, planety; instrumenty perkusyjne
Przebieg:
1. Powitanie gości: dzieci wchodzą do sali, zatrzymują się przed gośćmi i kłaniając się mówią:
My jesteśmy starszakami i Wam pięknie się kłaniamy!
( dzieci pokazują na siebie, a następnie kłaniają się nisko)
Teraz ręką pomachamy i się wszyscy przywitamy!
(dzieci machają ręką i mówią: dzień dobry).
2. „Co to jest?” - zagadka słowna: Co to jest, moi drodzy?
Wirują wokół słońca -
I krążą tak bez końca! (planety)
-Jak nazywa się droga, po której krążą planety?
-Wokół czego krążą?
W nagrodę za rozwiązanie nauczycielka odwraca mapę z układem słonecznym, po czym zadaje dzieciom pytanie:
-Jakie znacie nazwy planet? (dzieci wymieniają
-Jak nazywa się planeta, na której my mieszkamy? (dzieci wybierają nazwę: Ziemia, spośród innych rozłożonych nazw na dywanie)
3. „Globus modelem Ziemi” - rozmowa na podstawie rekwizytu połączona z wizualizacją: nauczycielka zadaje pytanie: (nauczycielka rozdaje globusy)
-Kto wie, czym jest globus?
-Czego jest na Ziemi najwięcej? (wody)
-Co jest na drugim miejscu? (lądy)
-Co znajduje się na lądach? (różne środowiska)
Wizualizacja: n. mówi: proszę dotknąć globusa, zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że wszystkie wody na Ziemi są tak bardzo zanieczyszczone, że mają kolor czarny, są smętne, szare, bure i brzydko pachną, natomiast na lądach jest tyle śmieci, że w ogóle nie widać pięknych pól i lasów, ślicznych ogrodów i parków, widać tylko wysypiska śmieci, całe ich góry, a nad tymi wysypiskami unosi się brudne i ciężkie powietrze. Powietrze jest tak brudne, że prawie nic nie widać. Ziemia jest chora.
4. „Chora planeta” - zabaw dramowa, N. chwilę odczekuje, następnie zadaje pytanie, a dzieci wczuwają się w rolę chorej zaśmieconej i zadymionej planety. Odpowiadają jak się czuje, czy jest jej smutno .... .
-Jak myślicie, co mogła czuć Ziemia będąc zaśmieconą i zadymioną planetą?
-Co mogło jej dolegać? (n. odwołuje się do mapy mentalnej wykonanej z dziećmi na wcześniejszych zajęciach)
-Kto chce pokazać, jak się ona czuła? (jedno dziecko pokazuje, inni naśladują samopoczucie)
-Co było powodem tego, że Ziemia czuła się źle?
-Czy kochacie swoją planetę? (dzieci pokazują uczucia wykorzystując globus)
5. „Zagadkowy karton” - zagadka obrazkowa (rebus). N. stawia przed dziećmi karton oklejony ponumerowanymi obrazkami od 1 do 6, na kartonie koperta z napisem: odklej obrazki i ułóż w kolejności od 1 do 6, a dowiesz się , co jest w kartonie! ( na odwrocie są pierwsze litery obrazków). Rozwiązaniem są: śmieci.
6. „Wysypisko śmieci” - zabawa badawcza; dz. otrzymują ręcznik jednorazowy, na którym pisakiem rysują schemat domu i znak umowny wysypiska śmieci (duża kropka), następnie pryskają je wodą ze spryskiwacza. Kropka się rozlewa.
Wniosek z doświadczenia: śmieci się rozkładają, co źle wpływa na środowisko; w zależności od tego , co jest śmieciem, rozkładanie trwa różnie czasowo.
Przed doświadczeniem n. zadaje pytania:
-Gdzie ludzie wysypują śmieci?
-Dokąd te śmieci są wywożone?
Po doświadczeniu dzieci odpowiadają na pytania:
-Jak myślicie, czy Ziemia potrzebuje pomocy?
-Co możemy zrobić? (segregacja)
7. „Na ratunek Ziemi” - zabawa ruchowa z elementem marszu, pedagogika zabawy; dz. maszerują energicznie trzymają w ręku gazetowe rurki, na przerwą w muzyce walczą ze śmieciami.
8. „Segregujemy śmieci?” - dz. klasyfikują śmieci do pojemników z napisami: szkło, plastik, papier; n. zadaje pytanie:
-Dlaczego ważne jest, żeby segregować śmieci?
-Co jeszcze możemy zrobić z tymi śmieciami?
9. „Co to jest recykling?” - loteryjka literowo - cyfrowa; dz. losują karty i układają w ponumerowanej kolejności; odczytują napis: recykling; wyjaśniają pojęcie.
10. „Masa papierowa” - działalność wszystkich dzieci; n., wspólnie z dziećmi odczytuje przepis na masę, proponując pracę w przetwórni papieru:
-podrzeć gazety na drobne kawałki
-zalać gazety gorącą wodą
-pozostawić wszystko na 24 godziny
-po 24 godzinach odcisnąć wodę
-dodać klej do tapet
-wyrobić masę
Dzieci wykonują masę papierową wg wskazówek.
11. „Przedszkolna Fabryka Zabawek” - działalność dzieci; n. proponuje dzieciom pracę w fabryce zabawek, zaznaczając, że wykonują tylko po jednej zabawce. Dzieci wybierają sobie miejsce „pracy” przy stanowiskach:
-„Kwiatki” - gazetowa rurka + tektura
-„Drzewa” - rolka + gazety
-„Domy” - karton po proszku + tektur
-„Zwierzęta” - rolka + rurki po napojach
-„Ludzie” - plastikowa butelka + 2 szpulki po niciach + opakowanie po danonkach
-„Mosty” - 2 duże pojemniki po jogurtach + gruby karton
12. „Pomyśl i odpowiedz!” - rozwiązanie problemu; n. zadaje pytania problemowe:
-Jak myślicie, czy przedszkole możemy nazwać miejscem recyklingu i dlaczego?
-Czy dzieci chodzące do przedszkola możemy nazwać ekologami i dlaczego?
13. „ Ekologiczny okrzyk” - zabawa twórcza z zastosowaniem instrumentów,
np. „My jesteśmy grzeczne dzieci, nie śmiecimy Ziemi przecież!”,
„Śmieci mniej, Ziemi lżej!” ...... .
14. „Żyj z przyrodą w zgodzie” - śpiew dzieci z wykorzystaniem instrumentów wykonanych z odpadów.
15. „Nasza planeta Ziemia” - zapowiedź zabawy konstrukcyjnej; dzieci wykorzystają zrobione zabawki do wspólnej zabawy.