KONSPEKT nr1
I. METRYCZKA.
Prowadzący - Paweł Jakubczyk
Temat lekcji prowadzonej - Edytor tekstu - Word.
Klasa - 2E/2 i 2E/1.
Szkoła - V Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.
Czas trwania - 2*45 min.
Miejsce realizacji - pracownia informatyczna.
Data realizacji - 15.10.1999 r.
II. CELE LEKCJI.
Poziom wiadomości |
Poziom umiejętności |
||
Zapamiętanie wiadomości |
Rozumienie wiadomości |
Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych |
Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych |
|
|
|
|
ŚRODKI DYDAKTYCZNE.
Pracownia komputerowa wyposażona w 10 komputerów (2*386DX, 3*486DX, 4*586MMX, 1*Celeron 300), drukarka (nie działa), książka.
PRZEBIEG LEKCJI.
Zadania |
Warunki |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Skutki |
|
Omówienie głównego okna. |
Uwaga, spostrzegawczość i dyscyplina uczniów, uruchomione okno główne programu Word. |
Dziś zajmiemy się edytorem tekstu Word w wersji 6.0 i 7.0. Proszę włączyć komputery i uruchomić program Word. Po uruchomieniu programu proszę uczniów o omówienie poszczególnych elementów ekranu.
Opisuję im okno programu. Okno główne w standardowej wersji zawiera następujące elementy:
pasek stanu.
|
Jeżeli uczniowie mają kłopoty pomagam im.
|
Uczeń wie jak zabrać się do przcy z programem. |
|
Redagowanie prostego tekstu. |
Uruchomiony program Word. |
Następnie nauczyciel każe otworzyć nowy dokument i podpisać się w nagłówku strony (nauczyciel podaje kolejne czynności jakie uczniowie w tym celu mają wykonać). Później wpisują do niego wierszyk (niesformatowany):
Proszę zwrócić uwagę, że cały tekst jest wyśrodkowany. W pierwszej linijce znajdują się zarówno wielkie jak i małe litery, ale również pojawia się indeks górny. Pouczam, jak utworzyć indeks? Możemy skorzystać z ikonki lub korzystamy z paska menu. Podświetlamy kolejno: Format/ czcionka/ efekty/ zaznaczamy indeks górny i akceptujemy OK. W ten sposób otrzymujemy indeks górny. Ponownie musimy powrócić do normalnego rozmiaru czcionki. Wchodzimy do /efektów/ i odznaczamy indeks. Następne wyrazy są dużych rozmiarów i pogrubione. Jak to wykonujemy? Kolejne linijki są pisane tylko wielkimi literami. W następnych linijkach zmieniamy wielkość oraz krój liter. |
TAŃCOwała IGŁA Z NITKĄ
Tańcowała igła z nitką, Igła - pięknie, nitka - brzydko.
Igła cała jak z igiełki, Nitce plączą się supełki.
Igła naprzód - nitka za nią: „Ach jak cudnie tańczyć z panią!”
Igła biegnie drobnym ściegiem, A za igłą - nitka biegiem.
Igła górą, nitka bokiem, Igła zerka jednym okiem,
Sunie zwinna, zręczna, śmigła. Nitka szepce: „Co za igła!”
Tak ze sobą tańcowały, Aż uszyły fartuch cały!
|
Uczniowie potrafią stworzyć prostry tekst i sformatować go. |
|
Tworzenie i formatowanie tabeli. |
Sprawnie działający program Word, uwaga i spostrzegawczość uczniów. |
Otwieramy nowy dokument. Będziemy w nim wykonywać podział godzin. Do tego będzie nam potrzebna tabelka. Aby ją wykonać na pasku narzędzi należy nacisnąć przycisk Wstawiania tabeli. Pojawia się wówczas kwadrat z komórkami, przeciągając po nim myszą można zaznaczyć potrzebną liczbę wierszy i kolumn. Wybieramy sześć kolumn i dziesięć wierszy. W takiej tabeli wszystkie kolumny mają taką samą szerokość nadawaną automatycznie. Można również z menu górnego wybrać Tabelka, a w nim Wstaw tabelę. Wówczas pojawi się okno dialogowe. Wstawianie tabeli. Standardowo jest proponowana tabela z dwoma wierszami i dwoma kolumnami o szerokości dobieranej automatycznie. W górnym wierszu w pierwszej kolumnie wpisujemy „Godzina”, a w następnych dni tygodnia. W kolumnie „Godzina” wpisujemy w każdym wierszu kiedy rozpoczyna się i kończy lekcja, a pod dniami tygodnia rozkład zajęć.W przypadku, gdy pozostały wolne wiersze usuwamy je w następujący sposób:
Aby zaznaczyć cały wiersz tabeli należy ustawić kursor w jednej z komórek tego wiersza i menu Tabela wybieramy polecenie Zaznacz wiersz. Zaznaczony wiersz zostanie wyświetlony na czarno, a dalej już wiemy jak postępować. Aby nasz plan wyglądał w sposób elegancki należy zmienić układ strony. W tym celu z menu Plik, a w nim Ustawienia strony. Następnie z zakładki Rozmiar papieru wybieramy orientację Poziomą. Teraz spróbujemy zmienić wygląd tabeli. Do tego służy polecenie Autoformatowanie tabeli znajdujące się w menu Tabela Na karcie Formaty tabeli możemy wybrać:
Aby upiększyć nasz plan możemy wstawić sobie dostępne gotowe rysunki. Ustawiamy kursor w miejscu w którym chcemy wstawić rysunek. Następnie z menu Wstaw wybieramy polecenie Rysunek a w nim Autokształty i wybieramy potrzebny rysunek. Możemy rysunek zmodyfikować: zmniejszyć, powiększyć, przesunąć, zmienić kolor. Proszę zapisać dokument na dyskietce pod nazwą „PLAN”.
|
Uczniowie pod kierunkiem prowadzącego wykonują tabelę z planem lekcji, realizując kolejne polecenia.
|
Uczniowie potrafią wykonać tabelę. |