konspekty[1], szkoła


- REALIZACJA DNIA 15. 03 .2001

  1. Ośrodek główny: Gdzie jest wiosna?

  1. Termin realizacji ośrodka: 12.03. - 16.03.2001

  1. Tematy kolejnych ośrodków dziennych:

  1. Plan dnia w realizacji ośrodka dziennego: Czego nie wiedzieli Jacek, Wacek

i Pankracek?

Czego nie wiedzieli Jacek, Wacek i Pankracek - bohaterowie książki Miry Jaworczakowej, „Jacek, Wacek i Pankracek”. Ćwiczenia w pisaniu wyrazów ze spółgłoskami miękkimi.

Dodawanie i odejmowanie liczb wewnątrz drugiej dziesiątki.

  1. Cele zajęć całodziennych:

Wiadomości: uczeń powinien:

Stosować wiadomości w sytuacjach typowych:

Uczeń potrafi:

Oddziaływania wychowawcze:

W zakresie edukacji regionalnej, uczeń będzie:

  1. Metody pracy:

Słowna: narracja werbalna, opis, dyskusja, praca z tekstem, układanie zdań, drama, zabawowa.

Oglądowa: oglądanie ilustracji do fragmentu lektury, ilustracji wiosennych kwiatów ochronnych.

Praktyczna: działalność praktyczna: praca z podręcznikiem, praca z historyjką obrazkową, rozwiązywanie zadań.

  1. Formy pracy:

Zbiorowa - jednolita: słuchanie fragmentu lektury, układanie zdań.

Indywidualna - jednolita: wykonywanie ćwiczeń, pisanie zdań, uzupełnianie wyrazów.

  1. Pomoce i środki dydaktyczne:

Podręcznik do nauczania zintegrowanego pt. Moja szkoła, cz. 7, s. 39 - 43.

Lektura Miry Jaworczakowej, Jacek, Wacek i Pankracek, rozdział pt.” Nasze i wasze”

Ilustracje do fragmentu lektury - historyjka obrazkowa.

Zdania opisujące kolejność wydarzeń.

Liczby w kolorach.

Tabliczki z hasłami dotyczącymi ochrony przyrody.

  1. Przebieg całodziennych zajęć ze szczególnym uwzględnieniem edukacji polonistycznej.

Lp.

Przebieg zajęć całodniowych

Edukacja

1.

Odczytanie nazwy ośrodka głównego i dziennych tematów, które zostały już zrealizowane.

Swobodne wypowiedzi uczniów na temat nadchodzącej pory roku, zjawisk przyrodniczych obserwowanych wiosną (pąki na drzewach, przyloty ptaków, śpiew ptaków, budzenie się roślin do życia, przypomnienie nazw kwiatów chronionych).

Edukacja polonistyczna

2.

Zabawa muzyczno - ruchowa przy piosence „Marzec”. Naśladowanie ruchem treści piosenki.

Edukacja muzyczna,

motoryczno- zdrowotna.

3.

Czego nie wiedzieli Jacek, Wacek i Pankracek ?- Bohaterowie książki Miry Jaworczakowej pt. „Jacek, Wacek i Pankracek”. Ćwiczenia w pisaniu wyrazów ze spółgłoskami miękkimi.

1. Słuchanie czytanego przez nauczyciela rozdziału książki M. Jaworczakowej pt. „Nasze i wasze” ( ćw. 34, s. 41)

  • Analiza treści przeczytanego fragmentu książki. Naśladowanie ruchem przygód bohaterów,

2. Wyodrębnienie zdarzeń w lekturze i ustalenie ich kolejności

  • wycięcie obrazków - historyjka obrazkowa

  • i zdań: Chłopcy wyrzucają zwiędle kwiaty. Chłopcy zrywają pierwsze wiosenne kwiaty. Jacek, Wacek i Pankracek idą do lasu.

  • opowiadanie zdarzeń przedstawionych na obrazkach,

  • ustalenie kolejności obrazków,

  • dopasowanie zdań do obrazków,

  • wklejenie obrazków i zdań zgodnie z ustaloną kolejnością zdarzeń (s. 42)

  • formułowanie odpowiedzi na pytanie: Czego nie wiedzieli Jacek, Wacek i Pankracek o pierwszych wiosennych kwiatach?

3. Układanie zdania do obrazka przedstawiającego ostatnie zdarzenie
z lektury.

  • zapisanie ułożonego zdania ( s. 42 ).

Przykład: Chłopcy dowiadują się, że kwiaty są własnością wszystkich ludzi.

4. Ćwiczenia w pisaniu wyrazów ze spółgłoskami miękkimi

  • wykonanie ćwiczenia 36, s. 43.

Z bliska wida....., że młode listki wychodzą z pąków na gałę....ach. Chłopcy chcą pój.... ...eżką do lasu. W le.....e pach.....e wiosennymi kwiatami. Zamiast tylko popatrze...., chłopcy zaczęli zrywa.... kwiatki. Czy te kwiatki były ....czyje? .....e, one były nas wszystkich!

  • Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia.

  1. Rozmowa na temat ochrony roślin.

  • wykonanie ćwiczenia 36, s.43.

  • wypowiadanie przez uczniów innych haseł dotyczących ochrony roślin: „Nie niszcz ............... !, Nie depcz ............. !, Chroń ..........!”

  1. Zadanie domowe.

Przepisanie do zeszytów uzupełnionych zdań z ćw. 36, s. 43.

Edukacja

plonistyczna.

4.

Dodawanie i odejmowanie liczb wewnątrz drugiej dziesiątki.

Ćwiczenia w liczeniu ukazujące dodawanie i odejmowanie jako działania wzajemnie odwrotne.

Przekształcanie zadań na dodawanie na zadania na odejmowanie. Problematyzacja zadań.

Zadanie domowe, ćw. 33 s. 41

Edukacja matematyczna.

Ocena pracy uczniów w ciągu całego dnia - podsumowanie ośrodka dziennego.

Opracowała Iwona Kisielowska

- REALIZACJA DNIA 12.12.2001

  1. Ośrodek główny: Ludzie listy piszą.

  1. Termin realizacji ośrodka: 11.12. - 14.12.2001

  1. Tematy kolejnych ośrodków dziennych:

  1. Plan dnia w realizacji ośrodka dziennego: Uczymy się poprawnie adresować listy.

Redagowanie i zapisywanie listu do Mikołaja. Nauka adresowania listów. Projektowanie i wykonanie ozdobnej koperty. Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem równań typu:
x : a = b.

  1. Cele zajęć całodziennych:

Wiadomości: uczeń powinien:

Stosować wiadomości w sytuacjach typowych:

Uczeń potrafi:

Oddziaływania wychowawcze:

W zakresie edukacji regionalnej, uczeń będzie:

  1. Metody pracy:

Słowna: rozmowa, opis, dyskusja, praca z tekstem, układanie zdań, zabawowa.

Oglądowa: oglądanie ilustracji do fragmentu tekstu, ozdobnych kopert różnej wielkości.

Praktyczna: działalność praktyczna, praca z podręcznikiem, rozwiązywanie zadań.

  1. Formy pracy:

Zbiorowa - jednolita: słuchanie tekstu, układanie zdań.

Indywidualna - jednolita: wykonywanie ćwiczeń, pisanie zdań, wykonanie ozdobnej koperty.

Pomoce i środki dydaktyczne:

Podręcznik do nauczania zintegrowanego pt. Moja szkoła, cz. 4, s.35 - 39.

Tekst Ireny Landau, podręcznik strona 35.

Wycinanka numer 26, farby, pędzel, stara szczoteczka do zębów, klej, nożyczki

Papier listowy, ozdobne koperty,

Przebieg całodziennych zajęć.

Lp.

Przebieg zajęć całodniowych

Edukacja

1.

Odczytanie nazwy ośrodka głównego i dziennych tematów, które zostały już zrealizowane.

Swobodne wypowiedzi uczniów na temat wczorajszej wycieczki na pocztę.

Edukacja polonistyczna

2.

Zabawa ruchowa pod tytułem: „Poczta uprzejmości”.

- Napisz miłe zdanie do swojego kolegi z ławki oraz do innej wybranej osoby.

Dzieci piszą krótkie zdania na paskach papieru, adresują karteczki i przekazują listonoszowi, który na bieżąco roznosi pocztę. Nauczyciel służy pomocą w kwestiach ortograficznych. Listonoszem jest chętna osoba (może być ich kilka). Nauczyciel obserwuje zabawę i jeśli zajdzie potrzeba sam może się w nią włączyć (np. jeżeli dziecko siedzi samo w ławce).

Edukacja

motoryczno- zdrowotna.

3.

Redagowanie i zapisywanie listu do Mikołaja. Nauka adresowania listów.

  1. Odczytanie tekstu Ireny Landau (ćw. 1, s.35, 36).

  2. Rozmowa na temat postępowania Sabiny, Sebastiana i Renaty

  3. Odczytanie rozwiązania quizu, będącego uzasadnieniem postępowania Mikołaja.

  4. Pisanie listu do Mikołaja (ćw. 2, s. 36).

  1. gromadzenie słownictwa potrzebnego do napisania listu,

  2. omówienie sposobu rozmieszczenia listu na kartce (umieszczenie daty, propozycje nagłówka i zakończenia listu),

  1. Samodzielne, indywidualne pisanie listów przez dzieci.

  2. Przepisanie listu do zeszytu lub na papier listowy.

Edukacja

polonistyczna.

4.

Projektowanie i wykonanie ozdobnej koperty.

  1. Pokaz i omówienie wyglądu ozdobnych kopert.

  2. Wykonanie koperty według opisu (ćw.3 s. 36).

Edukacja plastyczno
techniczna.

5.

Redagowanie i zapisywanie listu do Mikołaja. Nauka adresowania listów.

  1. Poznanie skrótów stosowanych w zapisie adresu (ćw.4,s. 37).

  2. Odczytanie wzoru adresowania koperty (polecenie ćw. 4 s. 37). Wyjaśnienie znaczenia wyrazów: adresat, nadawca.

  3. Samodzielne adresowanie koperty wykonanej na zajęciach.

  4. Odczytanie informacji na temat kodu pocztowego (s. 37).

Edukacja polonistyczna

6.

Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem równań typu: x : a = b

  1. Ćwiczenia w liczeniu. Wykonanie ćw. 5 s. 38.

  2. Kształcenie umiejętności układania równań do zadań. Wykonanie zadań 6,7 s. 38,39.

  3. Zadanie pracy domowej ćw. 8 s. 39. Analiza zadania.

Ocena pracy uczniów w ciągu całego dnia - podsumowanie ośrodka dziennego.

Edukacja matematyczna.

Opracowała Iwona Kisielowska

- realizacja dnia 28. 05. 2003 r

Ośrodek główny: Najlepsze u mamy jest to, że ją mamy.

  1. Termin realizacji ośrodka: 28. 05. - 31. 05. 2003 r.

  2. Tematy kolejnych ośrodków dziennych:

Plan dnia w realizacji ośrodka dziennego: Wypowiedzi uczniów na temat sposobów obchodzenia Dnia Matki w różnych krajach na podstawie tekstu M. Pawłowicza „Dzień Matki w różnych krajach”; Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 10 000; Malarska interpretacja portretu mamy. Ćwiczenia równoważne.

  1. Cele zajęć całodziennych:

Wiadomości: uczeń powinien:

Stosować wiadomości w sytuacjach typowych:

Uczeń potrafi:

Oddziaływania wychowawcze:

  1. Metody pracy:

Słowna: rozmowa, dyskusja, praca z tekstem, układanie zdań.

Oglądowa: oglądanie ilustracji do fragmentu tekstu, zdjęć mam.

Praktyczna: działalność praktyczna, malowanie, rysowanie, praca z podręcznikiem, rozwiązywanie zadań.

Formy pracy:

Zbiorowa - jednolita: słuchanie i czytanie tekstu, układanie zdań.

Indywidualna - jednolita: wykonywanie ćwiczeń, pisanie zdań, wykonanie portretu mamy.

  1. Pomoce i środki dydaktyczne

Podręcznik do nauczania zintegrowanego pt. Moja szkoła, cz. 9, s.104 - 115.

Wiersz Joanny Kulmowej „Mamy mamę”, tekst Mieczysława Pawłowicza „Dzień Matki w różnych krajach”, podręcznik strona 104 - 115.

Wycinanka numer 48, reprodukcja obrazu Leonarda da Vinci Święta Anna Samotrzecia, farby, kredki świecowe, pędzel, klej, nożyczki, wycinki gazet, wełna, skrawki materiałów, brystol kolorowy, szarfy, ławeczki, piłki, skakanki.

  1. Przebieg całodziennych zajęć.

  2. Lp.

    Przebieg zajęć całodniowych

    Edukacja

    1.

    1. Odczytanie nazwy ośrodka głównego, wyjaśnienie jego treści.

    2. Zagadki matematyczne z hasłem: Kocham Cię mamo!

    Edukacja polonis.
    matematyczna

    2.

    1. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat zdjęć mam zamiesz-czonych w podręczniku i przyniesionych przez uczniów.

    2. Odczytanie wiersza J. Kulmowej Mamy mamę:

    • Swobodne wypowiedzi na temat treści wiersza,

    • Formułowanie odpowiedzi na pytanie:, Dlaczego kochamy mamę?

    • Odczytanie informacji na temat tradycji obchodów Dnia Matki i słowa Mama w różnych językach.

    Edukacja polonistyczna

    3.

    1. Wypowiedzi uczniów na temat sposobu obchodzenia Dnia Matki w Polsce

    2. Odczytanie tekstu Mieczysława Pawłowicza Dzień Matki w różnych krajach (ćw. 1, s. 104):

    • Analiza treści przeczytanego tekstu: jak obchodzony jest Dzień Matki w Szwajcarii, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Australii;

    • Formułowanie odpowiedzi na pytania:, Co różni a co łączy wszystkie te opisane sposoby obchodzenia Dnia Matki w różnych krajach?

    • pisanie „świątecznych kuponów dla mam” przez dzieci i wrę-czanie ich.

    1. Samodzielne układanie zdań z podanymi formami wyrazu mama (mama, mamy,(lp), mamie, mamę, mamą) - (ćw. 2, s. 104),

      • Odczytanie ułożonych zdań.

  3. Określanie czasu czasowników w podanych zdaniach, podkreślenie czasownika, (ćw. 3, s. 105)

    • W Szwajcarii dzieci obchodziły Dzień Matki 11 maja; W Austrii dzieci śpiewają mamom piosenki; Co ty przygotujesz dla swojej mamy?; Co ty przygotowałeś dla swojej mamy? Jak uczcisz Święto Mamy w następnym roku?; Ewelina niesie wielki bukiet kwiatów dla swojej mamy.

    1. Uzupełnianie zdań wyrazem mama w odpowiedniej formie

      • Zwrócenie uwagi na formę wyrazu mama - mamą (liczba poje-dyncza); mamom (liczba mnoga).

  4. Zadanie domowe:

    • wykonanie ćwiczenia nr 5 na stronie 105.

    Edukacja

    polonistyczna.

    4.

    1. Recytacja wierszy dla mam ułożonych przez dzieci:

    • Przypomnienie zasad prawidłowej recytacji: wyraźnie, głośno, z zastosowaniem interpunkcji, z uczuciem itp.

    Edukacja polonistyczna

    5

    1. Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 10 000. Czytanie, zapisy-wanie i porównywanie liczb wielocyfrowych. (zadanie 1, s. 114)

    2. Rozwiązywanie zadań tekstowych na mnożenie, (zadanie. 2, 3,
      s. 114, 115):

      • Samodzielne przeczytanie zadania nr 2;

      • Analiza treści zadania, rozwiązywanie metodą syntetyczną;

      • Samodzielne rozwiązanie zadania nr 3.

  5. Rozwiązywanie zadań tekstowych na dzielenie, (zadania nr 4,
    s. 115)

    • Analiza treści zadania, rozwiązywanie metodą analityczną
      (w trakcie analizy powstaje na tablicy drzewo pojęciowe);

    • przedstawienie sposobu dzielenia liczb poprzez dzielenie dzielnej i dzielnika przez 10, 100;

    • samodzielne rozwiązanie zadania nr 5.

    1. Zadanie domowe:

    • rozwiązanie zadania nr 6, s. 115.

    Edukacja matematyczna.

    6.

    1. Malarska interpretacja portretu mamy. Oglądanie reprodukcji obrazu Leonarda da Vinci Święta Anna Samotrzecia (wycinanka 48), formułowanie odpowiedzi na pytania:

      • Czym posługuje się malarz przystępujący do komponowania obrazu? (Linia i plama to dwa najważniejsze środki, które umożliwiają malarzowi realizowanie jego artystycznego zamiaru).

      • Co to jest portret? (Portret to obraz przedstawiający wizerunek człowieka).

      • Wyróżnienie części ciała człowieka i określenie ich proporcji. (Dłonie mniejsze niż głowa, nogi dłuższe niż ręce).

      • Zwrócenie uwagi na to, jak matka patrzy na swoje dziecko. Co wyraża jej spojrzenie?

  6. Podanie tematu pracy. Prośba o pokazanie więzi między dziećmi i ich matkami. Omówienie techniki, jaką praca może być wykonana:

    • Technika I - malowanie farbami;

    • Technika II - rysowanie kredkami świecowymi;

    • Technika III - kolaż z wykorzystaniem gazet, wełny, skrawków materiału.

    1. Wybór techniki przez dzieci i ich praca twórcza.

    2. Wystawa i omówienie prac.

    Edukacja plastyczno
    - techniczna

    7.

    1. Ćwiczenia równoważne.

      • Czynności organizacyjno - porządkowe;

      • Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka;

      • Realizacja głównego zadania zajęć - ćwiczenia równoważne na przyrządach;

      • Czynności organizacyjno - porządkowe.

    Edukacja motoryczno
    - zdrowotna

    Opracowała Iwona Kisielowska

    3


